Fejtóny

Fejtón: Píše celý svet

(Zdroj: VK)

Prežili ste Vianoce, teraz, po týždni, sa vynorila ďalšia dvojdňová príležitosť opätovne prelistovať celý zoznam kontaktov. Niektorí ani nestihli odpísať na hromadné správy o radostnej zvesti, teraz ich už začali bombardovať nové nálety spoplatnených sms o len tých najlepších úmysloch do ďalšieho roka.

Všetko je krásne. Nikto si ale neuvedomuje, koľko stresu celé to odpisovanie vlastne prináša. Najprv treba vymyslieť originálny text. Môžeme popriať Krásny nový rok, Krásny štart do nového roka, alebo šťastný, úspešný, magický… a milión iných variácií. Niekto operuje iba s číslom 2024, ktoré bude pri písaní dátumu nahrádzať 2023 ešte až do konca januára. Sú aj takí, ktorí pošlú báseň tak od veci, že dôvod jej obdŕžania zistíte až po náhľade do kalendára.

Legendy posielajú vinše. Najlepšie také, ktoré zaspieva umelá inteligencia v podobe usmievavého anjelika. Ak vás nevystraší to, že neotvára ústa, potom si nevšimnete ani jeho príliš vysoký, alebo hlboký hlas. Lietajúce snehové vločky vám ale rýchlo vysvetlia, že toto je maximum toho, čo dokáže slovenský ítečkár naprogramovať.

Pochvala patrí géniov, ktorí novoročné prianie pripojili už k tomu vianočnému. V mojich očiach sú o troch vyššie už len všetci posielajúci vyfotoshopované koláže so snehovou tematikou, teda vlastným textom doplneným o meno adresáta v štýlovom formáte striebornej, alebo zlatej farby. Odhliadnuc od podpisu dostanete vo svojom okruhu známych jeden z asi troch kolujúcich výtvorov, preto po piatej rovnakej správe pri čítaní jej obsahu rovno rezignujete.

Ak si na koniec roka spomeniete už niekedy v septembri spolu s obavou o zvyšujúce sa ceny, rozpošlete svojim pár príbuzným pohľadnice z ťažko ušetrených peňazí, čo sa pri skoršom príchode dá rátať aj ako vianočný darček. Táto kategória zbytočne drása srdcia ekológom, ktorých pri vypisovaní nemusíte vedieť ľahko identifikovať, preto sa voľbou elektronického falzifikátu vyhnete dlhému telefonátu so stúpencom slečny Thunbergovej.

Ak už máte obrovský okruh priateľov siahajúci po tú najmenšiu čínsku provinciu, alebo si aj na narodeniny musíte napísať sami, nie je nad to byť v pokoji a spokojný sám so sebou, preto pred tým, ako budete chcieť popriať Šťastný nový rok celému svetu, zastavte sa a zaželajte ho najprv sebe.

Veronika Komlošová

Odmalička pozerám akčné filmy a superhrdinov. Popri štúdiu médií maľujem obrazy. Som súťaživá a mám neskutočne rada kvízy, bubliny a zajace.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *