Lifestyle

TO JE ŽIVOT, NAPÍSALA #7: Radosť vytiahnutá z klobúka

Hladkanie je na dennom poriadku (Foto: Romana Valenčáková)

Ušaté klbko s huňatou srsťou a nevinným pohľadom. Obrovská energia ukrytá v malom telíčku trpasličieho králika neprestáva jeho majiteľov prekvapovať. Jedno z najmilších stvorení na svete už totiž dávno nie je len obedom servírovaným s knedľou. Čo prináša život s králikom? Dočítate sa v nasledujúcom článku rubriky To je život, napísala.

Domáci miláčik, či už je to pes, mačka, papagáj alebo zajko, je pre majiteľa zdrojom každodenných radostí, no zároveň starostí. Za nevinným psím pohľadom sa skrývajú zničené topánky, po mačacom pradení nasleduje rozbitá váza a po mrkvičke prehryznutý kábel. Nemali by ste preto zabúdať na veľkú zodpovednosť, ktorú si nakladáte na plecia už samotnou kúpou zvieratka. Myslieť treba tiež na fakt, že hoci taký králik stojí od 10 € do 20 €, potrebné vybavenie a prípadné lekárske zákroky sa môžu vyšplhať až na niekoľkosto eur. Ako hrdá „mama“ dvoch rozkošných trpaslíkov však môžem s určitosťou povedať, že by som ich nevymenila.

V podstate už od narodenia som vyrastala v spoločnosti zvierat. Niežeby som bola Tarzan či Mauglí, no korytnačky, škrečky a najmä psy plnili a stále plnia dôležitú rolu v mojom živote. Nedávno som sa odsťahovala od rodičov, s priateľom sme si zariadili vlastnú domácnosť, no niečo v nej stále chýbalo. Odrazu tu nebol nikto, kto by verne čakal a tešil sa z našej prítomnosti. Netrvalo dlho a zaobstarali sme si nášho prvého králika.

Milanko je strakatý čierno-biely samček plemena baran. Nevieme, kde presne sa narodil a kam až siahajú jeho korene. Milan nepozná svojho otca a jeho osud je podobný tomu Rytmusovmu. „Za dverami klietky je pravda“ a tá o Miňovi je nasledovná – jednoducho miluje čerstvé seno, škrabkanie za ušami, relaxovanie v šuplíku gauča a zo všetkého najviac ľúbi svoju frajerku Klerens.

Milan, to je pán králik (Foto: Romana Valenčáková)
Milan, to je pán králik (Foto: Romana Valenčáková)

Králik je spoločenský tvor, ktorý sa bez priateľa rovnakého druhu bude vždy cítiť frustrovane, dočítali sme sa v múdrych príručkách. A keďže sme duševnú frustráciu nášho Milana nemohli dopustiť, kúpili sme mu kamaráta. On je ona! Zistenie, ktoré nami otriaslo pri návšteve veterinára.

Klerka je biela samička plemena baran so sivými uškami a pásikom na chrbte. Na rozdiel od svojho kamoša Klerens je nebojácna a len málokedy unavená. Má už za sebou účinkovanie v študentskom filme a najviac ju vystihuje spojenie „mať zajačie úmysly“. Rada papá, behá, obhrýza si klietku a zbožňuje, keď jej Milan olizuje hlavu.

Klerka, postrach káblov (Foto: Romana Valenčáková)
Klerka, postrach káblov (Foto: Romana Valenčáková)
Máme sa radi (Foto: Romana Valenčáková)
Máme sa radi (Foto: Romana Valenčáková)

Lásku našich maznáčikov si často uvedomíme až vtedy, keď o ňu prídeme. Nezáleží preto na tom, aké zvieratko máte doma. Skúste ho dnes vrúcne objať či pohladiť a povedať mu niečo pekné. „Nič totiž nečiní človeka ľudskejším ako láska k zvieratám.“ (Henry Fielding)

Prajem krásny deň (Foto: Romana Valenčáková)
Prajem krásny deň (Foto: Romana Valenčáková)
Avatar

Romana Valenčáková

Milujem módu a všetko okolo nej. V časopise Unipopress preto pôsobím v rubrike Uniposkriňa a prispievam predovšetkým do sekcie lifestylu.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *