Iné Lifestyle

Cestovanie pokazeným vlakom nemusí byť tragédia

Vlaky sú pre nás študentov stále zadarmo. (foto: regiontatry.sk)

Mnohí z nás veľmi dobre poznáme, čo obnáša cestovanie vlakom. Občas sa cesta vlakom či už do školy alebo do práce dokáže poriadne predĺžiť. Preto nie je na škodu vedieť, ako tento čas šikovne alebo aspoň prinajmenšom príjemne využiť. Platí to najmä pre tých, ktorí cestujú dlhšiu trasu. Bola by naozaj škoda hodinu, niekedy aj dlhšie, len pozerať z okna a nadávať napríklad na (opäť raz) pokazený vlak. Či už si potrebujete spraviť zadanie do školy, prečítať si knihu alebo napísať článok, všetko z toho môžete pokojne urobiť počas cesty.

Cestou-necestou

Takto napríklad vznikol aj tento článok. Na ceste medzi Košicami a Prešovom. Vlak hlásil hodinové meškanie, nestíhala som hodinu a ani začiatok tej ďalšej. Vonku príjemne dopadali žiarivé lúče slnka na jesenné zafarbené stromy. Krajina akoby odzrkadľovala presný opak atmosféry vo vlaku. Na tvárach cestujúcich bolo vidieť značnú frustráciu. Sem-tam niekto rozhorčene niečo zašomral o svojom pobúrení. Sprievodkyňa nemohla prejsť uličkou bez toho, aby nezachytila aspoň 5 škaredých pohľadov na jej osobu a 10 rovnakých otázok ohľadom odchodu vlaku. Keď sa toto všetko spojí spolu so stavom vlaku, ktorý pôsobí ako vyhliadková jazda do socializmu, je pochopiteľné, že nervy nejedného cestujúceho sa pohybujú na veľmi tenkom ľade. V situáciách ako je táto, nie je nič lepšie ako otvoriť dobrú knihu, pustiť si zaujímavý podcast alebo sa iným spôsobom vzdialiť od reality.

Cestovanie dokáže byť niekedy veľmi vzrušujúce. (foto: emefka.sk)
Čo v taký čas?

Ak vás zaujíma aktuálne dianie podané humornou formou odporúčam podcast Piatoček alebo satirickú reláciu Ťažký týždeň s Janom Gorduličom. Je možné, že nie vždy očakávate, že budete mať čas na čítanie a nemáte so sebou žiadnu knihu, práve v takom prípade existuje množstvo skvelých audiokníh. Napríklad na Spotify nájdete zadarmo Publixing – slovenské a české audioknihy a mnoho ďalších. Nesklame ani zaujímavý podcast Mozgová Atletika a zábavná ženská dvojica z jauuu, PS: to bolelo. Možností je toľko, že určite si každý dokáže prísť na svoje.

K šťastlivcom s neobmedzenými dátami sa hádam nemusím ani vyjadrovať. Asi postačí len jedno čarovné slovíčko. Netflix. Pre tých ktorí Netflix nepoznáte, aj keď takých sa zrejme veľa nenájde, ak vôbec, ide o streamovaciu službu, amerického poskytovateľa médií a filmové štúdio zároveň. Netflix oplýva neuveriteľným množstvom filmov, seriálov a dokumentov. Môžete sa tam vzdelávať a zabávať, báť sa, poplakať si alebo si len tak oddýchnuť. Je niekoľko vynikajúcich dokumentov ako napríklad Seaspiracy, The True Cost, Minimalism, The Social Dilemma, Cowspiracy atď. Dozviete sa v nich nové zaujímavé informácie a možno sa aj rozhodnete urobiť nejaké zmeny vo svojom živote. Samozrejme len k lepšiemu.

Typ od redaktorky Simony: Z vlastných skúseností vám odporúčam písať si pri všetkom, čo vás zaujme krátke poznámky a vysvetlivky. Neskôr sa k nim môžete vrátiť a bude vám jasnejšie o čom daný dokument bol.

Kniha je vždy výborný spoločník. (foto: Simona Senčáková)

Hlavne pamätajte, ak máte v pláne často cestovať, sem-tam sa vám nejaký horiaci, pokazený alebo vykoľajený vlak pripletie do cesty. Netreba z toho robiť tragédiu a pokaziť si tým deň.

Simona Senčáková

Nikdy nič nestíham. Vážne. Ešte aj toto BIO o sebe píšem neskôr, ako by som mala. Na druhu stranu sa naozaj snažím... snažím sa byť dobrý človek, dobrá kamarátka, dobrý parťák. Možno neprídem načas ale prídem plná elánu, pozitívnej energie a lásky.