Kultúra

Nasledujúci týždeň v znamení poľskej kultúry

(Foto: Michal Ivan)

Po predĺženom víkende, počas ktorého ste hádam načerpali dostatok energie do záverečných týždňov semestra vám opäť prinášame prehľad podujatí kultúrneho rázu v nasledujúcom týždni od 6. do 12. novembra. Ťahákom bude Poľský týždeň, ktorý je organizovaný pod záštitou Poľského veľvyslanectva v Bratislave, Poľského inštitútu v Bratislave a našej Katedry stredoeurópskych štúdií IUSS FF PU v Prešove. Na tejto skvelej akcii sa podieľajú aj kaviareň Christiania, klub Ponorka i reštaurácia Átrium. Aj to je už istou garanciou toho, že nás čaká nielen poučný, ale aj kultúrno-zábavný týždeň.

Program poľský dní. (Zdroj: ses.unipo.sk)

Akcie organizované v meste a okolí

PONDELOK (6. 11. 2017)

Po predĺženom voľne ihneď na tanečný parket do ENCORE klubu.

Pozvánka na súboj fakúlt. (Zdroj: FB ENCORE)

UTOROK (7. 11. 2017)

Wave club si pre svojich návštevníkov pripravil na utorkový podvečer hneď 3 akcie. O 17.00 odštartuje večer vernisáž karikatúr ruských a ukrajinských umelcov pod názvom VOSR 100 rokov. Leninskou cestou ku komunizmu a späť.

Pozvánka na vernisáž karikatúr ruských a ukrajinksých umelcov. (Zdroj: FB Wave klub)
Pozvánka na vernisáž karikatúr ruských a ukrajinských umelcov. (Zdroj: FB Wave klub)

Od 17.30 sa začne beseda s názvom Agenti, dezinformácie a mýty s Igorom Cibulom, expertom v oblasti spravodajských služieb a bývalým riaditeľom SIS a predsedom ABSD.

Poster k filmu Druhá strana nádeje. (Zdroj: cine-max.sk)

Večer (od 19.30) uzavrie Kino pocity s filmom Druhá strana nádeje. Ide o fínsko-nemecký projekt pod taktovkou fínskeho režiséra Akiho Kaurismäkiho, ktorá sa venuje aktuálnej téme utečencov. Wikström – bývalý obchodník, ktorý nedávno investoval do nie veľmi úspešnej reštaurácie a utečenec Khaled, ktorý práve prišiel do Fínska, aby tu požiadal o azyl. Nevšedná dvojica sa stretáva práve na pôde reštaurácie a Wikström sa rozhodne Khaledovi pomôcť. Zamestná ho na čierno. Snímke s vážnou témou nechýba absurdný humor, typický pre tohto fínskeho filmára.

Vstupné sú 3 €.

Kto má potrebu vyrovnať tlaky po pondelkovom záťahu, sa môže ísť odviazať do Ponorky na Latino Student´s Night so začiatkom o 22.00.

Plagát Latino student´s party. (Zdroj: FB Ponorka)

Vstup je voľný, pre vysokoškolákov opäť nejaká zaujímavá akcia.

STREDA (8. 11. 2017)

O 19.00 vo Wave clube privítajú dramaturga SND a spisovateľa Daniela Majlinga. Rozoberať sa budú samé veľké veci – Boh, láska, smrť, viera. Veď o tom je predsa ruzká klazika. A ako bonus bude aj inscenované čítanie!

ŠTVRTOK (9. 11. 2017)

Literárny klub Viola v spolupráci s Gréckokatolíckou charitou Prešov od 18.00 organizuje besedu na tému Charita – blízko pri človeku. Hosťami budú Helena Paňková – vedúca Domova na polceste pre ženy v núdzi, otec Marek Badida – zakladateľ pouličného mesačníka Cesta, Jozefína Komárová – jedna z kľúčových pracovníkov pri obnove Charity na Slovensku a Andrej – klient resocializačného centra Domov nádeje. Besedou bude sprevádzať hudobný hosť Hanka Servická.

PIATOK (10. 11. 2017)

Vo Wave clube sa od 17.00 začne workshopový event pre hudobníkov pod názvom LALA Experience. Témou stretnutia bude marketing a autorské práva. Čo všetko zahŕňa propagácia PR koncertov, albumov a hudobných aktivít? Novinky z oblasti social media s dôrazom na hudbu. Vystúpia zaujímaví hostia zo strany hudobníkov, marketérov i PR-istov i zástupcov SOZA. Na záver afterpárty s koncertom Koala Voice zo Slovinska.
Vstupné sú 3 €.

SOBOTA (11. 11. 2017)

CAPSLOCK (Zdroj: FB Wave klub)

Magický dátum, Wave club a skúsení DJs Spanq & Danny B – to je kombinácia, ktorá sa jednoducho neodmieta. Príďte sa zabaviť v sprievode skvelej hudby.
Vstup je voľný.

Pre milovníkov latina to v Encore rozprúdia DJ Jose Garcia & Dance company. Latino fiesta v plnom prúde…
Vstupné ako v bežný deň.

Na ďalší zo svojich ligových zápasov pozývajú aj volejbalisti VK MIRAD PU Prešov. Bod zo zápasu s Nitrou sa im málil, preto pozývajú na zápas s VKM Stará Ľubovňa so začiatkom o 16.00.
Zápas sa odohrá opäť v dočasnom stánku v Športovej hale Ľ. Podjavorinskej na Sekčove.
Prešov do toho!

Program na tento týždeň je viac než bohatý. Poľská kultúra, zaujímavé besedy na rôzne témy a až dve latino párty v jednom týždni. Čo viac si môžeme želať po 5-dňovom voľne. Kam vás zavedú vaše nôžky tentokrát? Podeľte sa s nami, možno tam niekoho z nás stretnete.

Dominik Verešpej

Študujem učiteľstvo dejepisu a slovenského jazyka a literatúry. Milujem jazdu autom, cyklistiku, výlety do prírody a cestovanie. Kultúra mi tiež nie je ľahostajná. Pasívny šport - to ja môžem.