S priateľom chodíme do kina najradšej na sci-fi, lebo je to žáner, ktorý máme radi obaja a obaja zväčša odchádzame spokojní. Tak sme sa vybrali na Prvý kontakt, ktorý nás okamžite nalákal trailerom sľubujúcim mimozemšťanov a napätie. To všetko sme dostali, no okrem toho nás nečakane zasiahla dráma, ľudský príbeh v hlavnej úlohe a premýšľanie o význame jazyka.
Villeneuveov film s pôvodným názvom Arrival naznačuje príchod mimozemských bytostí, ktoré napočudovanie neútočia a neútočí na nich ani americká armáda (potešujúci fakt po toľkých klišé v „mimozemšťanských filmoch“). Dvanásť podivných obrovských telies pristane (či skôr ostane vznášať sa pár metrov nad zemou) na dvanástich miestach na zemi. Armáda v spolupráci s vedcami a inými odborníkmi sa snaží zistiť odpovede na tri základné otázky: Prečo ste tu? Čo chcete? Odkiaľ ste prišli?
Ľudstvo pre nevedomosť a strach z apokalypsy prepadá panike, médiá (tie vo filme) všetko dramatizujú a očakávajú odpovede už po dvoch dňoch. Mimozemšťania, pochopiteľne, nehovoria naším jazykom a bez strachu nie sú ani výskumníci, na pleciach ktorých je úloha odpovedať na spomenuté otázky. Komu sa však naozaj podarí urobiť pokrok, je postava lingvistky Louise Banksovej (Amy Adams, známej aj z filmu Man od Steel, kde stvárnila Supermanovu priateľku Lois Lanovú), na príbehu ktorej je postavený celý film.
Na začiatku filmu sa postupne odkrýva životný príbeh doktorky Louise, ktorý nebol ľahký a v inom prípade by mohol pôsobiť gýčovo či opozerane. V tomto filme som však nič podobné nepociťovala. Všetko bolo „vyrozprávané“ síce rýchlo, no autenticky a emotívne. Louise sa k spomienkam neskôr retrospektívne vracia a prostredníctvom nich pochopíme spojitosť so súčasnosťou.
Nie je vôbec náhoda, že hlavnou postavou je práve lingvistka. Film nakrútený podľa poviedky Teda Chianga – Story of Your Life – sa zaoberá Sapir-Whorfovou hypotézou, podľa ktorej jazyk, ktorým hovoríme, ovplyvňuje spôsob, akým premýšľame.
Ak čakáte od sci-fi filmu výlučne akciu, strieľanie a útok na pozemšťanov, možno sa vám Prvý kontakt nezavďačí. Ja som však z kina odchádzala spokojná (a aj priateľ, čo nemá rád drámu), so zimomriavkami a ešte niekoľko dní som sa neúspešne pokúšala premýšľať v jazyku septapodov (to sú mimozemšťania so siedmimi chápadlami). V kombinácii s hudbou od Jóhanna Jóhannssona, výbornou réžiou a hereckým stvárnením bol z filmu zážitok. Prvý kontakt dokazuje, že sci-fi dráma vôbec nie je zlý nápad a že aj „komorné“ prostredie Zeme a jedného mimozemského objektu dokáže vyvolať zimomriavky a čosi na zamyslenie.
Komentovať