Kultúra Spravodajstvo

Ozveny Jedného sveta zavítajú aj do Prešova. Organizátori pripravili bohatý program

(Foto: FB Jeden svet)

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet sa už po 18. krát konal v októbri 2017 v Bratislave a v Košiciach. Po jeho skončení sa filmy z tohto podujatia premietajú aj v ďalších mestách vďaka projektu Ozveny Jedného sveta, ktorý 16. a 17. apríla zavíta aj do Prešova.

Podujatie bude opäť hostiť Filozofická fakulta Prešovskej univerzity. V rámci témy Hľadá sa dôvera ponúkne pestrý zoznam dokumentov zaradených do jednotlivých blokov. „Vládne nám nedôvera, ukazujú viaceré výskumy. Nedôverujeme sebe, nedôverujeme iným. Nedôverujeme nikomu a ničomu – a sme v tom dobrí. Nedôverujeme susedom, súdom, politikom, cudzincom, médiám, nedôverujeme a nedôverujeme. Len tak. Preventívne. A čo robíme bez dôvery? Zúfalo ju hľadáme aj tam, kde to nemá zmysel,“ píšu organizátori festivalu Jeden svet na oficiálnej stránke.

Ozveny jedného sveta – pondelok 16. apríl

Pondelkový program otvorí už o 8.30 film Český Alláh. V ňom budú môcť diváci sledovať niekedy až prehnanú reakciu českej spoločnosti na pár desiatok utečencov, ktorí ostali v Českej republike. Téma hľadania vlastnej identity v nesúrodých kultúrach je predstavená vo filme Otec, Syn a Džihád svätý, ktorý sa bude premietať o 10.10. Posledným filmom v prvom pondelkovom bloku bude Čakanie z dánskej produkcie. Štrnásťročná Rochsár odišla s rodinou z Afganistanu a usadila sa v Dánsku. Napriek tomu, že v Dánsku majú všetko, predsa len im niečo chýba – povolenie k pobytu. Nad rodinou visí Damoklov meč v podobe možnej deportácie.

Nesmrteľný les otvorí druhý blok pondelkových filmov (Foto: jedensvet.sk)

Druhý blok sa začne o 14.10 slovenským filmom Nesmrteľný les od režiséra Erika Baláža. Pondelkový program uzavrie od 15.10 americký film Je s nami koniec? V ňom sa nám predstaví Leonardo DiCaprio ako veľvyslanec dobrej vôle Organizácie Spojených národov. Spolu so skupinou vedcov cestuje naprieč kontinentmi a odhaľuje klimatickú zmenu z prvej ruky.

Ozveny jedného sveta – utorok 17. apríl

Aj utorkový program sa začne o 8.30 filmom Medzi namiDokument sleduje svet za zatvorenými dverami slovenských pôrodníc, kam je zvyčajne dovolené vstúpiť len budúcim mamičkám. V tomto filme zaznie aj vyjadrenie jedného z lekárov, ktorý sa priznal, že počas pôrodu „prefackal“ pacientku. Spôsob, akým to povedal, rozhorčil celé Slovensko.

Film 32 utajovaných strán sa začne premietať o 9.45. Námetom je útek z vyhladzovacieho tábora, ku ktorému došlo v apríli 1944. O 11.00 sa diváci môžu tešiť na posledný film z dopoludňajšieho bloku s názvom Zlatý úsvit o vzostupe gréckeho politického zoskupenia Zlatý úsvit, ktoré sa netají svojím neonacistickým smerovaním.

Záber z dokumentu Medzi nami, ktorý rozprúdil celospoločenskú diskusiu (Foto: zenskekruhy.sk)

Popoludňajší blok otvorí o 14.10 ďalší film zo slovenskej produkcie Kvety pre Európu, ktorý na príklade príbehov z dvoch kenských regiónov skúma vplyv bohatého Severu na rozvojové krajiny. Posledným filmom tohtoročných Ozvien Jedného sveta bude Perla Afriky so začiatkom premietania o 15.10. Vďaka dokumentu spoznáme Cleopatru, transženu žijúcu v Ugande. Krajina je kvôli bohatstvu a rozmanitosti svojej prírody už od čias Winstona Churchilla označovaná za „perlu Afriky“. Spoločenskej rozmanitosti sa tu však darí omnoho menej. Ľudia z komunity LGBT sú väčšinovou spoločnosťou lynčovaní a zákonodarci by homosexualitu najradšej trestali smrťou.

Spoločnosť, v ktorej žijeme, nie je vždy tak pozitívna

Prečo prísť na Ozveny Jedného sveta? „Filmy, ktoré sa budú premietať, hovoria o spoločnosti, v ktorej žijeme. A tá nie je vždy tak pozitívna ako sa na prvý pohľad tvári. Možno práve prostredníctvom filmu si dokážu ľudia uvedomiť naozajstné hodnoty, ktorým by mali prikladať dôležitosť,“ povedala pre Unipo Press jedna z organizátoriek, Petra Hartmanová, ktorá dodala, že nikdy nie je na škodu rozšíriť si obzory v oblasti kinematografie.

Prešovské Ozveny sa budú konať v miestnosti č. 162 (nad knižnicou). Pozvánka je určená všetkým, ktorí si chcú obohatiť svoje poznanie a pohľad na náš jeden svet, na ktorom nežijeme sami.

Zdroj: jedensvet.sk

Nový Redaktor

Tento profil slúži redaktorom začínajúcim na Unipo Presse. O to viac ich poteší Vaša spätná väzba. :)