Kultúra

V prešovskom divadle sa ozýva tlkot psieho srdca

Operácia Šarika (Foto: René Miko)

Divadlo Jonáša Záborského v Prešove ponúka divákom možnosť zažiť satirické svedectvo porevolučného obdobia v Rusku. Pod vedením režiséra Michala Náhlíka opäť začalo biť Psie srdce od ruského velikána Michaila Bulgakova. Kritika a nezmyselnosť zákonov vtedajšej doby je nosným pilierom tohto predstavenia.

Vychýrená lekárka Preobraženská s asistentmi (Foto: René Miko)

Nezvyčajné experimenty

Vychýrená lekárka a profesorka Filippa Filippovna Preobraženská (Kveta Stražanová) žije v obrovskom byte, v ktorom má aj svoju ordináciu. Extrémne zákroky Preobraženskej vyhľadávajú predovšetkým ruskí zbohatlíci. Filippa v sychravý podvečer nájde túlavého psa Šarika, ktorého si privlastní. Spolu so svojím asistentom Ivanom Arnoldovičom Bormentaľom (Michal Novodomský) a slúžkou Zinou (Valéria Fůrješová) sa neboja experimentov v medicíne, a tak Šarikove orgány vložia do tela trestanca (Lukáš Šepták). Šarik v ľudskom tele prežije. Naučí sa rozprávať, čítať, jesť ľudskú stravu, fajčiť, až sa úplne zmení na človeka. Šarik si neskôr vyberie meno, nájde si prácu a zažije krátky románik s Vasnecovovou (Silvia Donová). Keď Poligraf Poligrafovič Šarikov podá trestné oznámenie na Preobraženskú za protirevolučné reči, Filippa sa rozhodne opäť pre operáciu…

Napätie v divadle (Foto: René Miko)

Zážitok na celý život

Hra s politickým motívom načrtáva snahu večného omladzovania prostredníctvom jednotlivých netypických žiadostí pacientov doktorky Preobraženskej. Napriek tomu, že dej predstavenia Psie srdce je viacznačný a plný symboliky, diváci môžu očakávať kvalitný kultúrny zážitok. Umelecký šéf Náhlík do tohto predstavenia obsadil výborných hercov vrátane hlavnej postavy, ktorú stvárnila Kveta Stražanová. Celý dej dokonale dotvára hudobný sprievod na akordeónoch v podaní Slavomíry Fulínovej a Jána Ivana. Diváci sa môžu tešiť aj na viaceré spevácke prevedenia hercov, ktoré v podobe ruských melódií a textov piesní dotvárajú atmosféru deja.

Hudba dotvára dej (Foto: René Miko)

Inscenácia Psie srdce je dramatizáciou jednej z najtemnejších kníh 20. storočia, ktorá bola zverejnená 47 rokov po smrti Bulgakova. Napriek tomu, že toto predstavenie nie je komédiou, humorné pasáže v príbehu príjemne odľahčujú samotný dej. Predstavenie Psie srdce je spojením skvelých hereckých, speváckych a hudobných výkonov účinkujúcich, ktoré sú doplnené o poriadnu dávku satiry, štipku lásky a humoru.

Jana Tomaškovičová

Som zakladateľkou a šéfredaktorkou študentského časopisu Unipo Press, čím sa splnil jeden z mojich snov :). Vďaka práci v časopise som na celoslovenskej novinárskej súťaži Štúrovo pero získala stáž v redakcii markiza.sk. Nemám rada stereotyp, takže aj v časopise prispievam do rôznych kategórií, ale mojou vášňou sa stali divadlá a divadelné predstavenia :)