Prešov – Uplynulý týždeň od 4. do 8. marca sa v priestoroch Univerzitnej knižnice Prešovskej univerzity v Prešove uskutočnil 20. ročník Týždňa slovenských knižníc (TSK). Čitateľom ponúkol množstvo pútavých prednášok a zaujímavých výstav.
Dvadsiaty ročník TSK sa začal v pondelok 4. marca sprístupnením výstavy kresleného humoru, ktorej autorom bol svetoznámy palestínsky karikaturista Fadi Abou Hassan. Tento utečenec bol prenasledovaný, väznený a mučený Sýrskym režimom za svoje diela, v ktorých otvorene kritizoval podmienky na Strednom východe. Hassan aktuálne pôsobí v Nórsku a vo svojich karikatúrach upriamuje pozornosť na politicky motivované násilie, ľudské práva a práva žien.
Nasledujúci deň (utorok 5. marca) sa v knižnici konala prednáška s názvom Media Transformations and Convergences v réžii Tufana Acila z Freie Universität Berlin. Tá sa realizovala ako súčasť cyklu Estetické fórum v gescii Slovenskej spoločnosti pre estetiku a Inštitútu estetiky a umeleckej kultúry Filozofickej fakulty PU, kde Acil realizuje výskumný pobyt. Hlavnou témou prednášky, ktorá oslovila najmä študentov estetiky, boli aktuálne teoretické reflexie premeny statusu médií s dôrazom na intermedialitu a mixované médiá.
Streda (6. marca) bola venovaná vernisáži výstavy študentov z Katedry výtvarnej výchovy a umení s názvom DREVOREZ. Výstava prebehla pod záštitou pedagóga a akademického maliara Petra Kocáka, ktorý stál nad študentmi aj počas samotnej tvorby jednotlivých diel. O hudobný program sa postaral Marek Piroh, ktorý prítomným interpretoval moderné gitarové skladby od domácich a zahraničných autorov.
Predposledný deň Týždňa slovenských knižníc (štvrtok 7. marca) si vedecký pracovník z Katedry ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied Radoslav Smoľák pripravil prednášku s názvom Subsaharskou Afrikou za vodným mikrosvetom. V roku 2018 sa Katedre ekológie podarilo prostredníctvom medzinárodného mobilitného programu Erasmus+ KA107 nadviazať spoluprácu s University of Energy and Natural Resources so sídlom v ghanskom meste Sunyani. Práve tu počas svojej mobility Smoľák viedol laboratórny určovací kurz zooplanktónu pre študentov a zapojil sa aj do terénneho hydrobiologického výskumu a zberu vzoriek z jazera Bosumtwi, priehrady Bui a ďalších malých vodných nádrží. Svoju prednášku obohatil o množstvo unikátnych fotografií, keďže okrem lektorskej práce v laboratóriu mal možnosť zažiť a spoznať Ghanu aj mimo univerzitnej pôdy.
Hlavným cieľom Týždňa slovenských knižníc je ukázať verejnosti, že dvere do knižnice sú otvorené naozaj pre každého. To počas minulého týždňa potvrdila aj Univerzitná knižnica PU, ktorá študentom ponúkla naozaj široké spektrum rôznych aktivít a podujatí.
Komentovať