Spravodajstvo

Víťaz ceny Anasoft litera besedoval so študentmi Prešovskej univerzity

Ondrej Štefánik a Marta Součková (Foto: Jana Tomaškovičová)

Vo štvrtok 5. októbra 2017 sa v Univerzitnej knižnici Prešovskej univerzity konala beseda s úspešným slovenským spisovateľom Ondrejom Štefánikom. Zaujímavú diskusiu moderovala literárna kritička Marta Součková. Beseda bola spojená s príjemným autorským čítaním zo Štefánikovej novej knihy Som Paula. Prítomných študentov aj pedagógov zaujala celková osobnosť autora i živá diskusia.

Ondrej Štefánik je víťazom prestížnej literárnej ceny Anasoft litera za rok 2017. Podľa slov Marty Součkovej je jedným z najvýraznejších súčasných slovenských autorov: „Myslím si, že jeho texty patria k tomu najlepšiemu v slovenskej próze po roku 2000, keď nastala  silná konkurencia najmä ženských autoriek, ako je napríklad Ivana Dobrakovová, Monika Kompaníková, Jana Beňová a i. Po dlhšom období od 90. rokov prichádza aj mužský autor, ktorý ma oslovil so svojimi textami.

Univerzitná knižnica plná zvedavých študentov (Foto: Jana Tomaškovičová)
Univerzitná knižnica plná zvedavých študentov a pedagógov (Foto: Jana Tomaškovičová)

Mladý autor nikdy nesníval o tom, že sa raz stane spisovateľom. Až neskôr začal písať sám pre seba. Keď sa mu poznámky začali meniť na súvislý text, pocítil potrebu vystavať dej a postavy tak, aby ožili v reálnom príbehu, a uvedomil si, že píše román. Štefánik počas diskusie priznal, čo mu najviac imponuje na hlavnej hrdinke jeho novej knihy: „Na Paule sa mi páčila jej fyzická krása, ale autorom sa väčšinou páčia všetky jeho postavy, aj tie negatívne.“ A čo radí Štefánik mladým začínajúcim autorom? Najlepšie je začať tak, že človek začne. Treba začať písať, netreba sa na to veľmi pripravovať.

Autorské čítanie (Foto: Jana Tomaškovičová)

Niet pochýb, že študentov beseda zaujala, keďže bez váhania využili priestor na otázky. Už teraz sa tešíme na podobné akcie zo sveta umelcov, ktoré moderátorka plánuje organizovať pravidelne.

Jana Tomaškovičová

Som zakladateľkou a šéfredaktorkou študentského časopisu Unipo Press, čím sa splnil jeden z mojich snov :). Vďaka práci v časopise som na celoslovenskej novinárskej súťaži Štúrovo pero získala stáž v redakcii markiza.sk. Nemám rada stereotyp, takže aj v časopise prispievam do rôznych kategórií, ale mojou vášňou sa stali divadlá a divadelné predstavenia :)