Lifestyle Rozhovory

UNIPO odpovedá: Ako trávite veľkonočné sviatky?

Anketu "Unipo odpovedá" budú mať pod palcom Henika a Lenka (Foto: Klaudia Sopková)

Veľká noc patrí medzi najvýznamnejšie kresťanské sviatky. Študentov sme sa preto pýtali, ako u nich prebiehajú, či ich oslavujú a či dodržiavajú tradície.

Petra, Filozofická fakulta

„Čo sa týka jedla, máme typické potraviny, ako je napríklad šunka. Pôst nedodržiavame, no tento rok sa môj otec rozhodol pre prísny 40 dňový pôst a cíti sa počas toho veľmi dobre. Budúci rok preto chceme pôst dodržiavať všetci.“ Ako nám Petra prezradila, sú veľkou rodinou a z tradícií zachovávajú najmä oblievačku. Všetky tri sestry doma verne čakajú na oblievačov.

Kristína a Patrik, Filozofická fakulta

„Počas Zeleného štvrtka ideme celá rodina do kostola tak ako aj každý nasledujúci deň, no väčšinu dní pred Veľkonočnou nedeľou trávime upratovaním, pripravovaním jedál a koláčov. V sobotu prípravy vrcholia, určite nechýba baranček, vajíčka, hrudka a klobásy. V nedeľu ráno chodím s mamkou svätiť jedlo a po príchode domov ho papáme. Počas dňa ešte ideme na liturgiu a nedeľu väčšinou venujeme rodine,“ prezradila Kika. Pôst sa snaží dodržiavať, priznala sa však, že nie počas celých 40 dní, ale len v dni prísneho pôstu. Nakoľko sú už v rodine dospelé dievčatá, veľkonočný pondelok už nie je taký, ako kedysi. No určite veľmi radi privítame šibačov a odmeníme ich,“ dodala.

Patrik s rodinou už od stredy začínajú s prípravami jedál a upratovaním. V nedeľu chodíme do kostola svätiť košíky, v ktorých nesmú chýbať vajíčka či klobása. Počas sviatkov sa všetci spolu zídeme a trávime spoločný čas.“ Patrik s bratom chodia v pondelok na šibačku. Túto tradíciu dodržiavajú už dlhodobo s partiou kamarátov.

Kristína a Patrik (Foto: Lenka Švihlová)

Elena, Filozofická fakulta

Na veľkonočnú nedeľu majú typický sviatočný obed v kruhu rodiny. „Na stole nesmie chýbať syr, šunka a pečivo,“ objasnila ElenaDodržiavajú aj zvyky na Veľkonočný pondelok, počas ktorého sa oblieva a šibači dostávajú odmenu. Čo sa týka pôstu, snaží sa obmedzovať mäso.

Alexandra, Filozofická fakulta

Prezradila nám, že veľkonočné sviatky veľmi neobľubuje. Určite nám však na stole nechýbajú klasické jedlá ako je šunka, syr, hrudka a klobásy.“ Oblievačku doma nepodporujú, no sviatky majú radi najmä v rodinnom kruhu. „Pôst u nás drží babka tým, že v stredy a v piatky nekonzumuje mäso. Ja pôst nedodržiavam,“ dodala.

Alexandra (Foto: Henrieta Hlinková)

Ako trávite sviatky vy? Pochváľte sa v komentároch, aké sú vaše najobľúbenejšie tradície či jedlá.

Henrieta Hlinková, Lenka Švihlová

Nový Redaktor

Tento profil slúži redaktorom začínajúcim na Unipo Presse. O to viac ich poteší Vaša spätná väzba. :)