Ankety

Čo na to unipáci? 17. november ako Medzinárodný deň študentstva

(Foto: Filip Zadroš)

17. november 1989 sa mnohým spája s demonštráciami, ktoré sa konali  v Bratislave a Prahe. Tie viedli k definitívnemu pádu komunistického režimu Československej socialistickej republiky. Práve preto je tento dátum spojený so štátnym sviatkom Deň boja za slobodu a demokraciu. Okrem iného sa 17. november považuje aj za Medzinárodný deň študentstva. Preto sme sa študentov Prešovskej univerzity opýtali, čo im napadne, keď sa povie dátum 17. november 1989 a či vedia, prečo je tento deň označovaný ako Medzinárodný deň študentstva.

Alžbeta, Fakulta humanitných a prírodných vied

„17. november – nežná/zamatová revolúcia. Nalomenie ideológie socialistického režimu mierovou cestou. Do protestov boli vo veľkej miere zapojení študenti. Symbolický dátum kvôli nemeckým represiám a zatvoreniu českých vysokých škôl v roku 1939. Veľkou zaujímavosť je to, že prečo sa to vlastne volalo zamatová (v angličtine Velvet). Havelova obľúbená skupina bola Velvet Underground.“

Simona, Filozofická fakulta

„17. november viem, že je dňom študentstva, súvisí s novembrom 1989, keď sa vlastne postavili študenti do protestov nadväzovalo to na udalosti z roku 1939. Počula som o tom veľmi málo, možno z hodín dejepisu alebo z nejakej stránky, na ktorých sa o tom rozpráva. Prípadne nejaké portály, ale to je asi tak všetko.“

Filip, Filozofická fakulta

„Ak si dobre spomínam, tak je to ohľadom protestu študentov, ktorý sa konal v 30. rokoch. Študenti protestovali proti vtedajšej vláde a všetko dopadlo katastrofálne. Keďže vysoká škola mi dáva dosť zabrať a nemám skoro žiaden voľný čas, tak by som nešiel do Bratislavy len kvôli tomu, aby som tam mával s vlajočkou.“

Adam, Fakulta športu

„17. november je štátny sviatok v Slovenskej republike, keď sa oslavuje Deň boja za slobodu a demokraciu. Je to pamiatka na udalosti Nežnej revolúcie, keď bol odstránený komunistický režim v Česko-Slovensku. Neviem prečo je 17.november dňom študentstva.“

Máša a Nika, Filozofická fakulta

„Sme študenti prvého ročníka a na Slovensku sme len od septembra. O tomto dni zatiaľ veľa nevieme. Vieme len, že je to Deň boja za slobodu a demokraciu а že je to štátny sviatok a voľný deň na celom Slovensku. Nevieme, čo presne sa stalo, prečo sa sviatok volá takto a oslavuje sa v tento deň. Po tom, čo ste sa nás na to opýtali, sa pokúsime zistiť viac.“

 

Soňa, Pedagogická fakulta

„17. november – dátum pripomínajúci nám pád komunistického režimu na Slovensku. Pred 34 rokmi študenti demonštratívne vyšli do ulíc Prahy a neskôr Bratislavy a postupne ostatných miest na Slovensku a Česku, aby vyjadrili nespokojnosť s komunistickým režimom. Voči študentom však zasiahli bezpečnostné zložky, a tak sa k protestujúcim študentom pridala široká verejnosť. Tieto protesty napomohli procesu, ktorý vyústil do pádu komunistického režimu na Slovensku. Nedialo sa to však izolovane. Obdobné procesy prebiehali už aj v okolitých krajinách. Komunistický režim, aj po 34 rokov po jeho páde, zanechal v našej spoločnosti hlboké rany – osobné i spoločenské. Je dôležité si to pripomínať. Pripomínať, čo sa dialo za oponou režimu a čo stálo za oponou istôt, na ktoré preživší režimu nedajú dopustiť. Boli to študenti, ktorí stáli za zmenou, a je na nás študentoch, aby sme tento odkaz šírili ďalej a pripomínali aj mladším generáciám, že sloboda nie je samozrejmosť. Preto je tento deň venovaný študentom.“

Patrik, Filozofická fakulta

„17. november je pre nás deň, počas ktorého oslavujeme takzvanú zamatovú revolúciu. Išlo o zvrhnutie socializmu, ktorý následne nahradila vytúžená sloboda. Dňom študentstva je 17. november preto, že po pohrebe študenta medicíny Jana Opletala boli potrestaní všetci českí študenti a to tak, že boli zavreté všetky vysoké školy.“

Júlia, Filozofická fakulta

„17. novembra si pripomíname nežnú revolúciu z roku 1989, keď študenti nenásilným protestom bojovali proti komunistickému režimu a v roku 1939 zabili a zavreli do koncentračných táborov študentov, ktorí bojovali proti nacistom. Aj sa vtedy zatvorili vysoké školy. Preto to je Deň študentstva.“

Lesana, Filozofická fakulta

„Učili sme sa to v škole, poznám tento sviatok, Nežná revolúcia. Bavili sme sa o tom aj doma, aj v škole, aj s našimi, čiže poznám tento sviatok.“

Terézia, Fakulta zdravotníckych odborov

„V dnešný deň pred 34 rokmi započala Nežná revolúcia, práve kvôli nespokojnosti s komunistickým režimom. Boli to študenti, ktorí sa postavili režimu, následkom čoho padol totalitný režim v Československu. Vďaka tejto revolúcii sme mali prvé slobodné voľby.“

Laura, Fakulta manažmentu

„17. novembra si pripomíname Deň boja za slobodu a demokraciu a takisto Medzinárodný deň študentstva, ale netuším, čo tomu predchádzalo.“

Marek, Fakulta športu

„Viem, že 17. novembra sa oslavuje Medzinárodný deň študentstva, keďže vtedy máme stále voľno. Tiež je to Deň boja za slobodu a demokraciu. Matne sa mi vynárajú informácie, že Deň študentstva vznikol dávnym zabitím študenta a ostatných chceli potrestať zatvorením vysokých škôl.“

Pokiaľ sa vám s týmto dátum spája aj niečo iné, alebo viete o nejakej zaujímavosti spojenej so 17. novembrom 1989, neváhajte nám o tom napísať do komentára.

Autori:  Marián Juraj Pribula, Simona Čmilová

Mediálne štúdiá

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *