Kultúra Rozhovory

Talkshow Prešov začala tretiu sezónu

Ondřej Daniš rozprával o svojich rolách v divadlách a slovenských seriáloch (Foto: Matúš Maťufka)

Svoje ďalšie pokračovanie Talkshow Prešov odštartovala 24. septembra v Encore clube. To sa odohrávalo na nových miestach klubu. Akých hostí si tentokrát moderátorka pozvala sa dočítate nižšie.

Umelecká riaditeľka prešovského filmového festivalu Pocity filmNina Šilanová, porozprávala o programe deviateho ročníka, počas ktorého budú premietať sedemnásť alternatívnych filmov spolu s prednáškami. Opísala, ako vyzeral proces tvorby festivalu a jeho obhajoby. Za dobrý film považuje taký, ktorý má v sebe pridanú hodnotu. Podľa jej slov boli by veľmi radi, ak by tento festival začalo navštevovať viac ľudí a možno aj prilákal filmových fanúšikov z celého Slovenka. Začiatky festivalu opísala takto: „Úplné začiatky boli ešte v roku 2010, kedy som pracovala v kine Scala vo Filmovom klube a prišli za mnou dvaja ľudia — Richard Majer a Maroš Ďura. Chceli robiť filmový festival. Vtedy sme sa spojili s Art filmom, vtedajším festivalom, ktorý sa konal v Trenčianskych Tepliciach. Neskôr sa presunul do Košíc. Oni nám pomohli zohnať prvé filmy, ale postupne sme sa chceli osamostatniť, takže sme sa od nich oddelili a vytvorili sme si vlastnú dramaturgiu a vlastný festival so svojimi filmami.“

Súťažilo sa o lístky na filmový festival (Foto: Matúš Maťufka)

Seriálový a divadelný herec Ondřej Daniš hovoril o herectve, o tom ako sa natáčajú rôzne filmové scény a priblížil publiku svoju skúsenosť asistenta réžie a produkcie filmu Hellboy. Diváci ho najbližšie môžu vidieť v druhej sérii seriálu Som mama„Ako dieťa som povedal, že budem herec. Začal som chodiť na dramatický krúžok intenzívne počas strednej školy a podal som si prihlášku na herectvo a na réžiu zároveň. Prijali ma na herectvo, ktoré som vyštudoval. Celý čas som špekuloval, že budem režisér, ale život ma dostal toľkokrát na javisko, že už hrávam. Herectvo budem robiť istý čas, a k réžii sa môžem dostať neskôr,“ opísal svoju cestu.

Ondřej Daniš predviedol tvorbu kapely DEFINITÍVUM, ktorú má so svojím otcom (Foto: Matúš Maťufka)

Prešovský hudobník Christián Forgáč sa niekoľko rokov venoval hokeju. Publiku porozprával o svojich začiatkoch učenia hry na gitaru, tvorby textov a speve: „Nevedel som ešte v tej dobe, čo robím, ale z tých začiatkov sa z toho vykľulo niečo krásne, a teraz som rád, že môžem cestovať a spoznávať skvelých ľudí a tráviť večery ako bol tento na talk show.“  Koncertuje nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. V rámci Demovnice_FM prvýkrát odprezentoval svoju tvorbu širšej verejnosti a neskôr vydal debutové EP Lonely Tree, s ktorým sa dostal do nominácií na Radio_Head Awards 2016 v kategórii Objav roka. Ďalšiu nomináciu mal v rámci európskych Independent Music Awards a prvou cenou, ktorú získal, je Tootoot Music Award. Prezradil svoje ďalšie plány do budúcna: „Momentálne chystám nové cédečko, ktoré by malo ísť von na jar budúceho roka s tým, že by som ho rád pokrstil tu doma. Rovnako plánujem sériu koncertov po Slovensku so špeciálnym programom a hosťami. Plánujem ísť do zahraničia. So zahraničnými agentúrami plánujeme aj európske turné.“

Christián Forgáč vystupuje pod pseudonymom Chris Ellys (Foto: Matúš Maťufka)

Ďalšia Talkshow Prešov sa bude konať 29. novembra v Encore clube. Ich pozvanie prijal brazílsky dirigent Vinicius Kattah, komik a režisér Rišo Staviarsky, umelci ručného plisovania, súrodenci Jankiv Siblings.

Kristína Minárová

Študujem mediálne štúdiá. Milujem knihy, filmy, múzeá, rockové koncerty a festivaly. Dá sa povedať, že vždy mám na všetko čas, no napriek tomu nič nestíham.