Spravodajstvo

Od 1. októbra platí v meste Prešov zákaz parkovania na chodníkoch

Parkovanie na ulici Kúpeľná (Foto: Maroš Kmec)

Mesto Prešov prijalo dôležité opatrenia na riešenie problému parkovania na chodníkoch v súvislosti s nedávno prijatým zákonom, ktorý zakazuje od 1. októbra 2023 parkovanie na chodníkoch. Hovorkyňa mesta, Terézia Rácová, oznámila, že mestská polícia bude v prvej fáze riešiť porušenia tohto zákona prostredníctvom dohovorov a následne aj udelením pokút, ak nedôjde k náprave.

Parkovanie v okolí univerzity

Parkovacie miesta zredukovali aj pri PU a v okolí ulice 17. novembra. Dôvodom zníženého počtu parkovacích miest je prerábanie komunikácie na križovatke s ulicou Kúpeľná, táto realizácia zapríčinila, že zjednosmernené ulice sa opäť stali obojsmernými čo znížilo počet miest. Parkovanie už ďalej nie je možne za hlavnou budovou rektorátu, pribudla tam rampa a parkovať je možné len s kartou. Legálne môžete využiť oficiálne meststké parkoviská popri ceste prípadne parkovacie miesta nákupného centra OC NOVUM, kde sú prvé tri hodiny zadarmo.

Rekonštrukcia cesty na ulici 17. novembra (Foto: Maroš Kmec)

Nové parkovacie miesta v Prešove

Mesto momentálne aktívne pracuje na návrhu nových parkovacích zón a vytváraní nových parkovacích miest na celom území mesta. Terézia Rácová zdôraznila, že sa tiež zohľadňuje rozšírenie parkovacích zón vo vnútroblokoch mesta, pričom sa zároveň dbá na efektívne zachovanie zelene v týchto oblastiach. Rozširovanie počtu parkovacích miest v kritických lokalitách sa tiež rieši pomocou opatrení, ako je napríklad zokruhovanie alebo zjednosmernenie jednotlivých komunikácií.

Parkovanie pre zamestnancov PU (Foto: Maroš Kmec)

Všetky oblasti, kde bolo parkovanie na chodníkoch zvykom, budú vyznačené novými parkovacími miestami s ohľadom na platné zákonné predpisy, aby obyvatelia neprichádzali o svoje parkovacie možnosti. Je však dôležité poznamenať, že tieto nové parkovacie miesta budú musieť spĺňať určité šírkové, smerové a technické parametre, aby bolo parkovanie bezpečné a neobmedzovalo pohyb chodcov.

Od 1. októbra bude na základe novej legislatívy zakázané parkovať na chodníkoch, a to bez výnimky, aj v prípade, že zostane voľný priestor 1,5 metra pre chodcov. Mesto Prešov dúfa, že tieto kroky prinesú pozitívne zmeny v oblasti parkovania a zlepšia situáciu pre všetkých obyvateľov.

Zostáva len dúfať, že pribudnú nové parkovacie miesta aj v okolí univerzity. A čo ty? Ako cestuješ do školy a kde parkuješ? Napíšte nám do komentárov.

Autor: Maroš Kmec

Mediálne štúdiá