Kultúra

Zoznámte sa: Jonathan Nolan

Jonathan Nolan (Foto: movielala.com)

Dnešný filmový priaznivec si ľahko do pamäti uloží mená ako George Lucas, James Cameron alebo Steven Spielberg. Sú to mená klasikov filmového biznisu, ktorí dlhé roky svojho života zasvätili práci na scenároch mnohých úspešných titulov svetového formátu. Zaslúžene si ich ľudia pamätajú a vyzdvihujú ich tvorbu, no netreba opomenúť ani mladšie scenáristické talenty, ktorých potenciál sa zatiaľ len pomaly vynára na svetlo. Preto Unipo Press venuje pokračovanie rubriky Zoznámte sa v posledných rokoch čoraz viac úspešnému Britovi Jonathanovi Nolanovi.

Jonathan vyrastal medzi dvoma mestami, Londýnom a Chicagom. Otec bol reklamný agent a matka letuška, kvôli čomu mal spolu so svojimi dvoma staršími bratmi dva domovy a anglické aj americké občianstvo. Jeho najstarší brat Matthew je odsúdený kriminálnik a ďalší brat Chris bol z trojice bratov prvý, ktorý sa vo svete preslávil. Chistopher Nolan totiž patrí medzi najlepších režisérov a scenáristov modernej kinematografie a jeho filmy ako Počiatok alebo nová trilógia o komiksovom hrdinovi Batmanovi sú známe po celom svete.

Jeden z najinovatívnejších scenáristov modernej kinematografie (Foto: Zimbio.com)
Jeden z najinovatívnejších scenáristov modernej kinematografie (Foto: zimbio.com)

Jonathan bol odmala „pisálek“ a milovník literatúry. Po absolvovaní súkromnej jezuitskej školy v Illinois začal študovať angličtinu na Georgetown University vo Washingtone D. C., na ktorej sa taktiež venoval písaniu do študentského magazínu The Hoya.

V roku 2000 napísal dvanásťstranovú poviedku Memento Mori, ktorá mu otvorila dvere do filmového sveta. K tomuto úspechu mu dopomohol starší brat Christopher, ktorý sa k poviedke dostal pred jej publikovaním. Na základe Jonathanovho krátkeho príbehu napísal Chris scenár k celovečernému filmu. Kritika výslednej snímky bola veľmi pozitívna. Na portáli IMDb.com dosiahla adaptácia Jonathanovej poviedky pod skráteným názvom Memento hodnotenie 8,5 z 10 hviezdičiek. Napriek tomu, že vo filme bolo Jonathanovo meno uvedené ako meno autora predlohy, ocenenie Najlepší originálny scenár získal jeho brat Christopher, keďže poviedka bola publikovaná až v roku 2001, rok po vydaní filmu.

Nasledujúce roky sa začal Jonathan naplno venovať filmom. S bratom Christopherom sa prejavili ako hodnotná scenáristická dvojica a v roku 2005 vypustili do sveta fantasy thriller Dokonalý trik, ktorý sa dočkal ešte pozitívnejších ohlasov než film Memento. Scenár za Dokonalý trik bol nominovaný na cenu Online Film Critics Society Award. Po druhej scenáristickej práci si už Jonathan nedal pauzu a v roku 2008 spolupracoval opäť so svojím bratom Chrisom na scenári k filmu Temný rytier. Po úspechu druhého dielu z trilógie o Batmanovi začal pracovať na kriminálnom seriáli Lovec zločincov. Na obrazovkách sa seriál objavil v roku 2011 a Jonathan sa na ňom dodnes aktívne podieľa ako scenárista a dokonca aj ako režisér. V roku 2012 sa opäť pripojil k písaniu scenára filmu Návrat Temného rytiera, posledného dielu z trilógie o Batmanovi. Keď sa o dva roky začalo natáčanie Chrisovho sci-fi filmu Interstellar, medzi autormi scenára nechýbalo aj Jonathanovo meno. Doteraz posledným Jonathanovým počinom je sci-fi seriál Westworld, na ktorom sa ako jeho tvorca a scenárista podieľa so svojou manželkou Lisou Joy. Westworld sa len prednedávnom dočkal premiéry a momentálne sa vysiela jeho prvá séria. Pri tomto projekte sa taktiež (rovnako ako pri seriáli Lovec zločincov) chopil réžie.

Jonathan a Christopher Nolanovci sú neodlučiteľní nie len ako scenáristi, ale aj ako bratia (Foto: CBR.com)
Jonathan a Christopher Nolanovci sú neodlučiteľní nielen ako scenáristi, ale aj ako bratia (Foto: CBR.com)

Jonathan si prerazil cestu k špičke scenáristov modernej kinematografie vďaka svojej výraznej inteligencii a vnímavosti, čo cítiť z každého jeho diela. Scenáre, na ktorých sa podieľa, sú psychologicky prepracované a precízne spracovanie zápletky a jej podanie dávajú jeho príbehom krásu. Jonathan nikdy nepodceňuje prípravu scenárov a na všetkom si dá záležať. Každému písaniu predchádza dlhé štúdium, aby výsledok vyzeral čo najrealistickejšie a najvierohodnejšie. Príkladom Jonathanovho perfekcionizmu je jeho vedomostná predpríprava scenára k filmu Interstellar, počas ktorej študoval relativitu, aby tomuto fyzikálnemu zákonu čo najviac porozumel a scenáru dodal vedeckú hodnotu.

Jeho tvorba prekypuje inteligenciou a inovatívnosťou (Foto: Azquotes.com)
Jeho tvorba prekypuje inteligenciou a inovatívnosťou (Foto: azquotes.com)

Prah dverí do scenáristického sveta už dávno prekročil a jedenásť rokov v ňom úspešne kráča. Jeho talent už potešil milióny filmových fanúšikov po celom svete a zostáva len dúfať, že to tak bude ešte veľmi dlhé roky.

Marcel Kušnír

Verný filmový fanúšik. Tento fenomén sa ma drží už nespočetne veľa rokov a preto aj väčšinu svojich článkov venujem filmovej téme. Okrem filmov som veľkým milovníkom hudby a literatúry. V obľube mám hlavne thrillery (čo platí aj pre knihy aj pre filmy). Preferujem rockovú a metalovú hudbu, no taktiež si veľmi rád vypočujem filmové soundtracky. Voľné chvíle si rád spríjemním dobrým filmom alebo knihou.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *