Literatúra Recenzia

Recenzia: Čítanie s pocitom „rozbitého skla“

(Zdroj AT)

V majstrovskom diele Khaleda Hosseiniho A Thousand Splendid Suns (Tisíc žiarivých sĺnk) sa otvára brána do sveta bolesti, odvahy a vzájomnej lásky v tieni nepokoja Afganistanu. Autorova pôsobivá próza zahŕňa hlboké vnímanie ľudských tragédií a vytvára postavy, ktoré sú nám tak blízke, že cítime ich bolesť aj radosť.

V súčasnej kultúre čítania kníh existuje slangový výraz „rozbité sklo“. Takto by som opísala túto knihu. Tento slang znamená, že počas celej knihy budete mať pocit, že chodíte po rozbitom skle. Cítite sa zranení a ľutujete nespravodlivosť. Napriek všetkým ťažkým chvíľam mi kniha dodala nádej a po jej prečítaní vo mne zanechala príjemnú stopu.

Khaled Hosseini, Američan afgánskeho pôvodu, píše o svojej rodnej krajine. Spomína na tragické udalosti, ktoré ho postihli na prelome storočí. Píše o nešťastných ľuďoch, ktorí sa nedobrovoľne ocitli v ich spleti. Hosseiniho hrdinovia sú ponížení a urazení, ale nie zlomení. V Behu za vetrom to boli zneužívaní chlapci a v tejto knihe to sú afganské manželky pod zvráteným chápaním šariátu. Román je o spletitosti ženských osudov a o tom, ako Veľká vojna ovplyvňuje bežný rodinný život.

Silný príbeh o sile žien. (Zdroj: AT)

Hosseini nás prenáša do spoločnosti, ktorá je často opísaná len vojnami a stratou, ale zároveň ukazuje odhodlanie žien a ich schopnosť nájsť svetlo aj v najtemnejších chvíľach. Jeho slová zaznievajú silno a pravdivo, vyvolávajúc dojem, že každá stránka knihy je záznamom ľudského srdca. Zaujímavým aspektom knihy je jej historický kontext, ktorý vhodne zapadá do komplexného príbehu postáv. Hosseini ukazuje čitateľom skutočný obraz Afganistanu, hlboko zakoreneného v histórii a tradíciách, ktoré formujú životy jeho hrdiniek.

Názov románu Tisíc žiarivých sĺnk je citátom z básne perzského básnika 17. storočia Sajba Tabrízího o Kábule.  Práve v nej sa odohráva hlavný dej knihy.

Tisíc žiarivých sĺnk nie je len kniha, je to hlboké a dojímavé umelecké dielo, ktoré nás učí o ľudskej odvahe, láske a túžbe po slobode. Hosseiniho výnimočná schopnosť pripútať čitateľa k príbehu robí túto knihu nezabudnuteľnou. Pre každého, kto túži po hlbších emóciách a rozjímaní nad ľudským osudom, je táto kniha nevyhnutnosťou.

Autorka: Azhar Tolegenova

Mediálne štúdiá