Kultúra

Odtiene čiernobielych filmov

(Zdroj: pexels.com)

Žijeme v dobe technologického pokroku a farebných vizuálov, no v odtieňoch čiernobielych filmov stále znejú tóny nostalgického šarmu. Tieto filmy nám umožňujú vnímať ľudské emócie a príbehy rafinovane, bez farebných odchýlok hlbokého kontrastu a detailnej šedej palety. Očarujú nás svojou jednoduchosťou a čistým zameraním na umelecké podanie. Pozrime sa bližšie na najpozoruhodnejšie príklady kinematografického umenia.

Medzi tieto perly patrí film „The Artist“ (2011) od francúzskeho režiséra Michela Hazanaviciusa. Tento film je zasadený do nemej éry filmov; zahŕňa jednoduchosť a vynaliezavosť ako prostriedok na vyjadrenie. „The Artist“ pripomína krásu a jednoduchosť umenia. Túžobne nám rozpráva príbeh o hercovi, ktorý sa snaží vyrovnať so zmenami, ktoré do jeho života priniesol film.

Ďalším skvelým filmom je „Frances Ha“ z roku 2012 v réžii Noaha Baumbacha, ktorý nám približuje nočný život a sny mladej tanečnice. Sme vzatí do sveta neistoty, pri hľadaní identity a snov, ktoré sa môžu v živote časom stratiť. Takáto čiernobiela paleta robí film obzvlášť pôvabným a vizuálne umocňuje jeho umelecký charakter.

Jedno z najpôsobivejších diel Alfonsa Cuaróna je film „Roma“ z roku 2018. Film nás zavedie do života slúžky v Mexiku počas sedemdesiatych rokov minulého storočia. Vďaka monochromatickým záberom sa divák dostane do každodenného života hrdinov plného radostí a smútku, kde sa môže zamyslieť nad niektorými spoločenskými a kultúrnymi témami.

Tak isto nemôžeme nespomenúť klasickú „Casablancu“ z roku 1942 od režiséra Michaela Curtiza. Tento legendárny film rozpráva príbeh o láske, morálke a lojalite počas druhej svetovej vojny. Jeho čiernobiely dej dýcha romantikou, plnou dramatických rozhodnutí, vytvárajúc nezabudnuteľné dejiny.

Zlatý vek hollywoodskej kinematografie nás obdaril ďalším pokladom. Dielo režiséra Sidneyho Lumeta. – „12 Angry Men“. Tento film nás privádza do zapečatenej porotnej miestnosti, ktorá sa zameriava nielen na ľudskú povahu, ale aj na morálne problémy. Čiernobiela atmosféra preniká k divákovi a umožňuje mu sústrediť sa na samotnú podstatu toho, čo sa deje.

Tieto filmy nám ukazujú, že krása nemusí byť preplácaná a pravdivosť sa skrýva v jednoduchosti. Sú to umelecké kúsky, ktoré nám pripomínajú, že vytvorenie hlbokého spojenia s divákom nie je otázkou farebných výbuchov, ale autentickej ľudskej skúsenosti. V ére, kedy sme zasypávaní farebnými vizuálmi, tieto čiernobiele klenoty nám ponúkajú jedinečný pohľad na svet, a ich príbehy rezonujú s divákmi bez ohľadu na éru.

 

Autorka: Ema Kočišová

Mediálne štúdiá

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *