Spravodajstvo

Fotosúťaž pre študentov PU – Foto Ozveny

Študenti majú príležitosť ukázať svoj talent (Foto: pexels.com)

Marec na Prešovskej univerzite sa už niekoľko rokov nesie v znamení Ozvien Jedného sveta, festivalu dokumentárnych filmov, ktorý tradične prebieha v miestnosti č. 94. Ani tento rok nebude výnimkou, a keďže festival na pôde PU slávi jubilejné 10. výročie, organizátori pripravili viacero noviniek, aby podujatie zatraktívnili a ponúkli študentom interaktívne možnosti, ako sa zapojiť.

Prvou novinkou je fotografická súťaž s názvom Foto Ozveny, do ktorej sa budú môcť zapojiť všetci študenti Prešovskej univerzity. Podmienkou je len dodržanie témy a dobrá kvalita fotografií. Keďže fotosúťaž je sprievodnou akciou festivalu, aj témy fotografií sa nesú v podobnom duchu ako dokumentárne filmy. Študenti môžu zaslať jednu fotografiu do každej z troch kategórií, teda dokopy tri fotky. Témy súťaže sú: ZEM, SLOBODA, ROVNOSŤ, pričom pochopenie a stvárnenie konkrétnej témy je na každom fotografovi. Či už budú fotografie zhotovené digitálnou, alebo analógovou technikou, budú zobrazovať myšlienku explicitne alebo symbolicky, všetky nápady sú vítané. Cieľom súťaže je ukázať rozmanité pohľady študentov na svet a prezentovať umelecké stvárnenie danej problematiky.

Podmienky súťaže:

– zapojiť sa môžu všetci študenti Prešovskej univerzity v Prešove,

– každý zúčastnený môže poslať dokopy tri fotografie, z toho jednu do každej kategórie (Zem, Sloboda, Rovnosť),

– súťažiaci môžu zasielať len fotografie, ktoré zatiaľ neboli ocenené v inej súťaži,

– zaslaním fotografií zúčastnený potvrdzuje, že je ich autorom a že má na fotografie autorské práva,

– fotografie musia byť zaslané v elektronickej podobe vo formáte JPG alebo PNG na adresu sonjatokarova@gmail.com v čo najlepšom rozlíšení (širšia strana minimálne 1500 px),

– fotografie môžete zasielať do 10. 3. (štvrtok),

– do mailu uveďte meno autora, vek, fakultu a študijný odbor, názov fotografie, kategóriu, miesto a čas odfotenia záberu,

zaslaním fotografie súťažiaci súhlasí s bezplatným využitím jeho návrhov (alebo niektorej z ich častí) v elektronickej alebo tlačenej podobe organizátorom bez nároku na honorár.

Vyhodnotenie a ceny

Organizátori festivalu spoločne vyberú tri najlepšie fotografie, teda jednu z každej kategórie. Okrem toho bude vyhodnotený celkový víťaz súťaže. Všetky fotografie budú vystavené počas celého podujatia pred prednáškovou miestnosťou č. 94. Vyhodnotenie súťaže sa uskutoční v stredu 16. marca, teda v posledný deň festivalu. Najlepšie fotky získajú vecné ceny od Filozofickej fakultyod Fotolabu. Fotolab venuje do súťaže tri poukazy na CEWE fotoknihu v hodnote 70 €. Celkový víťaz navyše vyhrá poukaz na fototechniku od Fotolabu v hodnote 50 €. Po vyhlásení víťazov si budú môcť všetci zúčastnení zobrať svoje vytlačené fotky, víťazné ostanú na prezentáciu autorov a podujatia vystavené na dlhší čas. Po ukončení výstavy si budú môcť zobrať fotografie aj víťazi.

Sonja Tokárová

Študentka mediálnych štúdií, ktorej najväčšími záľubami sú fotenie a písanie. V Unipo Presse môže tieto aktivity prepájať a prináša vám rôzne články z oblasti spravodajstva, ale aj lifestylu a kultúry. Okrem toho nevie obsedieť a miluje dobré knihy, filmy, seriály a handmade tvorenie.