Kultúra

Madam Zheng – pirátka, ktorá ovládla vody Juhočínskeho mora

(Zdroj: historydefined.net)

 

V histórii námorníctva sa objavilo mnoho pirátok, ale iba jedna z nich, pani Zheng, zanechala v pirátskom svete najhlbšiu stopu. Pani Zheng bola Číňanka, ktorá sa stala jednou z najúspešnejších pirátok v histórii. Ovládala Juhočínske more a velila flotile niekoľkých stoviek lodí a tisícov mužov.

Госпожа Чжэн. Рисунок из «History of Pirates of all Nations» (1836 год)
Madam Zheng (zdroj: wikipedia.org)

Pani Zheng sa narodila v roku 1775 v provincii Guangdong v južnej Číne. Jej skutočné meno bolo Shihe, ale keď sa vydala, prijala meno svojho manžela Zheng Yixin. Po smrti manžela nešla vyšliapanou cestou, ale rozhodla sa stať pirátkou. Krátko po tom, čo sa stala vdovou dokázala vytvoriť vlastnú flotilu. Využívala svoje diplomatické a obchodné schopnosti na vytváranie spojenectiev s inými pirátskymi skupinami, ako aj s čínskymi cisárskymi vojskami. Bola známa aj svojimi krutými opatreniami voči zajatcom. Popravovala ich, ak odmietli pracovať na jej lodiach.

Madam Zheng bola nielen úspešná, ale aj skvelá strategička. Šikovne využívala svoje znalosti terénu a morských prúdov, aby sa vyhla stretom s nepriateľmi. Prepadávala obchodné lode prevážajúce šperky či iné cennosti. Vďaka talentu a schopnostiam sa vládkyňa Juhočínskeho mora stala jednou z najbohatších žien na svete.

Pirates of the Caribbean, Madam Zheng (zdroj: forbes.ru)

Jednou z hlavných stratégií pirátky bolo používanie rôznych typov lodí. Mala nielen veľký počet čínskych džunkových lodí, ale zajala aj mnoho portugalských či britských. Vďaka tomu nadobudla rôznorodú a početnú flotilu, ktorá mohla čeliť akejkoľvek sile. Ako veliteľka pirátov používala rôzne taktiky, ktorými sa vyhla boju a dokonca porazila nepriateľov. Často používala pasce, aby zajala nepriateľov na mori alebo ich prinútila vzdať sa bez boja. Ak to bolo možné, bitkám sa vyhýbala a radšej využívala svoju flotilu na blokovanie prístavov alebo obchodných ciest, aby prinútila ľudí vyjednávať.

Ďalšou stratégiou pani Zheng bolo využívanie spravodajských a špionážnych služieb. Mala špiónov v rôznych prístavoch a využívala prieskum, aby získala informácie o zdrojoch a pohybe nepriateľských lodí. To jej umožnilo efektívnejšie plánovať svoje akcie a znížiť straty počas bitiek. Napokon, bola to veľmi silná vodkyňa a šikovne riadila svoj tím. Svojich ľudí povzbudzovala k výcviku, zlepšovaniu ich schopností a lojálnosti. Mala tiež prísne pravidlá a tresty pre tých, ktorí ich nedodržiavali, čo jej pomáhalo udržiavať poriadok a disciplínu.

Svoju moc využívala aj na ochranu svojho ľudu pred útokmi a násilím, najmä zo strany ríše Čching. Pomáhala miestnym obyvateľom a dávala prácu a ochranu tým, ktorí boli ochotní pripojiť sa k nej. Jej úspech však nemohol trvať večne. V roku 1807 na jej lode zaútočila britská flotila a prinútila ju ustúpiť. Pani Zheng rezignovala a vrátila sa na pevninu, kde pokračovala v úspešnom podnikaní. Otvorila krčmu, obchod a kúpila viacero nehnuteľností. Žila dlhý, prosperujúci život a zomrela v roku 1844 vo veku 69 rokov.

The Greatest Female Pirate Who Ever Lived | The World of Chinese
Pani Zheng (zdroj: theworldofchinese.com)

Pani Zheng zanechala odkaz v histórii pirátstva a je považovaná za jednu z najúspešnejších pirátok. Jej flotila a stratégie inšpirovali mnohých pirátskych a vojenských veliteľov. Stala sa tiež symbolom boja za slobodu a nezávislosť a bola rešpektovaná pre svoj talent, inteligenciu či odolnosť. Dnes je pirátka pani Zheng legendou a jej príbeh je predmetom štúdia mnohých historikov a kultúrnych vedcov. Flotila a posádka, ktorým velila, patria k najúspešnejším v dejinách námorníctva a jej meno nesie aj frakcia, ktorá v súčasnosti pôsobí vo vodách Juhočínskeho mora.

Olha Khutorna

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *