Kultúra Spravodajstvo

Neskrotená Hrdza pokrstila pred domácim publikom nový album

Krstným otcom albumu sa stal Martin Husovský. (Foto: Matúš Maťufka)

PKO, Prešov — Hravé melódie, ľubozvučné texty, dychberúce spevácke a hudobné výkony, energická atmosféra, staré i nové hity, nekonečné potlesky. Nielen takýto bol koncert prešovskej kapely Hrdza spojený s krstom ich nového albumu Neskrotený, ktorý sa uskutočnil dňa 28. februára 2019 v PKO Prešov.

Hrdza si pripravila vystúpenie nabité energiou a dobrou náladou (Foto: Matúš Maťufka)

Energický koncert v podaní bohatej hudobnej zostavy

O koncerte prešovskej kapely Hrdza sme vás už informovali v predchádzajúcom článku, ktorý môžete nájsť tu. Hrdza nesklamala a pre fanúšikov si pripravila nezabudnuteľný večer, počas ktorého zaznel výber starých známych hitov i nových piesní z posledného albumu. Jeho krstným otcom sa stal prešovský hudobník Martin Husovský, ktorý album pokrstil tradičným východniarskym nápojom — domácou jablkovicou. Sála PKO Prešov sa naplnila nadšenými fanúšikmi, ktorí Hrdzu po každej piesni odmenili mohutným potleskom.

Kapela otvorila koncert dramatickým introm, v piesni s názvom Veru mi je dobre zazneli éterické hlasy speváčok Susanny Jara, Lucie Gibrati a Júlie Smolkovej. Okrem tradičnej zostavy sa na pódiu vystriedali viacerí hudobní hostia, napríklad cimbalista Mykhailo Zakhariya, basgitarista Peter Frák či známi multiinštrumentalisti Milan Rendoš a Gabriel Silvay. Počas večera zaznelo dohromady dvadsať nielen slovenských, ale aj ruských, ukrajinských či rusínskych piesní. Aranžmány skladieb doplnili aj tradičné slovenské nástroje, ako napríklad fujara, gajdy či píšťalky.

Na pódiu sa vystriedali viacerí hudobní hostia (Foto: Matúš Maťufka)

Dobrá atmosféra a výborné publikum, tvrdí Hrdza

Líder kapely Slavomír Gibarti vyjadril veľkú spokojnosť s priebehom večera. „Koncert bol fantastický. Podľa potlesku sme zistili, ktoré piesne z CD-čka sú najväčšie hity, medzi ne jednoznačne patrí pieseň Štefan. Atmosféra bola výborná, prišlo veľa ľudí a hralo sa nám veľmi dobre.“

Skvelé výkony podali nielen hudobníci, ale aj nežnejšia časť kapely. Fenomenálna speváčka Susanna Jara sa podľa jej slov na pódiu dobre bavila. „Veľmi rada spievam s Hrdzou, pretože sa s nimi cítim dobre, sú to skvelí ľudia. Rada s nimi cestujem, rada s nimi hrám. Aj diváci tu v sále boli úžasní, bolo vidno, že Hrdza tu má dnes večer veľa fanúšikov.“

Zvonivé hlasy speváčok spôsobovali zimomriavky (Foto: Matúš Maťufka)

Podobné dojmy vyjadrila aj speváčka Lucia Gibarti: „Po koncerte mám úžasné pocity. Prvé tri piesne som mala ešte trošku trému, keďže som tu nová, ale tento žáner mi je blízky, pretože mám veľmi rada folklór. Koncert som si užila, skončili sme celí mokrí. Ľudia sa bavili, usmievali, človeka to nakopne a dodá mu to veľa energie. Diváci boli skvelí, sme radi, že ich prišlo tak veľa.“

Cieľom koncertu bol aj krst nového albumu Neskrotený. Jeho krstný otec Martin Husovský kapele zaprial „veľmi veľa predaných kusov, spokojných poslucháčov a dlhú životnosť hitov, ktoré na ňom sú. Nech spája ľudí, nech spôsobuje radosť a nech sa prihovára tým univerzálnym jazykom, ktorým hudba je.“

Hrdzu čaká leto nabité vystúpeniami (Foto: Matúš Maťufka)

Nový album Neskrotený a informácie o koncertoch nájdete na stránke www.hrdza.sk.

O koncerte informovala aj Televízia Mediálka vo svojej reportáži:

Emília Humeňanská

Študentka odboru mediálne štúdiá. Najlepšie sa cíti v prírode v spoločnosti milých ľudí, kde nachádza slobodu a pokoj. Milovníčka rodnej zeme, dobrej hudby a spevu. Nekompromisná optimistka, rada počúva a rozpráva. Snaží sa vnímať svet inými očami a rozdávať radosť.