Lifestyle

Kapsulový šatník ako stávka na istotu

Jedinečnosť kúskov v jemných farebných tónoch (foto: 123rf.com)

Určite sa to už stalo aj vám, že stojíte pred skriňou a neviete, čo s čím kombinovať, pretože váš šatník hrá rôznymi farbami a vzormi, ktoré k sebe nepasujú. Jednoducho povedané, máte plné skrine oblečenia, ale aj napriek tomu máte pocit, že si nemáte čo obliecť. Nezúfajte, nie ste v tom sami. Rovnaké pocity sme zažívali aj my, keď sme otvorili naše skrine a premýšľali, čo si vlastne oblečieme. Jednotlivé kúsky boli síce pekné, ale ťažko kombinovateľné. Práve to bol jeden z prvých impulzov, vďaka ktorému sme sa rozhodli ísť udržateľnejším a zároveň aj ekonomickejším smerom. 

Capsule wardrobe, je často frekventovaný termín vo vyhľadavaní na internetových prehliadačoch. V súčasnosti sú ľudia presýtení módnymi kúskami z obchodných reťazcov, ktoré neustále ponúkajú nové, rýchlo sa meniace trendy, čo sa v konečnom dôsledku odráža aj na kvalite oblečenia.

Ak aj vy patríte k tým, ktorí majú podobne zariadený šatník, máme pre vás revolučný nápad. Je ním kapsulový šatník, ktorý s odstupom času nielenže šetrí vašu peňaženku, ale predovšetkým šetrí životné prostredie.

Tajomstvo skryté v jednoduchosti

Jednou zo základných čŕt je jednoduchosť. Kapsulový šatník by mal obsahovať najmä neutrálne farby v zemitých tónoch, ktoré sa sami o sebe ľahko kombinujú. Biela, čierna, béžová, námornícka modrá a sivá sú jasným ÁNO na ceste za krajším zajtrajškom vo vašom šatníku. Verte nám, že nech už siahnete po akejkoľvek kombinácii farieb, neoľutujete. Ak si myslíte, že kapsulový šatník je nudný a farby v ňom nemajú miesto, ste na omyle. Samozrejmosťou v skrini sú aj kúsky, ktoré sú v iných farbách ako je vyššie spomenuté. Vďaka nim viete príjemne oživiť svoj šatník, ktorý nebude pôsobiť fádne a jednotvárne.

 

Kapsulový šatník by mal obsahovať najmä neutrálne farby v zemitých tónoch.

 

Kapsulový šatník je po našom šatník pozostávajúci z niekoľkých nadčasových kúskov, ktoré sa spolu dajú ľahko kombinovať. Vo všeobecnosti platí, že dokopy by sme mali mať okolo 40 kúskov na všetky štyri ročné obdobia. V kapsulovom šatníku platia pomerne jasné pravidlá: jednoduchosť nad výstrednosťou a praktickosť. Ak to celé zhrnieme, tak menej je niekedy viac. V tomto koncepte sa využívajú základné kúsky v spomínaných basic farbách.
Pri nákupe odevov je potrebné uvážlivo premýšľať nad kvalitou jednotlivých kúskov. Ak si zaobstaráte kvalitnejší kúsok, ktorý bude síce drahší, spätne sa vám to vráti tým, že si ho nebudete musieť po krátkej dobe kupovať znova a znova.

Menej je niekedy viac.

Pocity beznádeje určite zažívajú aj tí z vás, ktorí bývajú na internáte a pri balení premýšľate nad tým, čo by ste si mali zbaliť do kufra. Určite sa vám už stalo, že opäť prešiel ďalší týždeň a vy ste zase chodili dookola v tom istom, pretože polovicu vašej batožiny zaberali ťažko kombinovateľné kúsky. Možno vám pri najbližšom balení pomôže náš tip na záver. Váš šatník by mal pozostávať zo 6 základných kategórií, vďaka ktorým bude vaše ranné obliekanie do školy či práce pár minútová záležitosť. To, čo patrí do jednotlivých kategórií, môžete vidieť na nasledujúcom obrázku. 

40 základných kúskov kapsulového šatníka (Zdroj: aprilmagazin.curaprox)

Ak vás téma udržateľnosti vo fashion odvetví zaujíma, v blízkej dobe sa môžete tešiť aj na článok, v ktorom nahliadneme do sveta bazárov na Instagrame.

Laura Hancová

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *