Kultúra

Slovensko a svet očami známeho reportéra Andreja Bána

Zľava: fotograf a reportér Andrej Bán, moderátorka besedy Marta Součková a spoluzakladateľ Vydavateľstva Absynt Juraj Koudela (Foto: UK PU)

PREŠOV Minulý týždeň sa na Prešovskej univerzite pod záštitou vydavateľstva Absynt v spolupráci s Fondom na podporu umenia konal Putovný festival reportážnej literatúry, prostredníctvom ktorého sa študentom PU predstavil aj známy slovenský fotograf a reportér Andrej Bán.

Andrej Bán začínal ako fotograf za bývalého režimu. Vychádzal z humanistickej povojnovej fotografie, fotografoval ľudí, fascinovali ho aj čiernobiele fotografie. Spojenie fotografie a reportáže zhmotnil v niekoľkých pútavých knihách.

Dve najnovšie publikácie predstavil všetkým zúčastneným v rámci besedy v Univerzitnej knižnici PU. Reportážna kniha Slon na Zemplíne je intímnym svedectvom nielen o krajine, ale aj ľuďoch, ktorí žijú svoje životy v dedinách a mestečkách ďaleko za horizontom všeobecnej pozornosti.

Druhá kniha, ktorú Andrej Bán predstavil publiku, má názov Na juh od raja. Autor v nej prináša 82 čiernobielych dokumentárnych fotografií z 25 krajín, ktoré navštívil za uplynulých 25 rokov. V knihe nájdete okrem unikátnych fotografií aj pútavé texty o živote v regiónoch, ktoré boli postihnuté vojnami, exodmi, etnickými a náboženskými konfliktami, či prírodnými katastrofami.

„Knihu tvorím ako sled filmových obrazov a texty píšem tak, aby umožnili čitateľovi predstaviť si priebeh deja,“ prezradil autor počas besedy svoje tvorivé postupy a taktiež potvrdil, že všetky jeho fotografie v sebe nesú značnú mieru autentickosti. Fotografujem, ale nearanžujem, žiadna z fotografií nevzniká tak, aby som ľuďom nakázal, ako sa majú tváriť, čo majú robiť a podobne. Takisto je to aj pri texte: s ľuďmi vediem dialógy, veci si nahrávam a snažím sa zachytiť všetko, čo mi hovoria.

Po skončení besedy si záujemcovia mohli zakúpiť nové publikácie Andreja Bána priamo v Univerzitnej knižnici PU (Foto: UK PU)

Diskusia so skúseným novinárom bola obohatením nielen pre študentov odboru mediálne štúdiá, ale pre všetkých účastníkov besedy. „Som rada, že som na túto besedu prišla. Zaujali ma hlavne autentické zážitky z novinárskeho života pána Andreja Bána, páčil sa mi jeho živý a pútavý prejav. Vďaka tejto besede som získala novú chuť a motiváciu do štúdia a rozšírila som si svoje obzory,“ povedala pre Unipo Press študentka mediálnych štúdií Petra.

Reportérove skúsenosti a zážitky z novinárskeho života študentov i vyučujúcich zaujali, po rozhovore s moderátorkou Martou Součkovou dostali aj oni priestor na otázky. Študentov zaujímali najmä aktuálne slovenské témy spojené s vraždou investigatívneho novinára, pýtali sa tiež na rady a motiváciu, prečo je dnes potrebné študovať žurnalistiku. Okrem Prešova navštívil Andrej Bán v rámci Putovného festivalu reportážnej literatúry aj niekoľko iných slovenských miest.

Daniela Handlovičová

Absolventka filmovej školy, ktorej záujmy siahajú aj za hranice kinematografie. Aktuálne je študentkou mediálnych štúdií a jej revírom je spravodajstvo a kultúra. Vo voľnom čase ju často nájdete v kuchyni, kde vytvára sladké pokušenia.