Reportáže Šport

Tyrkysová Biles

(zdroj: britanicca.com)

Simone Biles je štvornásobná olympijská víťazka z Ria a taktiež niekoľkonásobná víťazka majstrovstiev sveta. V športovej gymnastike patrí medzi špičku žien do 21 rokov. Svoj veľký vplyv predviedla aj na americkom šampionáte, kde ako farbu svojho dresu zvolila tyrkysovú. Farba mala byť symbolom podpory obetiam sexuálneho zneužívania vtedajšieho amerického tímu, ktorého súčasťou je aj Simone Biles. Za mnohými sexuálnymi zneužitiami stojí bývalý ošetrovateľ a lekár americkej gymnastickej reprezentácie Larry Nassar.

Simon sa prejavila na spomínanom šampionáte, po tom čo zvíťazila vo všetkých častiach štvorboja. Stala sa tak po 24 rokoch víťazkou bradiel, prosného, preskoku a kladiny. Naposledy sa podobný kúsok na majstrovstvách USA podaril Dominique Dawesovej v roku 1994.

Tyrkysová môže symbolicky napomáhať k opusteniu úlohy obete a prijatiu role tvorcu, ale hlavne prispieva k prevzatiu oťaží nad svojím životom. Daná farba reprezentuje, čím si musela prejsť Biles a ďalších 300 dievčat spolu s ňou.

(zdroj: reuters.com)

Dresom taktiež vyjadrila nesúhlas k vtedajšej gymnastickej federácii, ktorá nedostatočne riešila celú vzniknutú situáciu. Mnoho dievčat sa vtedy vyjadrilo, že aj keď sa o tom zmienili pred trénermi, tí ich nepočúvali alebo im neverili. Obhajovanie Nassara skončilo až po tom, ako si začal dievčatá brávať k sebe domov, kde ich mal „ošetrovať“.

(zdroj: reuters.com)

Nassara odsúdili na 40 až 175 rokov väzenia, pričom sa Michiganská štátna univerzita dohodla na odškodnení  až 300 dievčat v sume 500 miliónov dolárov. Podľa dohody bude 425 miliónov dolárov vyplatených známym obetiam a zvyšných 75 miliónov bude odložené pre ďalšie prípady, ktoré sa môžu ešte objaviť. Škola bola taktiež obviňovaná z toho, že zľahčovala alebo ignorovala sťažnosti na Nassara. Reakcia predsedu predstavenstva Michigan State Briana Breslina však nepoprela ani nepriznala obvinenie a okomentoval to iba tým, že ho veľmi mrzí, čo sa stalo a obdivuje odvahu dievčat aj ich rodín.

 

Autorka: Michaela Dunajská

Mediálne štúdiá

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *