Po filmoch ako Kandidát (2013) či Amnestie (2019) nám režisér Jonáš Karásek predstavuje svoj nový celovečerný film Invalid. Táto snímka sa vysiela v kinách od 9. februára a divácku pozornosť získava najmä tým, že ide o slovenskú čiernu komédiu. Takých sa u nás veľa nerodí.
Príbeh filmu sa odkrýva prostredníctvom dvoch vyšetrovateľov (Ivo Gogál a Daniel Fischer). Mladší z nich, v podaní Daniela Fischera, čerpá z vyšetrovania námet pre svoju novú knihu. Vďaka tomu sa v úvode filmu presúvame zo súčasnosti do deväťdesiatych rokov, do anonymného mesta na Slovensku. Najprv sledujeme špeciálne policajné jednotky v odevoch a kuklách tak, ako ich poznáme dnes, no už o pár sekúnd neskôr preberajú prípad naši vyšetrovatelia z deväťdesiatok. Takýto sotva badateľný návrat v čase vo výsledku pôsobí naozaj hravo, avšak pre menej pozorného diváka je takmer nepostrehnuteľný.
V hlavnej úlohe pôsobí „soon to be“ invalid Lacko Hunder (Gregor Hološka), ktorého dopĺňa rómsky kamarát a hlavný svedok prípadu Gabo (Zdeněk Godla). Vďaka Gabovej výpovedi na polícii v retrospektíve zisťujeme, aké okolnosti viedli k vražde starostu anonymného mesta, k odstráneniu viacerých členov miestnej mafiánskej skupinky, ale aj k samotnému stretnutiu s Lackom.
Ak sa režisérovi niečo skutočne podarilo, tak je to verné vyobrazenie rómskych stereotypov. Gabo predsa dobrovoľne na políciu nepôjde a nechápe ani to, prečo má niekto potrebu nahlásiť porušenie zákona. Poklop z kanálu jeho synovci určite neukradli, iba si ho požičali. Rovnako uveriteľné boli aj dialógy v rómskej osade, tanec či spev.
Réžia vtipom nešetrí a keď už sa smejeme zo stereotypov spojených s rómskou menšinou, smejeme sa aj z invalida. Lacko je cholerik a výbušná povaha, no a snaha napraviť nalomené rodinné vzťahy ho dostáva na invalidný vozík. Humor teda vo filme eskaluje po vážnejšom úvode iba postupne a to v momente, keď sa Lacko spoznáva s Gabom. Tento vzťah síce nie je nasilu príliš blízky, no hlavná dvojica sa napriek tomu skvelo dopĺňa. Lackov prchký temperament a vulgárnejší slovník sú oproti jednoduchšiemu dobrákovi Gabovi presne tými elementmi, ktoré dávajú vyniknúť humorným situáciám.
Táto snímka na seba strháva pozornosť aj hviezdnym obsadením: objavia sa tu napríklad Daniel „Gogo“ Štrauch, Majk Spirit, Ego, Vec, či Rytmus, ale našťastie len v menej významných cameo rolách. Napríklad Gogo a jeho postava mala vo filme priestor dokopy dve sekundy, za ktoré stihne povedať jednu krátku repliku. Bez hlasu Daniela Štraucha by sme toto hviezdne herecké obsadenie ani nespozorovali. Podobne tak Majk Spirit, Ego a Vec. Naopak, priestor pre najdlhšiu repliku dostal Rytmus. V role rómskeho „mafiánika“ hovorí plynule rómsky, ale aj beatboxuje. Vzhľadom na Rytmusov pôvod a nie príliš veľkú snahu herca zamaskovať sa, je táto rola skutočne komediálna. I napriek tomu pôsobí hviezdne herecké obsadenie len ako doplnkový propagačný ťah.
Vo filme účinkuje mnoho ďalších známych herečiek a hercov z televíznych obrazoviek, napríklad taká Helena Krajčiová, Oľga Belešová, Martin Šalacha, Jevgenij Libezňuk či Sväťo Malachovský. Práve Malachovský stvárňuje skorumpovaného starostu mesta a film tak nepriamo kritizuje „mečiarovskú“ vládu. V záverečných scénach si môžeme všimnúť až nadbytočné množstvo známych tvárí – objavuje sa Lukáš Latinák, Petra Polnišová, Michal Kubovčík, ale aj Tomáš Hudák. Film uzatvárajú komickou bitkou, ktorá pripomína tú zo Slunce, seno a pár facek. No vo výsledku žiadna z ich postáv a ani samotná scéna dej nijak neposúvajú.
Snímke Invalid k plnému hodnoteniu veľa nechýba. Jonáš Karásek výborne pracuje s kamerou a dynamika strihu jednotlivým scénam iba prospieva. Záverečná prestrelka v múzeu pôsobí ako z amerického akčného filmu. Rovnako dobre je zvládnuté retrospektívne rozprávanie príbehu a vývoj hlavnej postavy. Celým filmom sú zaujímavo kombinované motívy spojené s Milanom Rastislavom Štefánikom, Vladimírom Mečiarom, no v centre diania je hlavne vyšetrovanie prípadu, písanie námetu na knihu, rodinné vzťahy či kolosálna pomsta.
4/5
Komentovať