Ankety Fotoreportáže

Boli sme súčasťou kreatívneho workshopu pre žiakov prešovských základných škôl

Žiaci prešovských základných škôl prezentovali návrhy svojich vysnívaných vynálezov. (Foto: Yana Pelekhach)

V piatok (3. 11.) a pondelok (6. 11.) sme v spolupráci so vzdelávacím programom MyMachine navštívili dve základné školy v Prešove. Žiaci na workshope naplno využili svoju predstavivosť a vytvorili jedinečné nákresy svojich vysnívaných vynálezov.

V súkromnej Veselej škole nás privítali deti zo štvrtého a piateho ročníka, v ZŠ Kúpeľnej žiaci druhého ročníka. Všetci dostali za úlohu nakresliť vlastný vysnívaný vynález a mohli pri tom naplno využiť svoju neobmedzenú fantáziu. Bez váhania sa ujali farbičiek a vytvorili rôzne nákresy unikátnych technologických diel.

Po dokončení sme všetky nákresy pozbierali a školákom rozdali farebné okrúhle nálepky. Pomocou nich mali zahlasovať za vynálezy, ktoré sa im najviac páčili. Z každej školy postúpili tri výkresy s najvyšším počtom hlasov. Teraz sú na rade študenti technických univerzít, aby vytvorili návrhy funkčného zostrojenia víťazných vynálezov.

Žiakov základných škôl sme sa opýtali, aký vynález navrhli a či sa im kreatívny workshop páčil.

Klára (10 rokov), Veselá škola

(Foto: Sofia Budkaiová)

„Navrhla som elektrického robota, koňa Evelin, ktorý je na dotyk veľmi hebký. Je v životnej veľkosti, takže na ňom môžete jazdiť. Niektorí ľudia si nemôžu dovoliť napríklad jazdecké krúžky, takže som vymyslela vynález, ktorý by mohol používať v našej škole každý. Dnešný deň sa mi veľmi páčil, lebo to bolo kreatívne a myslím si, že každý z nás dúfa, že postúpi práve jeho vynález.“

Amy (10 rokov), Veselá škola

(Foto: Sofia Budkaiová)

„Môj vynález je lietajúci motýľ, ktorý dostal meno Amélia Krásna. Mal by byť plastový a vedieť naozaj lietať. Vie priniesť testy alebo papiere do triedy a pomôcť tak učiteľom. Veľmi sa mi páči tento deň, pretože sa nemusíme učiť.“

Ela (7 rokov), ZŠ Kúpeľná 2

„Vymyslela som robota, ktorý vie vyrobiť zmrzlinu a pomôcť nám, ak niečo nebudeme vedieť urobiť.“

Adelka (7 rokov), ZŠ Kúpeľná 2

(Foto: Yana Pelekhach)

„Mojím vynálezom je auto v tvare teplej ponožky. Malo by byť vyrobené vo veľkosti skutočného auta. A dokáže sa pohybovať, takže keď ním pôjdem niekam na výlet, tak mi bude teplo, pretože je vyhriate. Na dnešnom dni sa mi veľmi páči, že môžeme maľovať, a že prišli vysokoškoláci lebo môj ocko pracuje na vysokej škole a učí marketing.“

Darinka (8 rokov), ZŠ Kúpeľná 2

„Na dnešnom dni sa mi najviac páčilo kreslenie. Môj vynález je dom, ktorý dokáže kúzliť. Vie robiť všetky kúzla.“

Laura (7 rokov), ZŠ Kúpeľná 2

(Foto: Yana Pelekhach)

„Ja som vymyslela zmenšený model bazénového domu, napríklad pre bábiky. V strede je strom, na ktorom je hore pripevnených šesť bazénov so šiestimi veľkými toboganmi a svetielkami. Sú tam aj schody a rebrík. Páčilo sa mi, že sme mohli kresliť a možno si urobím ešte ďalší obrázok.“

Drahoslav (8 rokov), ZŠ Kúpeľná 2

(Foto: Yana Pelekhach)

„Mojím vynálezom je robot Odpadkovač, ktorý zbiera smetí po lese, a tak chráni životné prostredie. Veľmi sa mi páčilo dnešné kreslenie.“

Natália (8 rokov), ZŠ Kúpeľná 2

(Foto: Yana Pelekhach)

„Vymyslela som postrekovač na kvety. Z prednej strany strieka na kvety vodu, aby mali živiny a z druhej strany rozosieva semienka, aby mohli vyrásť nové rastliny.“

Šimon (8 rokov), ZŠ Kúpeľná 2

(Foto: Yana Pelekhach)

„Môj vynález je čarovný kufrík s tlačidlami. Keď stlačíš gombík, kufor ti dá všetko, čo chceš. Ak niečo stratíš, môžeš to napísať na kufrík a stratená vec sa v ňom objaví.“

Juraj (7 rokov), ZŠ Kúpeľná 2

(Foto: Yana Pelekhach)

„Mojím vynálezom je elektrická hokejka, ktorú som pomenoval Elektrohokejka. Dokáže sa sama rýchlo pohybovať a hrať hokej bez toho, aby ju niekto držal. Dnes sa mi páčilo, že sme mohli kresliť tieto vynálezy a mali sme iba jednu vyučovaciu hodinu.“

Autorka: Sofia Budkaiová

Sofia Budkaiová