Recenzia

After: Navždy ako veľkolepé filmové finále?

(Foto: cine-max.sk)

Veľkolepé filmové finále päťdielneho After podľa knižného spracovania je za nami. Na svete tak máme päť častí príbehu, ktorého ukončením je After: Navždy. Príbeh o Hardinovi (Hero Fieness Tiffin), Tesse (Josephine Langford) a ich strastiplnej ceste lásky sa dočkal svojho finále aj vo filmovom spracovaní.

Tentokrát sa tvorcovia pohrali aj s vyskladaním deja, ktorý nás zo začiatku môže pomýliť, keďže prvé zábery divákom ukazujú svadobné prípravy. Dalo by sa tak čakať, že sa hrdličky idú brať. Dej je však spracovaný špecificky. V poslednej časti série dominuje retrospektívny dej. Rozprávanie sa vracia do obdobia pred svadbou. Obsahovo sa posledná časť najviac oddialila od romantiky. Aspoň od tej, na ktorú  boli diváci pri predchádzajúcich častiach zvyknutí. Vždy išlo o oboch. Či už spolu práve boli, alebo nie.

(Foto: cine-max.sk)

Posledná časť je iná v tom, že sa najviac zameriava na postavu Hardina. Viacerých nadšencov to môže sklamať. A to aj preto, že už od prvej časti bol dej napumpovaný množstvom lásky, iskrenia, či rôznych napätých situácií medzi Hardinom a Tessou. Diváci si už zvykli, že Hardin je od začiatku samotného príbehu zobrazovaný ako muž, ktorý veľa pije. Nedá sa to však porovnať s poslednou časťou. Pretože alkohol sprevádza Hardina skoro v každom jeho okamihu. Celý čas sa pozeráte na zničeného Hardina utápajúceho sa v alkohole. A Tessa? Tá je iba v jeho spomienkach. Hoci by sme to tvorcom mohli vytknúť, príbeh zameraný prevažne na Hardina má svoje opodstatnenie. Tessa totiž nebola prvou, ktorej Hardin nezmyselnou stávkou ublížil. Preto odchádza za Nataly (Mimi Keene), ktorej ublížil tiež. Snaží sa tak napraviť svoje chyby a zároveň napísať druhý diel knihy After. Keďže na neho vydavatelia vyvíjajú nátlak, nič iné mu ani nezostáva. Do popredia sa dostávajú postavy ako Hardinov otec Vance (Stephen Moyer), Nataly a jej priatelia. Stretávame sa tu v podstate s novým svetom, ktorý je plný nových tvárí.

(Foto: cine-max.sk)

Zároveň sa s Hardinom vraciame do čias, keď ublížil Nataly. Zlé spomienky sú prepletané atmosférou Lisabonu, v ktorom trávi svoj čas. Do lisabonskej atmosféry sa veľmi jednoducho dostanú aj diváci. A to prostredníctvom veľkolepých záberov, pri tvorbe ktorých nechýbajú ani zábery z dronu. Jeden z takých záberov sa uplatní napríklad vo chvíli, keď sa Hardin predvádza a skočí z útesu do mora.  Dejovo je čas strávený v Lisabone slabý. Počas celého filmu sledujete, ako sa hlavná postava snaží dať dokopy a napísať text do ďalšej knihy. Nedochádza k žiadnej napätej zápletke, na ktoré boli diváci pri predchádzajúcich častiach zvyknutí. Celé by to však mal vynahradiť koniec, kde sa už romantika začína vynárať.

Napriek Tessinej väčšej neprítomnosti môže koniec viacerých prekvapiť. Keďže počas deja je predkladaných viacero rôznych záverov. Preto divákov počas sledovania môže napadnúť naozaj akákoľvek scéna, s ktorou by možno ani neboli spokojní. Napríklad, že Hardin a Tessa to napokon so vzájomnou láskou vzdali. Alebo si v istých chvíľach diváci pomyslia, že sa Hardin dá  dokopy s Nataly. Samotný dej orientovaný iba na jednu z hlavných postáv možno viacerých nadšencov príbehu After nepoteší. Záver však jednoznačne uspokojí všetkých, ktorí očakávajú happy end.

 

Autorka: Simona Peložatová

Mediálne štúdiá

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *