Kultúra Spravodajstvo

Tu es Petrus

Štadión Ondreja Nepelu v Bratislave sa stal 26. novembra miestom, kde dirigent Piotr Rubik so svojím orchestrom chytil za srdcia nadšené publikum (Foto: Dominika Sedláková)

O viere, láske, pokoji, nádeji a umení, o tom všetkom bol fenomenálny orchestrálny koncert pod vedením svetoznámeho dirigenta Piotra Rubika.

Keď sa spojí umenie skladateľa a dirigenta s orchestrom, zborom, excelentným spevom a hlbokými myšlienkami, výsledkom je nezabudnuteľné dielo, ktoré dokáže osloviť publikum každého veku. A presne takým dielom bol koncert s názvom Tu es Petrus – oratórium pod vedením poľského skladateľa a dirigenta Piotra Rubika. Priaznivci tohto žánru si ho mohli vychutnať v sobotu 26. novembra 2016 o 19-tej hodine na zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave.

Plagát ku koncertu TU ES PETRUS, fenomenálnemu dielu Piotra Rubika. Zdroj foto: ticketportal
Plagát ku koncertu TU ES PETRUS, fenomenálnemu dielu Piotra Rubika (Foto: ticketportal)

Nuž a o tom, že Piotr Rubik bol u nás vrelo privítaný, svedčilo obrovské publikum a jeho nadšenie. To sa prejavilo už v samotnom úvode koncertu, keď vítalo jednotlivých členov orchestra búrlivým potleskom a jasotom, akoby diváci vedeli, že to, čo ich čaká, bude skvelým zážitkom. Nemýlili sa.

Dielo Tu es Petrus vzniklo na počesť pápeža Jána Pavla II. Samotná kompozícia obsahuje meditácie tejto osobnosti nad úryvkami z Biblie, v ktorých sa zaoberá potrebou lásky a mieru v dnešnom svete. Konečné texty k piesňam vytvoril prozaik Zbigniew Książek. Nenahraditeľnú súčasť diela však nepochybne tvorí aj symfonický orchester, zbor a 6 sólisti, ktorých spev operného, ale aj moderného druhu umocnil výrazne emocionálny dojem z koncertu.

Prítomní si mohli priamo na koncerte zakúpiť časopis obsahujúci texty piesní, ktoré na vystúpení odzneli. Zdroj foto: Dominika Sedláková UNIPOPRESS
Prítomní si mohli priamo na koncerte zakúpiť časopis obsahujúci texty piesní, ktoré na vystúpení odzneli (Foto: Dominika Sedláková)

Piotr Rubik si spolu s celým orchestrom vyslúžili obrovský potlesk, počas ktorého sa tento talentovaný dirigent niekoľkokrát vrátil na pódium a publiku sa odvďačil bonusovými piesňami. V závere sa rozlúčil v poľskom jazyku poďakovaním usporiadateľom z agentúry Amadeus, ako aj všetkým zúčastneným so slovami, že koncertovať na Slovensko chodí vždy mimoriadne rád. Prisľúbil, že o rok poteší svojich tunajších priaznivcov ďalším koncertom.

Priaznivci orchestra a talentovaného dirigenta Piotra Rubika zaplnili štadión Ondreja Nepelu v Bratislave. Zdroj foto: Dominika Sedláková UNIPOPRESS
Priaznivci orchestra a talentovaného dirigenta Piotra Rubika zaplnili štadión Ondreja Nepelu v Bratislave (Foto: Dominika Sedláková)

Na ceste za úspechom tvorcu tohto diela, dirigenta Piotra Rubika, stojí predovšetkým veľa úsilia. Počas svojej kariéry sa stretol s mnohými známymi menami v hudobnej oblasti. Vyštudoval konzervatórium a neskôr hudobnú akadémiu Fryderyka Chopina vo Varšave. Stal sa členom svetoznámeho orchestra Jeunesses Musicales International. Študoval tiež kompozíciu filmovej hudby v Siene pod vedením slávneho skladateľa Ennia Morriconeho.

Fenomenálneho koncertu TU ES PETRUS sa zúčastnila aj redaktorka Unipo Press (Foto: Dominika Sedláková)

Piesne, ktoré si mohli vypočuť návštevníci koncertu, si môžete vychutnať aj vy, a to na YouTube kanáli Piotra Rubika. Prajeme vám príjemný umelecký zážitok. 🙂

Dominika Sedláková

Študujem, čítam, píšem, hľadám, zisťujem, zaujímam sa..Rada sa s čitateľmi podelím o rôzne zaujímavé podujatia, rozhovory či o všeličo, čo mi cestou "len tak brnklo do nosa" :)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *