Nebolo to tak dávno, keď sa mainstreamové komiksové vydavateľstvá dostali do problémov. Záujem o komiks upadal stále viac, a tak sa na konci 90-tých rokov rozhodli DC Comics a MARVEL Comics rozpredať práva na svoje postavy filmovým štúdiám. DC Comics vyhrali. Práva na všetky postavy odkúpili vo Warner Brothers. MARVEL sa doslova rozpredal. Spider-Mana a jeho miniverzum kúpilo Sony, X-Menov a Fantastickú štvorku zas 20th Century FOX, Universal napríklad Hulka. Komiksoví giganti sa takto chceli zachrániť. Zisky z filmov by ich udržali nad vodou. Udržali.
Ale nebolo to také idylické. Predstavte si, že 70 rokov tvoríte komiksy. Za toto obdobie sa ich nazbiera dosť, napríklad Spider-Man mal v roku 2013 za sebou 700 čísel! Potom sa pozriete na to, ako filmové štúdia narábajú s vašimi postavami. Režisér Sam Raimi obsadil do úlohy teenagera Petera Parkera/Spider-Mana tridsiatnika Tobeyho Maguirea, zdroj pavučiny implementoval priamo do žily (v komikse si Peter Parker, geniálny začínajúci vedec, vytvorí zariadenie na vytváranie pavučiny). Je vám smutno. Mytológia postáv, ktoré prežili trištvrte storočia, viac neplatí.
Stálo to za to. V takejto predajnej zmluve postáv MARVEL určil filmovým štúdiám podmienky. Ak štúdiá nedodajú každé dva roky film o postave (postavách), ktoré vlastnia, práva sa vrátia späť MARVEL-u. Čo to má s Daredevilom? Nuž, isto si pamätáte na neúspešný film Daredevil (nasledovaný Elektrou), ktorého predstavil Ben Affleck (najsvetlejšia stránka inak zlého filmu). Neúspech znamenal zrušenie pokusov o sequel. V októbri 2012 sa Daredevil vracia MARVEL-u, priamo do štúdia MARVEL Studios. Možno sa už diskutovalo o filme Daredevila, no prihlásila sa internetová televízia Netflix. Vzniká idea piatich seriálov – Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage, Iron Fist a tímovka The Defenders.
Prvá séria z roku 2015 bola nečakane dobrá. Malo to všetko, čo si temnejšie odvetvie komiksov od MARVELu zasluhuje. Netflix si dovolil násilie, drogy, nahotu, korupciu a mafiu. A všetko to zapadá do konceptu Marvel Cinematic Universe, hneď vedľa filmov Thor, Iron Man či Avengers, ktoré sú „rodinnejšie“. Vyzeralo to na sľubný pokus Netflixu, ale neveril som. Predsa, seriál svojou dĺžkou nabáda k zdĺhavým (často nudným) dialógom a k redukcii akcie a bez nej to v mainstreamovej komiksovke nejde. Stan Lee či Frank Miller nemusia smútiť. Ich scenáristickú prácu v komikse Daredevil napodobnili showrunneri Steven S. DeKnight, Marco Ramirez a Drew Goddard. Uznanie si zaslúžia scenáristi, herci (ťažko sa rozhodnúť, či je Charlie Cox lepší ako hrdina Daredevil v noci alebo ako právnik Matt Murdock počas dňa), ale aj choreografi bojov.
Netflix odpovedal. Pôvodný zámer dať hrdinom po jednej sérii a potom ich spojiť v seriáli The Defenders narušil úspech prvotiny Daredevila. 18. marca 2016 prišlo ďalších trinásť častí „muža bez strachu“. Zas som pokrčil plecami. Ale no tak. Mohla to byť tá najlepšia seriálová komiksovka (spolu s The Walking Dead). Pokračovania majú tendenciu veci pokaziť. Naruší sa dobre vytvorený rytmus. A Netflix prekvapil. K Daredevilovi v druhej sérii pridali Elektru (sexy ninja so spoločnou minulosťou s Daredevilom) a dokonca Punishera (ešte viac sexy bývalý vojak s veľkou chuťou i dobrým dôvodom zabíjať všetkých). Nadšene som skákal a tešil sa na marec. Po eufórii prišli obavy. Zvládne seriál troch hrdinov? Ako si podelia čas na obrazovke? Bude to ešte Daredevil? Nebol, ale o tom neskôr. Prišli trailery, ukážky kostýmov a zas ma dostali.
Druhá séria sľubovala veľa a dala ešte viac. Scenáristické orgie, ktoré mi lichotili v každej minúte.Úprimne, vydržali by ste pozerať na polhodinový dialóg dvoch superhrdinov? Tu sa to nielenže dalo, chcel som viac. Každá väčšia scéna bola priamym odkazom na komiksy Daredevila a srdce fanúšika vynechalo zakaždým úder. Čo tomu vytknúť? Čo tomu vytknúť? Snáď len toľko: koľko seriálov a filmov má možnosť využiť postavu právnika? Pramálo. Tu tá možnosť je a Netflix ju nevyužil. Škoda. Ale možno by to bola akoby štvrtá hlavná postava v deji a to už je občas na nezvládnutie (uvidíme, ako si v roku 2019 poradia bratia Russovci, keď v tretích Avengers pracujú so 67 postavami). A nebola to druhá séria Daredevila, bola to prvá séria Punishera. Ozaj, ten psychopat si ukradol každú minútu seriálu, v ktorej sa objavil. Ak mu Netflix nedá vlastný seriál, bude to šok.
Medzitým Netflix ponúkol aj Jessicu Jones. Áno, je to rovnako dobré. V novembri tohto roka sa dostaví aj Luke Cage. Už teraz som zvedavý, či si tieto seriály zachovajú svoju kvalitu a charakter až do konca. Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že áno. Presvedčte sa, Daredevila zvládnete, aj keby komiksy nie.
Komentovať