Lifestyle

TO JE ŽIVOT, NAPÍSALA #9: „Svadbujeme“

(Foto: pexels.com)

Prežiť krásny a dojemný sobáš, poriadne sa najesť, neskutočne sa zabaviť a stráviť neopakovateľný deň v kruhu priateľov a rodiny. Hoci to znie príjemne a pomerne jednoducho, netreba zabúdať na jeden dôležitý fakt a tým sú financie. Hotovosť, peniaze, many, prachy, prašule… Na čo si dávať pozor, aby vás svadba nakoniec celkom nezruinovala? Dozviete sa v ďalšej časti rubriky To je život, napísala s podtitulom „Svadbujeme“.

Ako dôsledná nevesta chcete mať všetko dotiahnuté až do posledných detailov. Máte svoje jednoznačné predstavy, z ktorých nemienite za žiadnych okolností poľaviť. Vaša snaha o dokonalosť sa však potom stáva zlatou baňou pre ľudí pracujúcich v svadobnom priemysle. Niekedy si pritom len stačí poriadne premyslieť, do čoho sa oplatí investovať a čomu zas netreba prikladať veľkú váhu. Pochopiteľne, každá budúca „pani manželka“ musí sama najlepšie vedieť, aké sú jej priority. V minulej časti ste sa mohli dočítať, aké svadobné trendy momentálne letia. Teraz však ponúkam niekoľko rád (vychádzajúcich z vlastných skúseností), ako možno ušetriť zopár „koruniek“ a zároveň nestratiť na elegancii.

Tipy z prvej ruky:

  • Alkohol nakupujte v zľave, pokojne aj niekoľko mesiacov dopredu. Sledujte akcie obchodných domov v letákoch a nevyberajte zbytočne veľa rôznych druhov. Úplne postačia štyri druhy pálenky a víno.
  • Pri návšteve kaderníčky, vizážistky či manikérky nepoužívajte slovo „svadobný/á/é“. Je totiž preukázateľné, že všetko s týmto prívlastkom vás vyjde o niečo drahšie. Zatiaľ čo za bežné denné či večerné líčenie zaplatíte v lepšom salóne približne 40 €, svadobné bude stáť asi 49 €.
  • Zabudnite na veci, ako sú pečené prasa, čokoládová fontána alebo candy bar. Svadobčania to prežijú aj bez kúska bravčového a vy tak možno zachránite jeden život. Navyše tým ušetríte aj niekoľko stovák eur (len prasa v celku stojí okolo 250 €, čokoládová fontána zasa 160 €).
  • Kvety na svadbe nesmú chýbať. Nevesta ich ale väčšinou dostane toľko, že ich nakoniec ani nemá kde skladovať. Vyskúšajte preto do sály umiestniť košík s nápisom „kytica pre nevestu“ a položte ho vedľa vázy s kvetmi, ktoré kúpite vo veľkosklade. Vaši blízki vám tam potom podľa svojho uváženia budú prispievať. Oni ušetria na drahých kyticiach a vy vyzbierate pravdepodobne viac, ako ste za samotné kvety zaplatili.
    Svadobné líčenie vyjde draho (Foto: pexels.com)
    Svadobné líčenie vyjde draho (Foto: pexels.com)

Pozor na maličkosti

Či už plánujete svadobnú hostinu v hoteli, jedálni, záhrade alebo stodole (áno, aj tam sa to dá), pozorne si prečítajte svadobné podmienky. Nie je totiž novinkou, že sa v nich ukrývajú maličkosti, ktoré vás pri konečnom zúčtovaní môžu poriadne zabolieť. Zoberme si také „korkovné“. Tiež sa (podobne ako ja a word) pýtate, čo to je? Mnohé hotely si túto položku účtujú ako kompenzáciu za to, že si na hostinu prinesiete vlastný alkohol. Vysvetlenie je jednoduché. Nemalá suma (v priemere okolo 2 € na osobu) v sebe zahŕňa prenájom pohárov a ich následné umývanie či prípadné straty na životoch vzácneho hotelového riadu. Zradnou položkou, ktorá ukrojí z vášho rozpočtu, sú aj na prvý pohľad neškodné stoličky. Používaním návlekov si hotely chránia stoličky pred poškodením, v horšom prípade nimi zakrývajú ich šerednosť. Cena návlekov sa pohybuje v priemere 1 – 2 € za kus. Ak navyše chcete, aby sála vyzerala dokonalo a rozhodnete sa pre tzv. chiavari stoličky, rátajte s ďalším doplatkom v hodnote 3 € za kus (priznávam, v tomto som asi šialená 🙂 ).

Originálne chiavari stoličky (Foto: AMS Svadbičky)
Originálne chiavari stoličky (Foto: AMS Svadbičky)

Tento článok smerujem prioritne ženám, čo ale v žiadnom prípade neznamená, že ženícha z príprav vynecháme. Práve naopak. Jeho menej emocionálne a viac racionálne zmýšľanie vám pomôže vo veciach, pri ktorých si už neviete rady. Koniec koncov, bude to váš veľký deň, a preto je najdôležitejšie, aby ste si ho užili vy dvaja. Vtedy zabudnite na peniaze, vypustite stres a svoj zamilovaný pohľad venujte len JEMU. :-*

Romana Valenčáková

Milujem módu a všetko okolo nej. V časopise Unipopress preto pôsobím v rubrike Uniposkriňa a prispievam predovšetkým do sekcie lifestylu.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *