Lifestyle

Turistika po študentsky: Vyhliadková veža, na ktorú netreba čakať v rade turistov

Vyhliadková veža Eliášovka (Foto: Henrieta Hlinková)
Vyhliadková veža Eliášovka (Foto: Henrieta Hlinková)

Ak vás láka príjemná a nenáročná prechádzka s cieľom užiť si výhľad na okolitú prírodu a nečakať v zástupe veľkého množstva turistov, odporúčam navštíviť vyhliadkovú vežu Eliášovka na Slovensko-Poľskej hranici.

Eliášovka je so svojou výškou 1023 m.n.m najvyšším bodom v obci Litmanová a zároveň najvyšším vrcholom Ľubovnianskej vrchoviny. Pár metrov od nej prechádza Slovensko-Poľská štátna hranica.

Nachádza sa v severovýchodnej časti obce Litmanová asi 8km od jej začiatku. Do vzdialenosti zhruba 1 – 2 kilometre od vyhliadkovej veže je možné dostať sa autom, ak však chcete absolvovať dlhšiu prechádzku, neodporúčam to. Na Eliášovku je možné sa dostať z viacerých strán, najkratšia je okolo pútnického miesta Hora Zvir. Z tohto smeru stačí sledovať žltú trasu, ktorá vás dovedie až na vrchol. Výstup na Eliášovku nie je náročný, dovolím si tvrdiť, že v tomto prípade ide skôr o hodinovú prechádzku po lúke a lese. Od Hory Zvir sa ide krátkou lesnou cestičkou na lúku, z ktorej stačí sledovať žlté značky. Cesta je vychodená, takže stratiť by ste sa nemali.

Počas výstupu sa vám poskytnú krásne výhľady na Levočské vrchy a dokonca aj na Tatry. Ak sa sem vyberiete počas októbra alebo novembra, celú prechádzku vám budú spríjemňovať nádherné jesenné farby ako v našom prípade.

Výstup na hraničné vrcholy má zvláštnu, historickú atmosféru. V prípade Eliášovky tu počas druhej svetovej vojny viedla tajná kuriérska cesta, ktorá je momentálne aj súčasťou cesty sv. Jakuba.

Výhľad z veže na jesennú prírodu (Foto: Henrieta Hlinková)
Výhľad z veže na Poľskú stranu (Foto: Henrieta Hlinková)

Kam na výlet v okolí Litmanovej

Ak sa vyberiete pozrieť na Eliášovku, určite by ste mali svoj výlet spojiť aj s inými peknými miestami, ktorých je v okolí Litmanovej neúrekom. Približne 2, 5 kilometra smerom na sever sa pri obci Jarabina nachádza Jarabinský prielom. Ide o krátke kaňonovité údolie tvorené perejami, vodopádmi a kruhovými baňami, ktoré vymil potok Malý Lipník. Z obce Jarabina vedie do prielomu modrá turistická značka, ktorá je dlhá 3 km.

Iba 11 kilometrov od Litmanovej môžete naštíviť Ľubovniansky hrad a ak sa vyberiete opačným smerom, do Pienin, pri Troch korunách na vás bude čakať Červený kláštor.

Henrieta Hlinková

Študentka mediálnych štúdií, ktorá sa riadi tým, že mlčanie je jednou z vlastností dokonalosti. Miluje ruže, literatúru, cyklistiku, malinový čaj a nedá dopustiť na svojich štvornohých miláčikov. Na svete nenávidí nespravodlivosť. Srdce sa jej rozbúši pri futbale a jej snom je navštíviť zápas Bayernu Mníchov. Zbožňuje atmosféru Talianska a k jej romantickej duši patrí túžba navštíviť Santorini a precestovať celý Apeninský polostrov.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *