Kultúra Spravodajstvo

Premiéra Bars dobrého filmu zaplnila kinosálu do posledného miesta

Dokument zaplnil priestory kinosály (Foto: Marcel Kušnír)

V rámci festivalu Pocity Film Fest mala vo štvrtok 12. októbra svoju celosvetovú premiéru snímka Bars dobrý film. Uvedenia filmu o prešovskej hudobnej scéne sa zúčastnili aj jeho tvorcovia, scenárista Michal Frank a režisér Ján Stračina. O úspešnosti premiéry svedčilo preplnené Kino Scala.

Súvislý pohľad na prešovskú hudobnú scénu

Bars dobrý film mapuje vývoj prešovskej hudobnej scény a jej úplné začiatky približne od roku 1960 až po súčasnosť. Formou archívnych záberov a krátkych rozhovorov zoznamuje divákov so známymi i menej známymi hudobníkmi. Objavili sa v ňom zvučné mená ako Peter Lipa, IMT Smile, Heľenine oči, Katka Knechtová, Peter NagyChiki Liki Tu-a. Zastúpenie súčasnej produkcie reprezentujú mladé kapely ako napríklad N3O Akustika či ElevenHill.

„Cieľom filmu bolo zmapovať prešovskú hudobnú scénu a urobiť prierez populárnou hudbou. Chceli sme ukázať úplné začiatky, aby sa tam našli aj starší hudobníci, napríklad muzikanti z Futuramy a starší Miro Tásler. Dokument nie je len „vypichnutím“ nejakého času, ide skutočne o prierez,“ uviedol hlavnú myšlienku dokumentu režisér Jano Stračina.

Časť produkčného tímu - režisér Jano Stračina a kameraman Tomáš Telepák (Foto: Marcel Kušnír)
Časť produkčného tímu – režisér Jano Stračina a kameraman Tomáš Telepák (Foto: Marcel Kušnír)

Dokument je „priateľským“ filmom

O scenár a sprievodný komentár k filmu sa postaral Michal Frank, novinár a šéfredaktor lokálneho týždenníka MY. Zvyšok produkčného tímu tvorili dvaja kameramani, Tomáš TelepákRobo Kočan. „Natáčalo sa na rôznych miestach v Prešove, v rôznych časoch, čiže je to trošku aj časozber. Je to vlastne dokument „krížom-krážom“ a aj historický,“ vyjadril sa pre Sky Rádio Michal Frank. Autor scenára dodal, že tvorba dokumentu produkčnému tímu trvala viac ako štyri roky. „Točilo sa to tak dlho preto, lebo mnohé veci sme robili dosť „na kolene“ a chceli sme to zároveň urobiť profesionálne. Nie je to žiadna vysokorozpočtová produkcia, práve naopak.“ Dokument má netradičný štvorcový formát, podobne ako fotografie na Instagrame.

Počas premiéry si mohli diváci vychutnať aj Bars dobré pivo (Foto: Marcel Kušnír)

Pri predstavení filmu Jano Stračina a Michal Frank uviedli, že snímka je najmä o vzťahoch medzi tvorcami. „Tento film je založený na kamarátskych vzťahoch, preto ho aj volám kamarátsky. S Frenkym si veľmi rozumiem, máme dlhoročné priateľstvo a ľudia, ktorí na filme spolupracovali, sú moji dlhoroční kamaráti.“

Prešovská premiéra Bars dobrého filmu zožala veľký úspech – zaplnila totiž všetky sedadlá Kina Scala. Diváci, ktorí prišli do kina neskôr, sa dovnútra už nedostali. Scenárista Michal Frank pre Sky Rádio uviedol, že po prešovskej premiére dokument čaká druhá, novembrová premiéra v Bratislave. Film by chceli tvorcovia šíriť prostredníctvom nezávislej kinodistribúcie.

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.