Kultúra Rozhovory

Komajota v novej skladbe Iba poukazuje na ľudské pokrytectvo

Videoklip k novej skladbe Iba. (Foto: facebook.com/komajota)

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či všetko, čo v živote robíte, plynie z vášho vlastného presvedčenia? Prešovská kapela Komajota sa vo svojej novej skladbe Iba venuje práve téme pokrytectva a pohľadu iných ľudí na nás samých. Pesnička vznikla len nedávno a hlavnou inšpiráciou pre Martina Husovského bola nová zbierka básní od Michala Baláža.

Nová skladba sa zvukom a atmosférou výrazne podobá na skladby z albumu Oxrón, ktorý je výsledkom projektu The Ružbachs. „Mal som voľnejšie obdobie a uvažoval nad druhým pokračovaním projektu The Ružbachs. Čítal som novú zbierku básní Michala Ružbacha, ktorý je autorom textu, a vypálilo to tak, že sa nám viac hodila do Komajoty,“ spomína Martin Husovský.

Michal Novodomský stvárnil postavu klauna. (Foto: smARTin)

Na skladbe Iba spolupracovali hudobníci s producentom Vladom „Randy“ Gnepom. Súvisle so skladbou vyšiel aj videoklip, ktorý sa natáčal v prešovskom klube Wave pod taktovkou Cube Art. Pýtate sa, ako najefektívnejšie možno znázorniť spomínané pokrytectvo v každodennom živote? Bubeník Stano Čorej prišiel s nápadom zobraziť tento ľudský nedostatok prostredníctvom klauna, ktorý hoci zabáva ľudí, vo svojom vnútri bojuje so svojimi démonmi podobne ako ktorýkoľvek iný človek. V hlavnej úlohe šťastno-smutného klauna predviedol svoje herecké umenie herec z Divadla Jonáša Záborského Michal Novodomský.

„Človek si môže nájsť metaforu k svojmu živou v tomto texte, pretože nikdy nevie, čo bude zajtra, preto už „iba jeden deň“. Možno sa zajtra nič nestane, možno si človek bude spievať tú istú pesničku. A takisto tie masky, ktoré nosíme. Ten klaun, je to jeho práca, aby zabával ľudí a musí sa tak tváriť. Podobne ako my musíme robiť nejakú činnosť, pretože je to tak správne,“ dodáva Martin Husovský.

Natáčanie videoklipu prebiehalo v prešovskom Wave. (Foto: smARTin)

Ku Komajote sa v tvorbe piesne už tradične pridal ich koncertný gitarista Juraj Kováč, husle aranžoval Martin Jeriga a na nahrávke sa podieľali aj huslistky Zuzana Oráčová a Kamila Dujavová. Kapela momentálne pracuje na viacerých singloch a stále hľadajú novú inšpiráciu. „Boli by ste prekvapení z toho, čo všetko počúvame cestou na koncert alebo v štúdiu. Možno je to aj reakcia na to, ako sme presýtení istými žánrami a to je na hudbe najkrajšie, sloboda, že ti niekto nemôže niečo zakázať alebo prikázať,“ zamýšľa sa spevák. K spolupráci si prizvali aj speváka Bohuša Hajducha z Papyllonu a Maja Jenča z Frequency.

Dievča nie príliš dievčenské, ľúbiace hory, kávu (lungo bez mlieka ak by ste ma chceli pozvať) a vôňu vanilky. Srdce jej zaplesá, keď sa dostane k fotografovaniu, či k písaniu svojich pocitov a poviedok (zatiaľ) do zásuvky. Verí, že všetko, čo sa deje, sa z nejakého dôvodu diať má, a že na dobré veci si treba trpezlivo počkať (čo ale neznamená nič pre to neurobiť...).

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *