Kultúra

November u Záborského – Obchod na korze so zľavou a pripravovaná premiéra rozprávky

Obchod na korze (Foto: DJZ/René Miko)

Krátke dušičkové prázdniny máme za sebou a opäť sa vraciame do kolobehu študentských povinností. Atraktívnu ponuku na rozptýlenie od každodenného stereotypu ponúka aj Divadlo Jonáša Záborského. Čo si pre nás chystá v novembri?

Obľúbené predstavenie poteší najmä študentské peňaženky

DJZ v novembri tradične predstaví reprízy divácky obľúbených hier. Shakespearovská komédia Veselé panie z Windsoru poteší milovníkov komédie 11. novembra. Ak sa medzi nich radíte, s kúpou lístkov sa poponáhľajte – hru divadlo odohrá aj 30. novembra, tento termín je však už úplne vypredaný.

Ďalšou lákavou stálicou programu je Trón milosrdenstva, inscenácia pretkaná detektívnymi prvkami, ktorú DJZ predstaví 12. novembra. Dej je vsadený do chvíle pádu newyorských dvojičiek. Muž by mal byť v práci, no bol s milenkou a tragédiu prežil. O tom však jeho rodina netuší a on má šancu zmeniť celý svoj život. Ozvať sa manželke alebo odísť s milenkou? Hra diváka konfrontuje s vnútorným bojom človeka a nutnosťou rozhodnúť sa v náročnej životnej situácii. Uvádzaná je v rámci projektu Dvaja – tieto inscenácie sú charakteristické komornosťou, nekomerčnosťou a žánrovou nezaraditeľnosťou.

Pôsobivá inscenácia z projektu Dvaja (Foto: DJZ/René Miko)

Dosky ovládnu aj predstavenia uvedené v minulej divadelnej sezóne. Čiernu komédiu Kati, príbeh o britskom katovi „na dôchodku“ s bizarným sledom udalostí, si môžete pozrieť vo štvrtok 15. novembra. V programe tento mesiac nechýbajú ani Nemé kráľovné, Gogoľov Revízor či Ženba a ľúbostná dráma Eugen Onegin. V rámci 9. ročníka noci divadiel, ktorý sa koná 17. novembra, DJZ vo večerných hodinách odohrá muzikál Nikola Šuhaj.

Divadlo má aj tento mesiac niečo lákavé pre študentov. So zľavou 50 % na karty ISIC si 27. novembra môžete pozrieť obľúbené predstavenie Obchod na korze. Mnohí toto dielo poznajú na základe rovnomenného kultového filmu, ktorý sa natáčal v neďalekom Sabinove, či známej poviedky Ladislava Grosmana. Táto hra nesie významné posolstvo aj pre súčasnosť – lebo „tí čo si nepamätajú na minulosť, sú odsúdení k tomu, aby ju znovu prežili.“

DJZ poteší aj „večné deti“

Na prelome mesiacov november a december DJZ chystá novú rozprávku z dielne bratov Grimmovcov. Tentokrát si malí i veľkí budú môcť pozrieť zdramatizovaný populárny príbeh odvážnej Červenej čiapočky. Svojské spracovanie známeho motívu o malom dievčatku bude mať premiéru 2. decembra na Veľkej scéne.

Aj v novembri je teda z programu DJZ naozaj čo vyberať. Ktoré predstavenia vás zaujali najviac? Podeľte sa s nami v komentároch. 🙂

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *