Divadlo Kultúra

Dojmy-pojmy z Akademického Prešova 2021

(Foto: Patrik Čech)

Umelecká súťaž Akademický Prešov nie je iba o predstaveniach a inscenáciách, nemenej dôležití sú aj diváci. Tí dávajú hercom spätnú väzbu a pocit, že to, čomu sa venujú, robia naozaj dobre. Tohtoročný jubilejný ročník máme úspešne za sebou, preto sme neváhali a vyspovedali sme zopár účinkujúcich i návštevníkov podujatí. 

Martina (absolventka Konzervatória Dezidera Kardoša v Prešove, odbor herectvo):

Na predstavení Stroskotanci na mori sa mi páčilo, že v ňom účinkovala partia mladých šikovných ľudí. V predstavení boli prvky doby, v ktorej momentálne žijeme, doby poznačenej koronou. Celkovo to bolo slušné predstavenie a divák sa mal možnosť aj zasmiať. Zanechalo to vo mne posolstvo, že niekedy je dôležité obetovať sa pre druhých.

Stroskotanci niekde na mori (Foto: Patrik Čech)
Alexandra (študentka Konzervatória Dezidera Kardoša v Prešove, odbor tanec):

K prestaveniu Punk Pajama Party som mala dosť blízko, keďže študujem tanec a mala som možnosť stráviť týždeň s tanečníkmi a so štúdiom priamo u nich. Veľmi som si to užila a hlavne, dalo mi to veľa nových skúseností, keďže tanca nie je nikdy dosť. Určite je to pre mňa niečo nové a nezvyčajné oproti tomu, čo sa učíme v škole a teším sa na ďalšie predstavenia a inscenácie. Predstavenie vo mne zanechalo pocity niečoho nového a prehĺbilo záujem ďalej sa zaujímať o tanec.

Punk is not dead! (Foto: Patrik Čech)
Tibor (tanečník Štúdia tanca v Banskej Bystrici):

Na Akademickom Prešove sme sa predstavili s inscenáciou Punk Pajama Party. Dostali sme ponuku prísť sem a predstaviť vystúpenie ešte počas procesu realizácie, tak sme to hneď prijali a skúsili to odprezentovať ešte pred premiérou. Osobne si myslím, že téma punku a s ňou aj mladí ľudia, proti niečomu bojovali. Bojovali proti systému, chceli sa nejako ukázať, či už to bolo štýlom módy alebo hudby. Jednoducho všetkým tým, čím sa chcú mladí ľudia ozvať aj v dnešnej dobe. Všetko bolo v predstavení zahrnuté len, samozrejme, je to punk a bolo to v iných rokoch. Dnes je tiež všetko iné. Predstavenie odkazuje na jasné posolstvo – nebyť ticho vo veciach, ktoré sa nám nepáčia a hovoriť o nich nahlas.

Autor: Vladimír Kosturák

Ivana Šaffová

Milá a večne usmievavá študentka Turizmu, hotelierstva a kúpeľníctva, ktorá zbožňuje dlhé rozhovory pri kávičke, písanie a prechádzky v prírode. Najradšej relaxuje pri dobrej knihe či filme. Je otvorená novým príležitostiam a všetko robí naplno a najlepšie ako vie. Deň čo deň sa snaží byť stále lepším človekom.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *