Fejtóny

Fejtón: Smutné osudy novoročných predsavzatí

(Zdroj: https://www.pexels.com/sk-sk/photo/pohar-sklo-rozmazanie-rozostrenie-1123260/)

Aké krásne by bolo to, čo si zaumienime aj dodržať. Šľachetné činy sa nám môžu zdať rovnako ťažké ako malé prísľuby o nepojedaní zbytočných kalórií. Prichádza to najväčšie sebazaprenie, ktorým sa budú všetci chváliť, hoci nik neprizná, kedy na svoj prísľub do nového roka zabudol.

Také bežné táraniny o chudnutí a lepšej príprave do školy, o neutrácaní a zdravšom životnom štýle sú totálne klišé, ale na druhej strane by to prospelo každému. Kto by chcel riskovať preplnené fitko a vykúpené police s baklažánom, keď môže svoju snahu niečo zmeniť iba predstierať. V lete už svoje brucho nezakryjete a štátnice sa vašej prázdnej hlave taktiež nepoďakujú.

Ľuďom sa nič nechce. V poslednej dobe ani podobné svetoborné názory vymýšľať, nie to ich ešte aj dodržiavať. Predsavzatia súvisiace s osobným zdravotným vzťahom asi nebudú trápiť každého suseda. Na druhej strane snaha o milší prístup k druhým, to je už o inom. Niekto by povedal, že je to ťažšie, ako každý deň zabehnúť 20 km. Čo tak s úsmevom pozdraviť úhlavnej nepriateľke? Takéto nadľudské výkony od vás naozaj nikto očakávať nemôže, tak prečo si nad nimi vôbec lámať hlavu.

Problémom sú ľudia, s ktorými sa stretnete tesne po údere polnoci. Tí, ktorých si budete ráno pamätať, sa vás opýtajú, aké predsavzatie ste si vybrali. Môžete sa pokúsiť zaklamať, že na sebe nemáte čo zlepšovať. Po povinnej trápnej chvíli od vás ale budú chcieť presnejšiu odpoveď. Čo veľkodušné si vymyslieť, aby ste nevyzerali, že ste v nejakom smere nedokonalý? Ak im svoje perfektné predsavzatie zatajíte, určite to nenechajú len tak. Ako naschvál sa objaví niekto iný a vy už nebudete mať možnosť vycúvať, pretože sa tlak kvôli zdieľanému záujmu navýšil o ďalšieho zvedavca.

Takáto chvíľa vás riadne potrápi a zalomcuje vašou dovtedy pevne vybudovanou sebestačnosťou. „Možno som v sebe ozaj našiel posledné miesto nezaliate vodou dokonalosti. Možno je záujem ostatných predsa len opravdivý a dokáže mi pomôcť prekonať samého seba.“

Podobné hlúposti, ktoré z vás na pár sekúnd spravia hlavného hrdinu psychologického trileru, vôbec neberte vážne. Vaši komunikační partneri sú určite rovnako mimo, pretože sa na podobnú situáciu proste nedá pripraviť. Je len na vás, akého veľkého neznalca samého seba zo seba spravíte. Naše zlozvyky sú predsa súčasťou života. Ak s nimi dokáže žiť my, musia aj ostatní. Už to je veľkým krokom, že si na ne spomenieme aspoň raz v roku.

Objektívne nemusíte nijako zvlášť vynikať. Stačí, že vás má rád susedov pes a do schránky pravidelne dostávate noviny. Byť priemerným vás nemusí poznačiť, ale uľahčiť odpovedanie aj napríklad na také nemožné otázky, ako je vaše novoročné predsavzatie.

Veronika Komlošová

Odmalička pozerám akčné filmy a superhrdinov. Popri štúdiu médií maľujem obrazy. Som súťaživá a mám neskutočne rada kvízy, bubliny a zajace.