Lifestyle

Vyskúšajte si aj vy #homemadeselfie

Väčšina z nás si počas voľného času odbehne skontrolovať očkom Instagram. Nakoniec však skončíme pri niekoľkohodinovom scrollovaní rôznych príspevkov či porovnávaní nášho profilu s inými. Rovnako tak si skontrolujeme naše štatistiky, počet srdiečok, komentáre pod fotkami alebo nové trendy.

Jedným z týchto trendov je aj #homemadeselfie alebo #homemadephoto. V preklade povedané tzv. “vlastnoručne robená fotka”. V dôsledku karantény ľudia začali tráviť viac času doma a práca profesionálnych fotografov bola do istej miery tiež obmedzená. Aj to bol pravdepodobne jeden z dôvodov, pre ktorý niektorí fotografi začali šíriť prostredníctvom reelsov na Instagrame a videí na Tiktoku rôzne postupy, ako si jednoducho spraviť profesionálne fotografie v pohodlí vášho domova.

Príde vám to zložíte? Nie ste majiteľom drahého fotoaparátu a rôznych pomôcok na fotenie ako sú napríklad svetlá či plátno? Alebo nepovažujete svoj domov za dostatočne vhodný na tvorbu contentu pre Instagram? Hlúposť! Nasledujúce riadky vás presvedčia o tom, že je to veľmi jednoduché a má to len pár krokov.

(Foto: Eliška Bilská)

1. Nápad

Každá fotografia za sebou skrýva príbeh, spomienku či hlbšiu myšlienku. Dokonca aj obyčajná selfie. Už dlho vám leží v hlave nápad na fotografiu, ste inšpirovaný nejakým profilom na sociálnej sieti alebo chcete vyskúšať niečo nové, originálne a zaujímavé?

Plus pre vás!

2. Pozadie

Svetielka na stene, plagáty, zaujímavé tapety na stenách, stránky z novín, časopisov alebo knihy či oblečenie porozhadzované na zemi. Toto všetko vie vytvoriť umelecké, estetické a zaujímavé pozadie pre vašu fotografiu. Dokonca aj jednofarebná stena, kvetiny, záclona či obrus majú svoje čaro.

3. Svetlo

V tomto prípade platí pomerne jednoduché pravidlo. Nikdy by ste sa nemali fotiť otočený k svetlu, pochopiteľne, ak nejde o zámer! Najlepšie svetlo je to prirodzené. Samozrejme, v prípade, že máte v pláne večerné fotografovanie alebo ste to jednoducho nestihli za svetla, úplne vám postačí obyčajná lampa, ktorou si viete vytvoriť zaujímavý tieň.

 

(Foto: Eliška Bilská)

4. Potrebné veci

Jediná potrebná vec pre domáce fotenie je technické vybavenie, v našom prípade smartfón. Ten si viete jednoducho položiť na poličku, stôl, parapet alebo ho niečím podoprieť, čo znamená, že stojan je úplne zbytočný. Ostáva už len nastaviť časovač na zopár sekúnd a boom! Za pár minút máte neobyčajnú fotku z vlastného domáceho štúdia. Rôzne zaujímavé doplnky a rekvizity, ktorými viete ozvláštniť svoju fotografiu, určite nájdete aj v pohodlí domova.

5. HOTOVO!

A to je všetko! Outfit, make-up, pózy, gestikulácia alebo prirodzenosť je už len na vás. Rovnako aj konečná úprava fotografie, jej orezanie, výber správneho filtru či voľba toho pravého popisu a hashtagov. Samozrejme, fotografiu môžete ponechať aj v neupravenej a prirodzenej forme.

 

Podľa týchto piatich jednoduchých krokov som si vyskúšala vytvoriť domáce štúdio aj ja. Vytvorila som si niekoľko domácich selfie, pričom som na to celé využila len svoj mobil, knihy, stoličku a deku. Na úpravu fotografií som použila jednoduchú mobilnú aplikáciu Inshot, ktorú si viete stiahnuť, ale taktiež si môžete vybrať z iných aplikácií či využiť photoshop. 

Na záver vám ponúkam zopár tipov na moje obľúbené aplikácie: Inshot, Picsart, Sweet camera.

(Foto: Eliška Bilská)
(Foto: Eliška Bilská)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Foto: Eliška Bilská)
(Foto: Eliška Bilská)

 

 

 

Nebojte sa to skúsiť! Veď ako sa hovorí:

“Čo neskúsiš, to nevieš!” 

 

 

 

 

(Foto: Eliška Bilská)
(Foto: Eliška Bilská)

 

 

 

 

 

 

 

 

Eliška Bilská

Študentka a členka TV Mediálka.
Vo voľnom čase sa venuje všetkému čo ju baví.
Najčastejšie sa venuje knižným recenziám, fotoreportážam a voľnej tvorbe.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *