Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity (UK PU) si pripomína 100. výročie vzniku Československa otvorením jedinečnej dvojvýstavy. Významné historické momenty našej krajiny sú zvečnené prostredníctvom posterov a historických fotografií zo 60. rokov.
Spoločná vernisáž putovnej výstavy posterov – Symboly československej štátnosti, a výstavy fotografií Petra Lišku – August 1968 v Prešove, sa konala 3. októbra 2018. Program vernisáže otvoril riaditeľ Univerzitnej knižnice, Peter Haľko. Vo svojom úvodnom slove pripomenul význam jubilea a tradíciu „osmičkových“ rokov v našich dejinách. Taktiež zdôraznil, že Univerzitná knižnica poskytuje priestor pre jedinečné výstavy, ktoré sú významné najmä pre jej čitateľov — študentov Prešovskej univerzity.
Študenti sa oboznámia s históriou symbolov štátnosti
Otvorenie vernisáže sprevádzal bohatý hudobný program zložený zo skladieb českých a slovenských hudobných skladateľov. Hudobný program pripravila Irena Medňanská a skladby interpretovali umelci z Katedry FF PU Liubov Gunder, Kristína Daňová a Miriam Marcinčinová. Výstavu Symboly československej štátnosti uviedla Irena Medňanská z Inštitútu hudobného a výtvarného umenia FF PU, pričom vo svojom príhovore pripomenula príbeh československej aj slovenskej hymny a vysvetlila jej symbolický význam pre oba národy. História hymny i ďalších symbolov štátnosti sú podrobnejšie rozpracované v rovnomennej publikácii k výstave, ktorá je už dostupná vo fonde UK PU. Okrem iného, Peter Švorc z Inštitútu histórie FF PU v rámci programu predniesol laudácio k 100. výročiu Československa a vyzdvihol význam týchto historických udalostí pre našu krajinu.
Prvá výstava pozostáva z 13 posterov v textovej a obrazovej podobe. Zachytáva problematiku vývoja českých štátnych symbolov a do 1. januára 1993 aj symboly slovenskej a česko-slovenskej štátnosti. Jej iniciátorom bola predovšetkým Irena Medňanská z Katedry hudby FF PU. Na usporiadaní výstavy sa spolupodieľali jej autori i organizátori – Jiří Bezděk z Akadémie múzických umení v Prahe a Václav Liška z Českého vysokého učení technického v Prahe.
Autentické fotografie zachytávajú históriu Prešova
Druhú výstavu, Peter Liška: August 1968 v Prešove, otvoril Ľudovít Petraško z Inštitútu germanistiky, ktorý bol zároveň jej iniciátorom. Keďže bol priamym účastníkom augustových udalostí z roku 1968, apeloval na ostražitosť a pamäť národa a prispel aj vlastnými zážitkami z vtedajších čias. V príhovore tiež predstavil svoju najnovšiu publikáciu Zmarené nádeje: 21. august 1968 v Prešove, v ktorej sa nachádza viacero fotografií predstavených aj na výstave.
Univerzitná knižnica poskytla priestor pre vystavenie 84 autentických fotografií, ktoré zachytávajú dramatické augustové momenty z prešovských ulíc. Tie v roku 1968 Peter Liška ako 22-ročný mladý muž zachytil na svojom fotoaparáte PENTI. Po 50-tich rokoch boli zdigitalizované a dnes si ich vďaka tejto výstave môžu pozrieť aj študenti a pedagógovia PU.
Otvorenia výstavy sa zúčastnil aj jej autor, Peter Liška, ktorý vo svojom príhovore spomínal na okolnosti vzniku fotografií: „Dňa 21. augusta 1968 prišli Rusi do Prešova. Ešte z vojenčiny som bol vycvičený, že nepriateľa treba čakať zo západu, ale že prišiel z východu, to mi na chvíľku riadne zamotalo hlavu. Tank na koľajniciach, ktorý zastavil vlak. Protestné zhromaždenia a generálny štrajk. Pálenie sovietskej vlajky pred divadlom. Obchody vypredané, iné zavreté. Spontánne pochody mestom. Študenti, železničiari. Deti-školáci sedia na ceste pred tankami pod veľkou československou zástavou. Na hlavnej križovatke plno národa, až sa kolóna okupantov zastavila. Vylepovanie narýchlo zhotovených plagátov. Rozbíjanie nápisu na budove ONV v azbuke. Odhaľovanie kolaborantov. Stanné právo. Mesto plné okupantov, tankov, bojovej techniky – toľko námetov! Obchádzal som mesto na bicykli a fotil som. Fotografie a negatívy som neskôr pre istotu dobre odložil. Vtedy som sa bál viac, ako keď som fotografoval. Ukázalo sa, že oprávnene. Fotografie doposiaľ neboli nikde zverejnené, a toto je vlastne ich premiéra – po päťdesiatich rokoch.“
Obe výstavy budú prístupné do konca októbra 2018 počas otváracích hodín Univerzitnej knižnice, vstup je voľný.
Zdroj: tlačová správa
Komentovať