Divadlo Kultúra

Menej známe tváre s hlasom, ktorý pozná každý

Dabing je neodmysliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Či ste zástancovia originálneho dabingu alebo si radšej počkáte na slovenský dabingový preklad, týmto najznámejším hlasom sa nevyhnete. Patria medzi najlepších dabingových hercov vo filmoch, televíznych seriáloch, reklamách, rádiách a pod. Pre mnohých majú ich hlasy cenu zlata, a to aj napriek tomu, že často ani netušíme, kto sa za rôznymi hlasmi schováva. Ponúkame vám 8 dabingových hercov, ktorých hlasy sú známejšie ako ich tváre.

(Foto: domov.sme.sk)

Alfou a omegou slovenského dabingu je Dušan Cinkota. Jeho tvár je síce známa rovnako ako jeho hlas, ale to nemení nič na fakte, že tento slovenský herec s „nezbednou” minulosťou je jedným z najväčších profesionálov v slovenskom dabingu. Svoj hlas prepožičal nasledujúcim postavám:

• Priatelia – (prvý) Chandler Bing (Matthew Perry),
    neskôr ho kvôli väzbe nahradil Emanuel Hason
  • Ja, robot – Sonny (Alan Tudyk)
  • Da Vinciho kód – Robert Langdon (Tom Hanks)
  • Avatar – Jake Sully/Tommy (Sam Worthing)

Ďalším menom, ktoré musí byť spomenuté, je 60 ročný slovenský herec, dabér a režisér, Stano Kráľ. Dabingová ikona, ktorá sa môže pýšiť širokým záberom dabingového portólia. Jeho hlas ste mohli počuť v týchto tituloch:

• Dva a pol chlapa – Charlie Harper (Charlie Sheen)
  • Priatelia – Ross Geller (Dawid Schwimmer)
  • Piráti z Karibiku – Kapitán Jack Sparrow (Johnny Depp)
  • Mission: Impossible – Ethan Hunt (Tom Cruise)

(Foto: plus7dni.pluska.sk)

Oľga Šalagová, je prvou ženou v našom zozname. Ku dnešnému dňu 78 ročná dabérka, ktorá začínala ako divadelná herečka, ale po rokoch na javisku sa rozhodla venovať sa dabingu naplno.

• Dva a pol chlapa – Berta (Conchata Ferrell)
  • Spider-man – May Parker (Rosemary Harris)

• Harry Potter – Profesorka Pomona Sprout (Miriam Margolyes)
  • Kráska a Zviera – čajník (Emma Thimpson)

(Foto: zivotopis.osobnosti.cz)

Ivan Šandor je jedným z ťahúňov slovenského dabingu. Podobne ako väčšina jeho kolegov, začínal ako divadelný herec. Približne po 8 rokoch strávených v divadelnom svete sa zameral najmä na filmový a seriálový dabing.

• Priatelia – Joey Tribbiani (Matt LeeBlanc)
  • Prison Break – Michael Scofield (Wentworth Miller)

• Spider-Man 1,2 – Peter Parker (Tobey Maquire)
  • Sám Doma 3 – Burton Jernigan (Lenny von Dohlen)

(Foto: djp.sk)

Piatym hercom v zozname je Vladimír Jedľovský. 70 ročný divadelný herec sa venoval dabingu len ako koníčku. Aj napriek tomu má za sebou množstvo nadabovaných filmových a seriálových diel.

• Dr.House – Gregory House (Hugh Laurie)
  • Harry Potter – Rubeus Hagrid (Robbie Coltrane)
  • Kniha Džungle 2 – Shere Khan (Idris Elba)

Scary Movie 2 – otec McFeely (James Wood)

(Foto: imdb.com)

Ďalšou osobou na našom zozname je Peter Kočiš. Pri Petrovi vychádzame zo stereotypu divadelných a televíznych hercov, pretože Peter Kočiš je najmä moderátorom, ktorý začínal v rádiu Rock FM a vo Fun Rádiu.

• Mentalista – Patrick Jane (Simon Baker)
  • Prison Break – Theodore “T-Bag“ Bagwell (Robert Knepper)
  • Sex v meste – Stanford Blatch (Willie Garson)
  • Iron-Man – Tony Stark (Robert Downey Jr.)

Druhou ženou v našom zozname je divadelná herečka Helena Krajčiová, ktorá sa na televíznych obrazovkách ukázala viackrát. Môžeme ju poznať zo slovenských seriálov, ako napríklad Profesionáli alebo Nový život.

(Foto: joj.sk)

• Frasier – Daphne Moon (Jane Leeves)
  • Shrek – Fiona (Cameron Diaz)
  • Hľadá sa Nemo a Hľadá sa Dory – Dory (Elen DeGeneres)
  • Harry Potter 4 – Rita Skeeter (Miranda Richardson)

(Foto: novascena.sk)

Náš zoznam uzatvára Martin Kaprálik, slovenský divadelný herec, ktorý ma však na zozname toľko dabingov, ako máloktorý iný herec. Zaujímavosťou je, že pri tomto obrovskom množstve dabingov nezanedbal divadlo, v ktorom stále pôsobí na plný úväzok.

John Wick – John Wick (Keanu Reeves)

Cesta na tajomný ostrov – Hank Parsons (Dwayne Johnson)

Cumlikátor – Shane Wolfe (Vin Diesel)

Batman začína – Bruce Wayne/Batman (Christian Bale)