Iné

Čo sa deje v Prešove (14. – 20. 10. 2019)

(Foto: verona.sk)

Aj vy si radi plánujete svoj program na nasledujúci týždeň? Nedeľné poobedie je na to ako stvorené, a preto vám redakcia Unipo Press-u každý týždeň prináša prehľad udalostí v našom meste. Prešov nie je mesto duchov, ale svojho kultúrneho ducha jednoznačne má! 🙂 Koncerty, divadlá, výstavy, diskusie… Vyberte si, ako budete tráviť svoj voľný čas. 

Pondelok (14. 10.)

 • IV. Poľské dni v Prešove, Inštitút stredoeurópskych štúdií FF PU, 8.00
  • Srdečne vás pozývame na Poľské dni v Prešove, organizované Mestom Prešov, Poľským inštitútom a Inštitútom stredoeurópskych štúdii, ktoré sa uskutočnia v dňoch od 14. 10. 2019 do 19. 10. 2019, v rámci ktorých na vás čakajú rozmanité prednášky vzácnych hostí, workshopy, akcie, vernisáže, filmový festival, ako aj prezentácia študijného odboru stredoeurópske štúdiá. V prípade akýchkoľvek otázok sa neváhajte zastaviť v infostánku, ktorý sa bude nachádzať vo vestibule Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove (ulica 17. novembra 1) a taktiež nezabúdajte sledovať facebookovú stránku, na ktorej zverejníme aj konkrétny časový harmonogram plánových aktivít. Tešíme sa na vás 🙂
 • Tvorivé hľadanie — výstava študentských prác, Eperia Shopping Mall, 9.00 — 21.00
  • Tradícia mesta Prešov je dlhodobo spojená s tradíciou v usporiadúvaní parkúrových súťaží , ktoré si touto súťažou chceme pripomenúť. Symbol koňa patrí k symbolike mesta a spája sa aj so slangovým pomenovaním Prešovčanov – „Koňare“
   Cieľom súťaže je viesť mladých tvorcov ku kreativite hľadaní asociácií .
   Silueta koňa môže byť maľovaná, lepená, digitálne spracovaná a cieľom je vytvoriť znak, symbol , ktorý by vychádzal zo siluety a mal by vyjadrovať symbolizovať mesto … – Ako? To je na tvorcoch .
   Znak , ktorý by mohol byt použitý ako potlač na tričko, obal, tašku…
 • Komentovaná prehliadka s Davidom Tešinským, Galéria v Caraffovej väznici, 17.00 — 18.00
  • Pozývame vás na stretnutie s autorom výstavy Fotka ako zbraň – fotka ako liek – Davidom Tešínským
   David Tešinský patrí k najmladšej generácii českých fotografov. Začal fotiť už na strednej škole. Za svoju prácu už získal niekoľkokrát cenu Czech Press Photo a jeho fotky publikovali v The Guardian, VICE, The Sun alebo Le Monde.
   Jeho reportáže zachytávajú príbehy ľudí z celého sveta. Vidíme ich pri ich bežnom živote, často v drsných podmienkach alebo priam vo vojnových konfliktoch. Svojimi fotografiami chce zabíjať stereotypy a otvárať oči, a tak urobiť tento svet lepším miestom. Hraničné emócie podčiarkuje krikľavosť farieb.
   Najsilnejšími sériami sú reportáže o vyháňačoch diabla v Etiópii, o ukrajinských vojačkách, o komunite pojedačov psov v Ázii, o divokých mejdanoch v iránskej púšti a mnohé ďalšie.
   Hľadáčik Těšínskeho objektívu priťahujú rôzne subkultúry – sérioví vrahovia, americkí raperi, jamajskí rastafariáni, narkomani, handikepovaní – s ktorými vie splynúť a vďaka tomu získať intímne snímky ich každodennosti.
   Výstava, ktorá potrvá do 30. 10. 2019, predstaví kolekciu troch desiatok fotografií z Těšínskeho rôznych reportáží z domova aj zo sveta. Každá je silným príbehom, silnou emóciou, drsnou výpoveďou o svete. Zároveň vás pozývame na komentovanú prehliadku s autorom, ktorá sa uskutoční 14. 10. o 17.00 v galérii Caraffka.

Utorok (15. 10.)

 • Vracia sa finančná kríza? (Café Európa Prešov), Wave centrum nezávislej kultúry, 18.30 — 20.00
  • O návrate finančnej krízy sa šepká čoraz častejšie. Spomalenie rastu ekonomiky je jednou z príčin prečo sa dosiahnutie historicky prvého vyrovnaného rozpočtu na Slovensku opäť odkladá. Predznamenáva spomalenie rastu príchod novej hospodárskej krízy? Sme v Európe na takýto scenár pripravení lepšie než pred desiatimi rokmi? Ako prípadná kríza ovplyvní Slovákov pracujúcich doma a v zahraničí?
   Diskutovať prídu:

 • Klavírne utorky v Poetike, Poetika bistro & coffee & wine, 19.00
  • Milí hostia,
   od budúceho týždňa pre vás spúšťame KLAVÍRNE UTORKY.
   Čo to pre vás znamená? Môžete si u nás vychutnať svoju obľúbenú kávičku, vínko, večeru… pri upokojujúcich klavírnych tónoch.
   Mali by ste si chuť u nás aj zahrať ? Prihláste sa a darujeme vám jeden UTORKOVÝ VEČER – ako priestor, v ktorom si budeme môcť vychutnať váš hudobný prejav.
 • Roman Berger — pocta umelcovi a filozofovi, Viola Prešov, 17.00 — 21.00
  • Nenechajte si ujsť poznanie o miere ľudskosti, kritickom duchu a sakrálnej hĺbke, ktoré sú prítomné v uvažovaní a tvorbe Poliaka žijúceho na Slovensku.
   VIOLA centrum pre umenie prispieva do programu IV. Poľských dní v Prešove autorským projektom, ktorý približuje tvorbu ROMANA BERGERA (1930). Je to významný skladateľ a filozof poľského pôvodu, ktorý dlhodobo žije a pôsobí na Slovensku. V jeho umeleckej tvorbe – hudobných skladbách i filozofujúcich textoch, je prítomná vysoká miera duchovnosti, religiozity, etického posolstva. Skladateľ je dlhodobo viazaný na poľské intelektuálne a umelecké prostredie a súčasne je neprehliadnuteľnou súčasťou slovenskej hudobnej kultúry.
 • Tvorivé dielne pre čitateľov knižnice, Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove, 13.00
  • Srdečne Vás pozývame na tvorivé dielne určené dospelým, ktorí majú chuť podporiť svoju kreativitu a naučiť sa vytvoriť niečo pekné a zaujímavé.
  • 15. októbra 2019 – utorok, o 13,00 hod.
   Centrálna požičovňa, Levočská 1, Prešov, prízemie vpravo Téma:
   RUŽE Z JAVORA A RUŽE Z LÁTKOVEJ STUHY
   Na tvorivé dielne si, prosím, prineste tento materiál:
   – čerstvé listy z javora
   – 1,5 cm širokú a 2 m dlhú stuhu
   – ľanovú nitku
   – nožnice
   – a radosť z práce

Streda (16. 10.)

 • 35 Rokoch Mlokoch, Stromoradie, 19.00 — 22.00
  • Oslava 35 rokov od vzniku prešovskej hudobno-dobrodružnej legendy MLOCI. 3 krát hurrráá.
  • Predpredaj vstupeniek: Stromoradie na bare
  • cena: 12 €
  • kontakt a rezervácie lístkov: info@stromoradie.sk
  • mobil 0905 640 510 denne od 16:00
  • kapacita 150 lístkov
 • Ukradnutý štát s diskusiou, Wave centrum nezávislej kultúry, 18.00 — 20.00
  • Ukradnutý štát, film výraznej filmárky Zuzany Piussi, je dramatickým rozprávaním o novom type spoločenského zriadenia, v ktorom tradičné štátne štruktúry nahrádza mafia s oligarchiou. A o tom, ako urobiť, že sa o tom verejnost nič nedozvie.
   Po tom ako Ukradnutý štát zaháji festival Jeden svet vyráža jeho autorka a iní hostia na slovenské turné diskutovať s verejnosťou. Príďte s nimi viesť živý dialóg o stave krajiny.
 • A od Prešóva do Kanady: práca, štúdium, migrácia., Libresso Books & Coffee, 18.00 — 20.00
  • Kanada je podľa štatistík jedno z najlepších miest na život. Chceš si to vyskúšať aj ty? Práve preto sme tu!
   Prvou možnosťou je štúdium či práca v Kanade prostredníctvom Working Holiday alebo Work and Study programov. Získaš tak nielen bohaté medzinárodné skúsenosti, ale i množstvo cestovateľských zážitkov. Národné parky, vodopády či jazero Moraine a tisíce dalších? Kanada ti s radosťou splní všetky položky na tvojom wish liste!
 • K nám za vínom! I Liwie BIO vol.2, Wave centrum nezávislej kultúry, 19.30 — 22.00
  • Môže byť víno vegánske? Čo znamená víno bez histamínu? Je kóšer víno lepšie alebo horšie ako bežné vína? Prešovská vinotéka Liwie sa špecializuje na dovoz BIO, vegánskych, bezstamínových a kóšer vín z rakúskeho Burgenlandu. Nechajte sa zlákať chuťou vína z okolia Neziderského jazera, kde slnko svieti 300 dní v roku.

Štvrtok (17. 10.)

 • Walter Schnitzelsson/Chris Ellys/No Brake, Stromoradie, 20.00 — 23.00
  • Začiatkom roka 2019 vydala skupina Walter Schnitzelsson nový album s názvom Sugar Kids Wont Stop Screaming a to znamená nové pesničky, nový koncertný program a dokonca aj nová koncertná zostava. Fanúšikovia sa môžu tešiť na poriadny rocknroll, nové pesničky a dobrú nôcku a pekné sníčky!
 • Ako rozbehnúť úspešný startup za cenu dvoch menu v mekáči, Fakulta manažmentu PU, 13.15
  • “Za prvé 2 roky sme na reklamu minuli 10 eur. Napriek tomu našu aplikáciu používalo 150 000 ľudí po celom svete.“ – Tomáš Ondrejka z Kickresume
   Dozvieš sa:
   #1 Ako rozbehnúť startup z intrákovej izby?
   #2 Ako robiť marketing so študentským rozpočtom?
   #3 Mám prvých zákazníkov, čo ďalej?
   Rečník: Tomáš Ondrejka, Co-Founder & Head of Marketing z Kickresume.
 • Základy obchodovania, M&M Coffee Bar, 18.00 — 22.00
  • Na nasledujúci týždeň sme si pre vás milí priatelia pripravili ešte jednu zaujímavú prednášku.
   Prednáška bude z oblasti základov obchodovania, bude zameraná na využitie profesionálnej platformy pre orientáciu na finančných trhoch a na tvorbu pasívneho príjmu aj vďaka sociálnym sieťam ako Facebook či Instagram.
   Prednášajúcim bude Viktor Madič, je obchodníkom a zároveň edukátorom na finančných trhoch so 6 ročnou praxou a svoje skúsenosti rád predáva ďalej.

Piatok (18. 10.)

 • Tornádo Lue, Christiania, 20.30 — 23.30
  • Po období komorného koncertovania sa Tornádo Lue transformovalo do ďalšej existenčnej fázy.
   Traja zakladajúci členovia Jana Tóthová – spev, Juraj Hladný – klávesy a Pavol Murín – gitara rozširujú koncertnú zostavu opäť o bicie – Marcel Juck a saxofón – Jiří Jelínek /ex Psí Vojáci,
   Garáž/. Súčasný koncertný repertoár, ktorý mapuje celú históriu kapely, tak zaznieva v plnej sile, ako kedysi na začiatku.
 • Hory a mesto Prešov, Kino Scala, 9.00 (do 19. 10., 22.00)
  • 12. ročník prehliadky najúspešnejších filmov s horskou, cestovateľskou a outdoorovou tematikou, doplnený o besedy a prezentácie zaujímavých hostí.
 • PUĽS — Nesmrteľný tanečník, Veľká scéna DJZ, 18.30
  • Nikdy nezomrie ten, čo zomrie na krásu, pri jej večnom hľadaní a jej objavovaní .. Veď to, čo dáva zmysel životu, dáva zmysel i smrti….
   Autorský projekt Juraja Kubánku Nesmrteľný tanečník, je tak trošku aj jeho autobiografiou, ktorou chce maestro vzdať poctu, všetkým profesionálnym tanečníkom, spevákom a hudobníkom. Námet spracoval a rozšíril, jeho nasledovník a žiak Jaroslav Moravčík, ktorý sa ujal aj choreografie a réžie programu. K spolupráci si prizval skladateľa Júliusa Selčana a v spolupráci s PUĽS-om vzniklo dielo, ktoré je oslavou života a zároveň poctou Jurajovi Kubánkovi, tejto žijúcej choreografickej legende.
 • NIRVANA Revival band, Hviezda Club, 22.00
  • Pravý hlučný revivalový grungeový koncert v plnej zostave kapely (spev, elektrická gitara, basa, bicie), odohráme hity kapely Nirvana, zabezpečíme super žúrku, pravú grunge atmosféru, teda poriadny „nářez”.

Sobota (19. 10)

 • CHIKI LIKI TU-A — Ostatňi raz, Stromoradie, 20.00 — 23.00
  • Vzdajte s nami hold poslednému funkčnému kostýmu v našej kapele, tzv. Prešovskému plátnu. Je to skutočný pamätník, ktorý s nami precestoval Európu , decentne ti dal najavo, že už sme na pódiu, hoci si mal problém zaostriť a získal si nejednu fanúšičku. Prežil všetky naše prevleky , aj Martinove čiňany a kúpacie čiapky, Ľubove heavymetalistické adidasi a budnu a dokonca aj Macove tepláky. Bol pri tom, keď nás na pódiu kopla elektrika a roky odolával pálivému slnku, najväčšiemu nepriateľovi každého hudobníka na letných festivaloch. Po tomto turné ho chceme zakonzervovať a uchovať pre ďalšie generácie, tak si s ním príď naposledy zatancovať a zaspievať. V programe sa vrátime ku všetkým hudobným kapitolám nášho spoločného príbehu, od Chameleóna až po DPH.
 • Poézia slam, poézia tam 3, Christiania, 20.00 — 23.00
  • Posledná tohtoročná Poézia slam, poézia tam sa bude niesť v rytme rýmov a textov od obľúbenej štvorice Lyrik – Bene – Tono S. – Vlado Janček. Tam nesmieš chýbať!
 • Fryderyk Chopin a listky, Viola, 19.00 — 21.00
  • Výnimočný koncert klavírnej hudby a hovoreného slova bude mať spoločného menovateľa v podobe významného poľského hudobného skladateľa Fryderyka Chopina. Výber jeho skladieb publiku predstaví Doc. PhDr. Elena Letňanová v súzvuku s prednesom listov, ktoré adresovali F. Chopinovi jeho súčasní hudobní velikáni, v podaní Kvety Stražanovej, herečky DJZ v Prešove.

Nedeľa (20. 10.)

 • Jahodové polia (Prešovské národné divadlo), Wave centrum nezávislej kultúry, 19.00 — 21.00
  • Prešovské národné divadlo uvádza celookresnú premiéru najmenšieho celosvetovo uznávaného muzikálu Jahodové polia. Uvidíte strhujúci tanec očnými buľvami, bez choreografie Jána Ďurovčíka. Očarí vás spev v rozashu jednej oktávy bez playbacku a bez Lucie Bílej Vondráčkovej. Predstavia sa vám herecké osobnosti, ktoré určite nepoznáte z televízie. Na najmenšiu divadelnú scénu v Prešove, už čoskoro prichádza najnevýpravnejšia nadnárodná konšpirácia bez použitia pyrotechniky. Jahodové polia, muzikál, ktorý navždy zmení alebo nezmení váš život.
 • Hanička a Murko — Koncertné turné, Kino Scala, 16.00 — 17.00
  • Predstavenie Haničky a Murka je kombináciou živého a dynamického koncertu a bábkového divadla. Deti sa môžu vyjašiť a pri tanci použiť aj rôzne rekvizity…

 • 18. 10. (piatok), 18.30, Historická budova — Saturnin
 • 20. 10. (nedeľa), 18.30, Malá scéna — Kati

Dievča nie príliš dievčenské, ľúbiace hory, kávu (lungo bez mlieka ak by ste ma chceli pozvať) a vôňu vanilky. Srdce jej zaplesá, keď sa dostane k fotografovaniu, či k písaniu svojich pocitov a poviedok (zatiaľ) do zásuvky. Verí, že všetko, čo sa deje, sa z nejakého dôvodu diať má, a že na dobré veci si treba trpezlivo počkať (čo ale neznamená nič pre to neurobiť...).

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *