Lifestyle Rozhovory

UNIPO odpovedá: Láka študentov Erasmus?

Anketu "Unipo odpovedá" budú mať pod palcom Henika a Lenka (Foto: Klaudia Sopková)

Erasmus Rotterdamský je meno, ktoré každý z nás už v živote minimálne raz počul. Vedeli ste, že podľa tohto známeho humanistu je pomenovaný aj program Erasmus? European Action Scheme for the Mobility of University Students je program podporujúci zahraničnú mobilitu vysokoškolákov, ktorí majú záujem študovať  za hranicami svojho štátu. Prešli sme sa po chodbách univerzity a zisťovali sme názory študentov na tento program.

Natália, Filozofická fakulta

„Erasmus ma určite láka z toho dôvodu, že si môžem vyskúšať aj niečo v zahraničí a zistiť, ako to tam funguje na škole.“ Ak by si mala vybrať krajinu, určite by šla niekam, kde je teplo, napríklad do Španielska alebo Talianska. „Chcela by som ísť určite k moru, kde by som sa mohla učiť na pláži,“ vtipne poznamenala. Nevýhody vidí v tom, že niektoré predmety študentom po návrate zo zahraničia nemusia byť uznané a je nutné si ich neskôr dorábať. Aj napriek nevýhodám mala záujem o tento program, no v ponuke bola iba Česká republika a Poľsko a tieto krajiny ju nezaujali. „Na Erasmus by som šla hlavne z dôvodu zdokonalenia sa v angličtine, prípadne aby som sa naučila nejaký nový jazyk.“

Natália (Foto: Lenka Švihlová)

Marek a Peter, Filozofická fakulta

Podľa Mareka je dôležitá hlavne krajina, kam by šiel študovať. „Určite je to zaujímavé pre študenta a pomôže mu to v budúcnosti. Ak by som šiel na Erasmus, vybral by som si Českú republiku alebo Poľsko, kvôli podobnému jazyku. Karlovka  to je môj sen.“ Peter osobne tento program neabsolvoval, ale ak by mal možnosť, určite by do toho šiel. „Podľa mňa to je pre študentov veľmi dobré z hľadiska toho, že naberú nové skúsenosti, možnosti a kontakty. Rád by som šiel do Nemecka alebo Poľska. Do Poľska kvôli jazyku a Jagelovskej univerzite,“ prezradil nám Peter.

Marek a Peter (Foto: Lenka Švihlová)

Emiliána, Filozofická fakulta

,,Erasmus určite áno. Spoznávanie nových ľudí, zážitky, naberanie skúseností. Veľmi ma to láka, ak by som mala možnosť, šla by som vlastne hocikam, pretože sa nebojím cestovať. Mala som spolužiačky z Grécka a Francúzska, ktoré boli nadmieru spokojné a každému to odporúčali.“ Priznala sa nám, že svoju možnosť už premeškala, keďže je druháčka a v treťom ročníku to z dôvodu bakalárky nie je ideálne. „Ak sa však dostanem na magisterský stupeň, tak Erasmus určite vyskúšam.“

Emiliána (Foto: Lenka Švihlová)

Martina, Filozofická fakulta

„Podľa mňa je Erasmus fajn, hlavne na získavanie nových skúseností a na spoznávanie iných kultúr. Po škole plánujem ísť do zahraničia, ale nie v rámci tohto programu. Chcela by som ísť do Austrálie alebo do USA kvôli tomu, že sú to úplne iné kultúry ako tá naša,“ povedala Martina.

Dominik, Fakulta prírodných a humanitných vied

Erasmus hodnotí veľmi pozitívne, považuje to za dobrú skúsenosť, aj keď sa ho osobne nikdy nezúčastnil. „Ak by som si mohol vybrať krajinu, bol by to buď Egypt, alebo Dominikánska republika, ale takú možnosť asi nemáme,“ s úškrnom dodal.

Ilustračná foto (Foto: Lenka Švihlová)
Budú z nás budúci Erasmáci? (Foto: Lenka Švihlová)

Ako hodnotíte možnosť štúdia v zahraničí vy? Máte s Erasmom osobnú skúsenosť? Čakáme na vaše zážitky v komentároch. 🙂

Lenka Švihlová, Henrieta Hlinková