Spravodajstvo

Keď televízia oslavuje alebo Deň otvorených dverí trochu inak

(Foto: Janka Tomaškovičová)

Keď sa Unipo Press stal tretím najlepším on-line študentským magazínom, nenapadlo mi, že o pár mesiacov neskôr budem stážovať v Televízii Markíza. A práve vďaka účasti na celoslovenskej súťaži stredoškolákov a vysokoškolákov Štúrovo pero som získala cenu spojenú s dvojtýždňovou stážou v redakcii markiza.sk.

Zo zákulisia Markízy

Prípravy v plnom prúde (Foto: Janka Tomaškovičová)

Keďže počas júna a júla som mala iný program, termín stáže som odložila až na august, presne od 08. 08. do 20. 08. 2016. Vtedy som si poriadne neuvedomila, že TV Markíza oslavuje dvadsiate narodeniny a každoročný Deň otvorených dverí bol naplánovaný na 20. 08. 2016. DOD bol posledným dňom mojej stáže, a tak som na tento významný deň mohla nahliadnuť trochu z inej strany. Nikdy predtým som sa nezúčastnila DOD. Aj napriek obavám a stresu, či to zvládnem, som sa veľmi tešila. Samotnému DOD predchádzalo množstvo príprav a redakčných porád. O to viac, keď TV Markíza tento rok oslavuje svoje dvadsiate výročie. Všetko muselo byť dokonalé. A myslím, že tento cieľ sa aj splnil.

Aj tak sme stále frajeri

V sobotu 20. augusta pricestovalo do Záhorskej Bystrice 28 000 divákov z celého Slovenska. Prví verní priaznivci TV Markíza stáli pred budovou televízie už od tretej hodiny ráno. Spolu s kolegami som prišla do práce krátko po ôsmej hodine ráno. Rýchlo som si zložila veci, vzala som do rúk mikrofón a spolu s kameramanom som išla nakrúcať svoju prvú reportáž z DOD. Naše kroky smerovali priamo do maskérne, kde sa už na svoj živý vstup pripravovali účinkujúci prvej série obľúbenej šou Tvoja tvár znie povedome – Andrej Bičan ako Peter Nagy a Viktor Vincze ako Enrique Iglesias. Aby Viktorovo vystúpenie bolo presvedčivejšie, spolu s kolegyňou sme ho učili základy španielčiny. Síce neviem, či to nakoniec aj využil, ale aspoň sme hneď zrána mali o zábavu postarané. Keď sme nakrútili pár záberov, vrátili sme sa do redakcie. Napísala som krátky text k videu, kameraman zostrihal materiál a výsledná reportáž bola na svete v priebehu pár minút. Počas celého DOD sme sa snažili priniesť čo najaktuálnejšie informácie v rekordne krátkom čase. Myslela som si, že to bude náročné, ale ako kolektív sme dali do toho naozaj všetko a v konečnom dôsledku sme boli spokojní so svojou prácou.

Na slovíčko s…

Rozhovor s Nelou Pociskovou (Foto: Marina Dobošová)

Televízia Markíza si pre návštevníkov DOD pripravila okrem pestrého sprievodného programu na hlavnom pódiu aj autogramiádu obľúbených hercov, spevákov, moderátorov a redaktorov. Veľmi som sa tešila tomu, že som mohla spojiť príjemné s užitočným a prehodiť so známymi osobnosťami pár slov, z ktorých neskôr vznikla ďalšia reportáž. Okrem iných som vyspovedala Nelu Pociskovú, ktorá sa po dlhšom čase, strávenom na materskej dovolenke, vrátila medzi fanúšikov. Ďalej to bola Kristína Turjanová, Ivan Letko, Marián Mitaš, Emma Drobná, Adela Banášová, Juraj Čurný, Zlatica Puškárová, Patrik Švajda a ďalší.

Koniec alebo nový začiatok?!

Bola som milo prekvapená, že sme s kolegami pokojne zvládali svoju prácu. Spoločne sme si vychutnali obed a aspoň časť programu. Poobede som dopisovala posledné riadky svojich článkov, rozlúčila som sa s perfektným kolektívom a na záver mojej stáže som si užila večernú Bratislavu. Na druhý deň som cestovala domov. Síce unavená a ovešaná batožinou ako vianočný stromček, ale zato plná zážitkov a skúseností na celý život. Na záver by som chcela pozdraviť redakciu markiza.sk, konkrétne Lulu, Maťku, Kamila, Mary, Sašku a kameramanov Dávida, Miša a Lukáša. Ďakujem vám za všetko a verím, že sa čoskoro uvidíme!

Jana Tomaškovičová

Som zakladateľkou a šéfredaktorkou študentského časopisu Unipo Press, čím sa splnil jeden z mojich snov :). Vďaka práci v časopise som na celoslovenskej novinárskej súťaži Štúrovo pero získala stáž v redakcii markiza.sk. Nemám rada stereotyp, takže aj v časopise prispievam do rôznych kategórií, ale mojou vášňou sa stali divadlá a divadelné predstavenia :)