Divadlo Kultúra Spravodajstvo

DJZ uviedlo Zbabranú hru, v ktorej sa „pobabre“ všetko, čo sa len dá

DJZ uvádza slovenskú premiéru hry svetového formátu (Foto: DJZ/René Miko)

Prešovské Divadlo Jonáša Záborského uviedlo v piatok 10. mája slovenskú premiéru Zbabranej hry. Netradičná situačná komédia svetového formátu sa tak dostáva aj na dosky jedného zo slovenských divadiel. Už podľa jej názvu divák môže tušiť, že v hre nedopadne všetko tak, ako by malo. V poslednej premiére sezóny 2018/2019 sa okrem toho predstavili aj noví členovia umeleckého súboru DJZ.

Situačná komédia Zbabraná hra divákovi ponúka premiéru detektívky Vražda na Havershamskom panstve v podaní divadelného krúžku Technickej univerzity. Má to byť veľkolepé predstavenie, nič však nejde podľa plánu. Režisérovi Chrisovi aj hercom sa hra vymyká spod kontroly. Scenár aj scéna je v troskách a herci musia hru napriek tomu dotiahnuť do konca. Veľmi ľahko sa dá uveriť tomu, že podobné predstavenie len tak neuvidíte.

Dynamický scenár sa vymyká spod kontroly (Foto: DJZ/René Miko)

Rozpadajúca sa scéna, chýbajúce rekvizity, zmätení a okázalí herci či omdlievajúci protagonisti… a samozrejme, mnoho iného. Divák sleduje predstavenie, v ktorom sa nenájde nič, čo by nebolo „dobabrané“ a tieto situácie ústia do komediálnych momentov. Zbabraná hra, ktorej autormi sú Henry Lewis, Jonathan Sayer a Henry Shields, má svoj pôvod vo Veľkej Británii. Prvú premiéru mala pod názvom Vražda pred Vianocami 4. decembra 2012 v Old Red Lion Theatre, odvtedy sa hrala už v 20 rôznych jazykoch aj krajinách. Posledná premiéra aktuálnej divadelnej sezóny DJZ je teda predstavením svetového formátu.

Zbabraná hra je komediálnym osviežením

„Sezóna Divadla Jonáša Záborského v roku 2018/2019 je jedna z najrôznorodejších, aké sme doteraz mali,“ vyjadril sa riaditeľ DJZ Ján Hanzo, ktorý vyzdvihol predchádzajúce premiéry s dramatickejším podtónom – V dobrom aj v zlom a Teror. „Nejako sme cítili potrebu dať tomu aj oddychový alebo uvoľňujúci výraz, a ten má táto Zbabraná hra, ktorá je naozaj komédiou „k popukaniu“, a pre našich divákov vhodne doplní repertoár. V tomto prípade nechávame priestor pre smiech.“

Herci ani diváci sa nestačia diviť, čo sa na javisku udeje (Foto: DJZ/René Miko)

Hru režíroval umelecký šéf DJZ, Michal Náhlik, a podľa neho bola jej príprava veľmi náročná. Dokonca sa objavili komplikácie, kvôli ktorým takmer nemala svoju premiéru. Predstavenie je komplikované najmä kvôli deštrukcii scény. „Príprava na túto inscenáciu bola veľmi náročná, pretože vymyslieť všetky tie magické triky, ktoré sa tu objavujú, nebolo jednoduché. Za to patrí veľká vďaka výtvarníčke Anite Szőkeovej a našim dielňam,“ vyjadril sa pred premiérou režisér.

Diváci spoznajú nové tváre DJZ

Zbabranej hre sa predstavili známi herci DJZ ako Boris Srník, Matej Erby či Slavomíra Fulínová. Premiérová však bola pre nových hercov, ktorí v nasledujúcej sezóne obohatia umelecký súbor divadla – pre Martina Juríčka, Samuela Gáfrika, Matúša Bucha a Júliu Čekaňákovú. „Bolo to náročné, hlavne fyzicky, ale aj emočne, lebo predsa len tu máme strašne veľa aktivít,“ zhodnotil svoju prvú profesionálnu skúsenosť s DJZ Matúš Buch. Mnohí z hercov v tomto predstavení fungujú aj za javiskom, čo vyžaduje veľkú disciplínu a ohľaduplnosť voči kolegom.

V predstavení dochádza k “deštrukcii” scény aj hercov (Foto: DJZ/René Miko)

Spomedzi „matadorov“ prešovského DJZ sa v hre predstaví aj Ján Ivan, ktorý stvárňuje zvukára zbožňujúceho skupinu Duran Duran. „Táto hra je pre mňa znova potvrdením toho, aké je divadlo úžasné. Pre mňa je to nová skúsenosť, podškrtnutá tým, že som naozaj púšťal muziku a zvuky. Nikdy som si o kolegoch v divadle nemyslel, že je niekto menejcennejší, ale keď niekto zvonku povie, ten je „iba zvukár“ – to vôbec nie je pravda. Je to obrovská zodpovednosť a to som si aj skúsil na vlastnej koži,“ zhodnotil herec Ján Ivan. V predstavení totiž naozaj sedí za mixážnym pultom a púšťa hudbu.

Zbabraná hra je teda skutočne prepracovanou inscenáciou, hoci nakoniec neskončí tak, ako by si jej režisér želal. Komédiu si do záveru sezóny môžete pozrieť ešte 31. mája, ako aj 7., 21. a 23. júna.

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *