Iné

ANKETA: Ako si pripomínajú MDŽ študenti Prešovskej univerzity?

(Foto: Sofia Budkaiová)

Medzinárodný deň žien (MDŽ) sa každoročne oslavuje 8. marca. Vznik medzištátne uznávaného sviatku siaha až na začiatok 20. storočia, keď začali ženy bojovať za lepšie pracovné podmienky a rozšírenie svojich práv. Dnes si pripomíname ôsmy marec menej revolučným spôsobom – darom pre ženu, ktorú si vážime, milým slovom, gestom, jednoducho každý po svojom. Od študentov Prešovskej univerzity (PU) sme zisťovali, aké zvyky sa zachovali v ich krajinách či regiónoch a akým spôsobom oslavujú tento deň oni.

„U nás muži dávajú ženám veľa darčekov, varia jedlo, darujú im kvety alebo ich pozývajú do reštaurácií,“ ozrejmila nám Ažar z Kazachstanu. K tomu dodala, že aj ona sama plánuje darovať kvety a čokoládu svojej mame, sestrám, mame svojho priateľa a kamarátkam.

Podľa Alžbety je na MDŽ najviac zaužívané podarovanie kvetov žene. Sama plánuje na tento sviatok obdarovať svoju mamku. S tradičnosťou zvyku venovania kvetov súhlasil aj Filip, ktorý nám prezradil svoj romantický plán: „Vezmem moju lásku na tajné rande.“

V krajine, z ktorej pochádza Aryna, sa ôsmy marec pripomína štátnym voľnom a obdarovaním žien kvetmi, sladkosťami či pozvaním do reštaurácie. Ona má vo využití tohto dňa tiež jasno: „Plánujeme ísť s kamarátkou osláviť MDŽ do reštaurácie.“

„Najviac zaužívané je rozdávanie kvetov, čokolád alebo iných drobností,“ okrem toho nám Ella predstavila aj svoj nápad na pekné gesto: „Ja obdarujem svoju maminu jej obľúbeným kvetom.”

Vike sa tento sviatok spája s rozdávaním kvetín na uliciach mesta. „Okrem toho darujú muži malú pozornosť ženám v rodine, ako napríklad kvety, čokoládu a podobne. Ja tiež plánujem kúpiť mamke a babke čokoládu.”

Podľa Martina sa u nás MDŽ neoslavuje „nijak extra”, teda ženám sú poväčšine podarované kvetiny alebo bonboniéra. „Plánujem kúpiť mame niečo sladké a kamarátke slnečnicu, maybe,” ozrejmil nám svoje plány.

„Muži dávajú ženám kvety alebo iné darčeky. Ja obdarujem kamarátku čokoládou,” vyjadrila sa k otázke Olha. S tradíciou darovania kvetov súhlasila aj Viktória, ktorá plánuje na MDŽ potešiť svoje blízke kamarátky a mamu.

Takto si študenti PU pripomínajú Medzinárodný deň žien, počas ktorého vyjadrujú svojim blízkym úctu či lásku svojským, no zároveň krásnym spôsobom. Ak oslavujete tento sviatok odlišnou formou alebo počas neho plánujete niečo špeciálne, môžete sa nám pochváliť v komentároch. Hlavne ho nezabudnite osláviť!

Sofia Budkaiová