Lifestyle

Knižné tipy pod vianočný stromček

(Foto:facebook.com/pantarhei.sk)

Už ste unavení z vymýšľania vianočných darčekov? Tak potom čítajte pozorne. Ponúkneme vám malú ukážku kníh, ktoré môžu zaujať vašich blízkych, a popri hľadaní knižných titulov si možno v predajniach nájdete aj iné prekvapenia. Prevedieme vás od literárnej klasiky cez knihy, ktoré boli nedostupné a poznáte ich skôr z filmového plátna, až po knihy pre mladších. Nechajte sa pokojne unášať.

Sviatky v nás evokujú pokoj. Počas tohtoročných vianočných sviatkov máte možnosť niekoho obdarovať jednou alebo aj viacerými knihami z filmovej edície, v ktorej vyšli aj tieto literárne diela: Čokoláda, Plavba s tigrom, Pamäti Gejše, Mlčanie jahniat, Forrest Gump či Krstný otec. Filmová predstava, ktorú v sebe nosíte, sa po prečítaní týchto knižných titulov možno zmení.

Nechajte sa unášať predstavami (Foto: facebook.com/pantarhei.sk)
Nechajte sa unášať predstavami (Foto: facebook.com/pantarhei.sk)

Rozprávky barda Beedla nám predstavia Dary Smrti

Nevieme vám presne odporučiť, akú knihu by ste mohli kúpiť svojim blízkym, ale pokiaľ medzi nimi máte fanúšikov Harryho Pottera, nemáte problém. Ilustrovanou verziou príbehov o mladom čarodejníkovi ani knihami, ktoré dopĺňajú celú edíciu, nič nepokazíte. Vo svete fantasy nezaostáva ani Pán prsteňov alebo Zaklínač.

Svet kúziel a čarov (Foto: facebook.com/pantarhei.sk)
Svet kúziel a čarov (Foto: facebook.com/pantarhei.sk)

Predstavy o živote od idealistov vs. príbehy každodennej hrozby

Patríte medzi veľkých fanúšikov citátov a slovných hračiek propagovaných cez sociálne siete? Sú vaši známi napr. idealistami? V tom prípade máte jedinečnú možnosť zakúpiť im motivačnú knihu plnú citátov Som Idealista alebo Som Idealista: O láske. Pre tých, ktorí sa radi hrajú so slovíčkami, vedia dešifrovať slovné hračky ukryté v poetickom videní sveta,  je ideálna kniha od Čistej duše.

Pre milovníkov kriminálnych príbehov je vhodný Dominik Dán s knihou Cigaretka na dva ťahy. Ak ste počuli, že vaši blízki boli v kine na filme Snehuliak, no knihu nečítali, máte možnosť zakúpiť im tento príbeh a aj iné od Jo Nesba. Handrová bábika vás celý čas drží v napätí, kto je vrahom. A prečo prípad dostal medzi širokou verejnosťou takéto pomenovanie? Všetky podrobnosti zistíte počas jej čítania.

Koľko je v skutočnosti, tých obetí? (Foto: facebook.com/pantarhei.sk)
Koľko je v skutočnosti obetí? (Foto: facebook.com/pantarhei.sk)

Mladších súrodencov by mohla potešiť kniha Websterovci (Vanda Rozenbergová, Katarína Kerekesová), ktorej príbeh nie je len knižný – cez vianočné sviatky si ho budete môcť pozrieť aj v seriálovej podobe v televízii.

Vaša pomôcka pri hľadaní

Zaujímalo nás, či kupujete pre svojich blízkych knihy pod vianočný stromček a ako postupujete pri výbere. Na túto otázku nám odpovedala Ľubica Badžanová, ktorá je študentkou v kombinácii estetika – etika na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove. „Áno, kupujem knihy a na základe toho, pre koho ich kupujem. Väčšinou sa so zamestnancami v predajniach neradím, ale idem s jasnou predstavou, poprípade hľadám niečo, čo má daný človek rád.“  Väčšina z nás má problém to zistiť, ale Ľubica nám prezradila, ako na to: „Niekedy sa snažím zviesť rozhovor na knihy a na to, čo ich baví čítať, aby sa mi potom ľahšie hľadalo.“

Zaujímavým darčekom pre celú rodinu môžu byť aj rôzne encyklopédie, ktoré rozšíria váš všeobecný prehľad. Je to kniha, ktorú si otvoríte viackrát počas celého roka. Dočítate sa napríklad o športe, umení, vesmíre alebo aj o ľudskom tele. Ako povedala Ľubica: „Knihy sú vďačným darčekom, heslo mňa a mojej sestry je: Knihy sa vždy zídu.“

Knižných titulov je v ponuke veľmi veľa, či už noviniek, alebo aj starších kníh z rôznych žánrov. Ak si stále nie ste istí, v predajniach vám ochotne poradia. Dúfame, že sme vám trochu pomohli a vy potešíte svojich blízkych svojím darčekom.

 

Alžbeta Bahúlová

 

Avatar

Nový Redaktor

Tento profil slúži redaktorom začínajúcim na Unipo Presse. O to viac ich poteší Vaša spätná väzba. :)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *