Ankety

„Ako ChatGPT, iba lepšie”: Elon Musk oznámil spustenie nového chatbota

Nová umelá inteligencia (Zdroj: S. B.)

V apríli založil Elon Musk novú spoločnosť X.AI Corp, ktorá bude pracovať v oblasti umelej inteligencie. V nedeľu 5. 11. bol predstavený prvý produkt. Ide o konverzačného chatbota s názvom Grok, ktorý má byť „ako ChatGPT, len lepší.“

Používatelia môžu už teraz požiadať o predčasný prístup na testovanie chatbota. Podmienkou je predplatné služby X Premium+, ktoré mesačne stojí 16 dolárov. Po skončení beta testovania bude k dispozícii pre všetkých zákazníkov plateného plánu.

Podľa oficiálnej webovej stránky projektu je Grok systém umelej inteligencie založený na „Stopárovom sprievodcovi galaxiou.“ Disponuje prístupom k informáciám v reálnom čase prostredníctvom platformy X, čo je dôležitá výhoda oproti iným podobným chatbotom.

Musk poznamenal, že Grok „miluje sarkazmus“ a bol navrhnutý tak, aby mal vo svojich odpovediach „trochu humoru.“ Spomína sa tiež, že Grok bude riešiť naliehavé problémy, ktorým sa ChatGPT a iné generatívne neurónové siete zvyčajne vyhýbajú kvôli svojim prirodzeným obmedzeniam.

Stojí za zmienku, že Musk stál pri samotných začiatkoch spoločnosti OpenAi, ktorá vyvinula ChatGPT, pričom sa už v roku 2015 stal jej spoluzakladateľom. Z dôvodu konfliktu záujmov bol však v roku 2018 nútený opustiť správnu radu.

Miliardár zároveň niekoľkokrát vyhlásil, aké riziká môže predstavovať umelá inteligencia a len pred niekoľkými dňami varoval, že by mohla viesť k „zničeniu civilizácie.“ To ho však nezastavilo pred tým, aby sa zapojil do pretekov o botov s umelou inteligenciou.

Študentov Filozofickej fakulty PU sme sa opýtali, či využívajú umelú inteligenciu a aký na ňu majú názor.

Maroš Kmec, Filozofická fakulta

„Ja som skôr stará škola a veľmi som tomu neprišiel na chuť. Umelú inteligenciu priamo využívam minimálne, najmä vtedy, keď je bežný prehliadač bezradný. Nepriamo ju využívam v postprodukčných programoch napríklad na kľúčovanie či iné efekty a animácie.“
„Ja osobne ChatGPT bežne nepoužívam, ale keď som sa o nej dozvedela, tak som ju zo zvedavosti vyskúšala. Chcela som vedieť, na akom princípe funguje, či ponúka informácie z rôznych sfér a či sú tieto informácie dôveryhodné a použiteľné. Zistila som, že všetko záleží od otázky, ktorú botovi položíme. Ak chceme konkrétnejšiu odpoveď, musí tak byť štylizovaná aj otázka. Pre mňa však ChatGPT nie je úplne dôveryhodná a určite by som ju nenechala urobiť celú prácu, ktorá by následne mala niesť moje meno. Ale určite je to dobrý a rýchly spôsob, ako si vyhľadať niektoré potrebné informácie a nemusieť si otvárať ďalších 10 internetových stránok, aby sme sa dostali k požadovaným údajom.“

Sofia Budkaiová, Filozofická fakulta

Veronika Komlošová, Filozofická fakulta

„Osobne takéto služby nevyužívam. Myslím si, že človek by mal byť dostatočne schopný napísať rôzne články aj bez pomoci umelej inteligencie. Ak nie je, je už na zvážení, či by si mal denne s takýmito zariadeniami pomáhať. Ak je používanie technológie určené iba na voľný čas, neškodnú zábavu, nemám s tým problém.  Ale som zásadne proti písaniu prác do školy pomocou takýchto pomôcok. V podstate nesúhlasím s akýmkoľvek podvádzaním.“
„Umelú inteligenciu niekedy používam, predovšetkým v práci, ale uvedomujem si plusy a mínusy takejto pomoci, takže k využívaniu pristupujem s rozvahou.“

Michaela Želinská, Filozofická fakulta

Autorka: Yana Pelekhach

Mediálne štúdiá

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *