Kultúra Spravodajstvo

Novoročné predsavzatia ako ústredná téma Novoročného koncertu Prešovskej univerzity

Slávnostný Novoročný koncert sa konal v Prešove v priestoroch PKO – Čierny orol. (foto: Daniela Handlovičová)

Prešov – Začiatok týždňa sa pre Prešovskú univerzitu (PU) v Prešove niesol v slávnostnom duchu. V utorok (15. februára 2022) sa v priestoroch PKO – Čierny orol Prešov konal Novoročný koncert s názvom Novoročné predsavzatia, ktorý bol zároveň súčasťou osláv 25. výročia založenia univerzity. Počas večera sa za tónov vznešenej hudby a humorných slov predstavili nielen umelci pôsobiaci na PU, ale aj hudobný hosť Tomáš Buranovský.

Každoročne v predvianočnom období sa akademická obec schádzala na Adventnom koncerte PU. Spomínanú tradíciu však pred dvomi mesiacmi ovplyvnila nepriaznivá epidemická situácia. „Tento koncert mal byť pôvodne adventným koncertom ako máme už roky na univerzite tradíciu, ale v dôsledku vývinu pandémie sme ho preložili na lepšie časy. Tie lepšie časy teraz nadišli, keďže nám je umožnené organizovať tento koncert,“ prihovoril sa na úvod Peter Kónya, rektor Prešovskej univerzity. Ako ďalej dodal, slávnostný koncert je zároveň prvým oficiálnym podujatím v tomto roku, počas ktorého uplynie aj 25. výročie založenia univerzity. V príhovore taktiež vyjadril prianie s nádejou, aby sme sa o necelý rok opäť všetci stretli na Adventnom koncerte v ešte väčšom počte.

V súvislosti so štvrťstoročím, ktoré tento rok oslávi Prešovská univerzita, bola novoročná akcia v značnej miere aj o ľuďoch, ktorí sa stali jej súčasťou a formovali ju do dnešnej podoby. Počas večera sprevádzali prítomných hostí programom Jana Hudáková a Adrián Kvokačka. Ako naznačil samotný názov koncertu – Novoročné predsavzatia, v rámci krátkych vstupov odznelo v sále sedem konkrétnych predsavzatí – pokora, štedrosť, dobroprajnosť, trpezlivosť, cudnosť, striedmosť a činorodosť, na ktoré by mal myslieť každý z nás. „V podstate ide o sedem cností, vďaka ktorým sa svet môže stať lepším miestom, ale bez nás to nepôjde,“ poznamenala dvojica.

„Na nový rok si vždy dávame predsavzatia. Ja som vo svojej postave prezentovala svetský svet tým, že ľudia majú dosť povrchné predsavzatia,“ ozrejmila moderátorka a autorka scenára J. Hudáková. Zároveň dodala, že jej kolega prezentoval cnosti, nad ktorými by sme sa rozhodne mali zamyslieť. „Myslím si, že univerzita je práve priestorom pre tieto cnosti a takým lídrom, ktorý by tu v regióne mohol tieto cnosti aj prezentovať.“ Spomínané predsavzatia odzneli aj v latinských názvoch a moderátor ich bližšie predstavil nielen hosťom v sále, ale aj svojej moderátorskej partnerke. Každé predsavzatie následne odkazovalo na vystúpenie umelcov z prostredia Prešovskej univerzity. Na scéne sa objavil napríklad Spevácky zbor sv. Romana Sladkopevca (GTF PU), Študentské divadlo (FF PU), vysokoškolský Komorný orchester Camerata Academica (FF PU), ale aj účinkujúci s hrou na akordeóne, gitare, klavíri či violončele.

V závere slávnostného podujatia sa na pódiu objavil aj hudobný hosť Tomáš Buranovský. „Som veľmi rád, že tu môžem byť. Musím sa priznať, že univerzita je jediná vec ženského rodu, ktorá má 25 rokov a môžem s ňou byť neodmysliteľne spojený,“ prihovoril sa známy slovenský spevák, čím sa zaradil k umeleckým tvorcom, ktorí sú úzko spätý s našou univerzitou.

Daniela Handlovičová

Absolventka filmovej školy, ktorej záujmy siahajú aj za hranice kinematografie. Aktuálne je študentkou mediálnych štúdií a jej revírom je spravodajstvo a kultúra. Vo voľnom čase ju často nájdete v kuchyni, kde vytvára sladké pokušenia.