Šport

Titul absolútneho majstra sveta v ťažkej váhe už má svojho majiteľa

Absolútny majster sveta v ťažkej váhe. (Foto: Richard Pelham/Getty Images)

Historický moment v profesionálnom boxe! Ťažké, ale suverénne víťazstvo Ukrajinca Oleksandra Usyka nad Britom Tysonom Furym. Bojový večer sa nezaobišiel bez knokautu a výzvy na odveta.

Profesionálny boxerský zápas medzi majstrom sveta v ťažkej váhe Tysonom Furym a držiteľom niekoľkých titulov v ťažkej váhe Oleksandrom Usykom sa uskutočnil 18. mája 2024 v Rijáde v Saudskej Arábii. Usyk vstúpil do ringu oblečený ako kozácky hetman. Boxer mal cez kožuch oblečený zelený kaftan. Jeho imidž podčiarkoval klobúk s tromi pierkami a boxerské rukavice s modro-žltou potlačou.

(Foto: x.com/turki_alalshikh)

Boxeri bojovali všetkých 12 kôl. V deviatom kole Oleksandr Brita knokautoval. Obaja sa pritom ukázali ako silní súperi. Napríklad v 6. kole Fury zasadil Usykovi niekoľko silných úderov. Potom si až do konca zápasu Usyk udržiaval prevahu, hoci sa ho Fury snažil zasahovať. Rozhodcovia však mali na víťaza zápasu opačné názory. Usyka uprednostnili dvaja z troch rozhodcov (115:112, 114:113) a jeden z rozhodcov prisúdil víťazstvo Britu s minimálnou prevahou (114:113).

(Foto: reuters)
(Foto: reuters)

Po zápase sa Usyk obrátil na svojho zosnulého otca so slovami: „Otec, počuješ ma? Dokázali sme to!“ Svoj prejav ukončil slovami „Sláva Ukrajine!“

Stávkové kancelárie predpovedali víťazstvo Tysona Furyho. Rapper Drake na svojom Instagrame zdieľal screenshot vlastnej stávky na Brita. Na Tysonovo víťazstvo stavil 565 000 dolárov a v prípade výhry mal dostať viac ako milión dolárov. Do Rijádu prišli podporiť Usyka prezident ukrajinského futbalového zväzu Andrij Ševčenko, ale aj boxer/bývalý majster sveta v ťažkej váhe Vladimir Kličko. V prvých radoch fandili Usykovi aj svetoznámy portugalský futbalista Cristiano Ronaldo a britský boxer Anthony Joshua, proti ktorému Oleksandr zápasil už dvakrát, pričom vyhral.

(Foto: Getty Images)

Britské médiá predpovedali, že honoráre boxerov sa rozdelia v pomere 70:30, pričom väčšinu dostane Fury. Promotér britského boxera Frank Warren naznačil, že jeho zárobok by mohol potenciálne presiahnuť 100 miliónov dolárov. Brit má tiež darovať 1 milión libier do charitatívneho fondu na pomoc ukrajinskej armáde.

Yana Pelekhach

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *