Kultúra

PechaKucha Night Prešov: pestrá zmes zaujímavých ľudí a inšpiratívnych tém

Foto: Emília Humeňanská

Celosvetové podujatie s názvom PechaKucha [peča kuča], ktoré spája ľudí zdieľajúcich svoje myšlienky, prácu a záujmy, sa dňa 27. októbra 2018 uskutočnila v prešovskom Wave už po osemnásty krát.

PechaKucha Night bolo založené v Tokiu vo februári 2003 ako podujatie mladých dizajnérov na stretnutie, spoluprácu a prezentovanie ich práce verejnosti. Odvtedy sa rozšírilo po celom svete a v súčasnosti sa deje vo vyše 900 mestách. Zámerom formátu je priniesť divákom produktívne, zaujímavé alebo prekvapivé myšlienky prostredníctvom projekcií obrázkov.

Každý speaker hovorí o dvadsiatich obrázkoch dvadsať sekúnd. (Foto: Emília Humeňanská)

„Idea podujatí PechaKucha Night skrsla v hlavách dvoch architektov – Astrid Kleinovej a Marka Dythama. Vymysleli formát, kde majú priestor ľudia z rôznych sociálnych, pracovných, umeleckých sfér. Môže tu prísť napríklad fotograf, chlapík, čo vyrába basgitary, výtvarník, ekologický aktivista, jednoducho pestrá zmes ľudí,“ hovorí moderátor PechaKucha v Centre nezávislej kultúry Wave, Lukáš Maťufka.

Osemnásta PechaKucha Night, za ktorou okrem Wave-u stojí aj Fond na podporu umenia, predstavila opäť neobyčajné témy: Mária Biľová prezradila, prečo sa škola a komunita navzájom potrebujú; podujatie Filmová noc na hrade Šariš priblížil Peter Vlkovič; Michal Burák hovoril o architektúre pre ľudí a manželia Bernátovci prezentovali inovatívny štýl kvetinárstva Puketa od Ježka; ľudové ornamenty a úspešnú značku SlovakiaGift predstavila jej zakladateľka Sylvia Ciulisová; o profesionálnej reklamnej a produktovej fotografii hovoril Dušan Holovej; cestovateľka Ivana Grešlíková rozpovedala príbehy ľudí a ich rúk v rôznych krajinách a Michal Švihra predstavil tri fungujúce projekty so smiešnymi menami.

Organizátotom PechaKucha Night v Prešove je Centrum nezávislej kultúry Wave. (Foto: Emília Humeňanská)

Sú to veľmi zaujímavé príbehy,“ pokračuje Lukáš Maťufka. „Dnes som bol prekvapený napríklad aj z prezentácie o digitálnom nomádstve. Netušil som o tom, že moja známa z Prešova žije už päť rokov ako digitálna nomádka, až kým som neprišiel sem a nepočul som ju rozprávať. 20 krát 20 sekúnd je presný čas, ktorý má každý speaker k dispozícii. Som rád, že to funguje nielen v Prešove, ale aj v Bardejove, v Košiciach a v rôznych iných mestách po celom Slovensku.“

Emília Humeňanská

Študentka odboru mediálne štúdiá. Najlepšie sa cíti v prírode v spoločnosti milých ľudí, kde nachádza slobodu a pokoj. Milovníčka rodnej zeme, dobrej hudby a spevu. Nekompromisná optimistka, rada počúva a rozpráva. Snaží sa vnímať svet inými očami a rozdávať radosť.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *