Lifestyle

Aký je váš hlasový rozsah?

(foto: pixabay.com)

Spev je jedným z prirodzených spôsobov ako sa prezentovať a ak vám to aj ladí, vtedy si môžete naozaj gratulovať. Niektorí majú pocit, že spievanie nie je nič pre nich, hoci len možno nepoznajú svoj hlasový rozsah, ktorý je pre túto činnosť kľúčový. Ako ho zistiť?

Hlasový rozsah je rozpätie, ktoré je jednotlivec na stupnici schopný zaspievať. Tóny, ktoré dokážeme prirodzene z hrdla vylúdiť a znieť pritom dobre. Ak zistíme našu hlasovú skupinu, výber piesne bude malina.

Spravte si jednoduché cvičenie

K cvičeniu budete potrebovať klavír, prípadne aspoň jeho digitálnu podobu v akejkoľvek bezplatnej aplikácii. Následne sa vzpriamene usaďte, stlačte klávesu s číslom C4 a imitujte tón, ktorý ste práve počuli cez hlasné hm alebo lá. Postupne stáčajte ďalšie klávesy smerom vyššie (doprava) a spievajte si jednotlivé tóny. Posledný vyspievaný tón si zapíšte na papier. Po krátkej prestávke aplikujte rovnaký postup, avšak tentokrát sa pohybujte od klávesy C4 smerom nižšie (doľava).

Ktorá skupina je tá vaša?

Hotovo! Teraz už len musíte porovnať získané hodnoty s kategóriami, ktoré nájdete nižšie. Ak ste vyspievali o jeden alebo dva tóny viac či menej ako je uvedené, nič si z toho nerobte. Okrajové body sú len orientačné, hoci presné pre väčšinu ľudí. Je potrebné podotknúť, že svetoví speváci majú zväčša široké hlasové rozpätie, dokážu vyspievať piesne v rôznych stupniciach. Obľúbený spevák či speváčka vo vašej skupine vám nezaručia, že všetky ich skladby naozaj zaspievate.

Na základe zaspievaných tónov zistíte, do ktorej skupiny patrí váš hlas. (Foto: https://flypaper.soundfly.com/play/how-to-find-your-vocal-range-and-write-it-on-a-resume/)
Kategórie

Soprán (C4-A5) a Tenor (B2-G4)
Speváci disponujúci týmto hlasom, dokážu na notovej stupnici zahviezdiť práve na tých najvyšších miestach. Táto skupina patrí hlavne populárnym pompéznym skladbám s citom pre intenzívnu prácu s hlasom a zvládaním tónov s ľahkosťou. Piesne ako Halo (Beyoncé), Girl on Fire (Alicia Keys), alebo Firework (Katy Perry) pre dámy a Thinking Out Loud (Ed Sheeran), Summer of ‘69 (Bryan Adams) alebo Cryin’ (Aerosmith) pre mužov by mali sopranistky aj tenoristi zvládnuť ľavou zadnou.

Snímka z klipu piesne Thinking out loud (Foto: http://hipage.me/music/video/928711391/thinking-out-loud-ed-sheeran)

Mezzosoprán (A3-F5) a Barytón (G2-E4)
Mezzosoprán a barytón sú na rozdiel od sopránu a tenoru hlbšie hlasy s plnším znením. Umelci síce dokážu vyspievať niektoré vyššie tóny, lenže najväčšiu časť svojho vystúpenia venujú stabilnejším a pohodlnejším miestam. Piesne ako Havana (Camila Cabello), Poker Face (Lady Gaga), I Wanna Dance With Somebody (Whitney Houston), Falling (Harry Styles), Circles (Post Malone) a Shotgun (George Ezra) patria práve do tejto hlasovej skupiny.

Whitney Houston v klipe k piesni I Wanna Dance With Somebody (Foto: https://www.soundgym.co/blog/item?id=whitney-houston-i-wanna-dance-with-somebody&lg=es&ut=school)

Alt (F3-D5) a Bas (E2-C4)
Alt a bas sú najnižšie hlasy s najbohatším a najplnším vyznením. Piesne sú plné zvukových vibrácií, kladie sa dôraz na rezonovanie zvuku. Veľa umelcov dokáže spievať aj vyššie tóny, je však málo tých, ktorým to prirodzene znie v nižších polohách. V piesňach Someone Like You (Adele), Raise Your Glass (Pink), Feeling Good (Nina Simone), Wherever you will go (Calling), Can’t help falling in love (Elvis) a The Unforgiven II (Metallica) sa váš hlas prejaví naplno.

Snímka z klipu Raise your glass od speváčky P!nk (Foto: http://www.racontemoilhistoire.com/639full-pink/)

Veronika Komlošová

Odmalička pozerám akčné filmy a superhrdinov. Popri štúdiu médií maľujem obrazy. Som súťaživá a mám neskutočne rada kvízy, bubliny a zajace.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *