Lifestyle

Rady pre začínajúcich psíčkarov

(Foto: pexels.com)

Ak patríte k milovníkom psov a plánujete si nejakého zaobstarať, prípadne si svoje malé šteniatko užívate práve teraz, tento článok je presne pre vás! Unipo press vám ponúka odpovede na štyri základné otázky zo sveta psov. 

Ktoré plemeno je pre vás vhodné?

Odpoveď je jednoduchá: vyberte si také, ktoré vám je srdcu najmilšie. Potrebné je ale prihliadať aj na vaše priestorové a finančné možnosti. Veľký pes potrebuje veľký výbeh, veľa žrádla. Tiež nemožno zabúdať na to, že plemená veľkého a obrieho vzrastu potrebujú absolvovať výcvik.  Dôležitú úlohu pri výbere zohrávajú aj povahové vlastnosti plemena a iné špecifiká. Ak ste napríklad lenivci, tak sa určite vyhnite poľovníckym plemenám, ktoré potrebujú dlhé prechádzky.

Útulok verzus chovná stanica!

Útulky sú preplnené a mnoho psíkov, ktorí hľadajú nový domov, možno čakajú práve na vás. V útulkoch väčšinou nájdeme už dospelých psov, preto ak sa rozhodnete, že nejakému umožnite žiť lepšie, treba počítať s tým, že sa bude ťažšie cvičiť. Na druhej strane, jeho výhodou je fakt, že už poznáte jeho povahové vlastnosti a do istej miery viete, čo od neho môžete očakávať.

Chovnú stanicu môžeme označiť za spoľahlivé miesto, kde sa rodia čistokrvné jedince. Dobrý chovateľ si dáva záležať na tom, aby boli jeho šteňatá zdravé a silné. Preto sa postará o kvalitnú stravu, za čo sa mu v budúcnosti určite odvďačíte aj vy. Pri zakúpení psa od chovateľa by ste mali dostať preukaz pôvodu (tzv. PP). Nevýhodou tejto možnosti je vyššia kúpna cena.

Ale pozor! Je tu aj tretia možnosť!!! Psíka si môžete zadovážiť aj pomocou inzerátu, výhodou je tu najmä jeho nižšia cena. Treba sa však vyhnúť tzv. množiteľom-podnikateľom, ktorí sa zaoberajú množením (veľkovýrobou) a ich praktiky často zachádzajú až k týraniu zvierat. Nižšia cena síce môže byť lákavá, no veľa nových majiteľov po čase zistilo, že ich nový prírastok v rodine trpí zdravotnými ťažkosťami, ktoré na prvý pohľad nie sú viditeľné.

Ako kŕmiť? Ktoré krmivo je vhodné?

Na postroj nedám dopustiť (FOTO: Ingrid Oravcová)
Na postroj nedám dopustiť (Foto: Ingrid Oravcová)

Na túto otázku vám odpovie priamo chovateľ, ktorý šteňatá nastavil na istý druh granúl, prípadne sa s ním poraďte o ďalšom postupe. Ak zistíte, že konkrétne krmivo vášmu psovi nevyhovuje, na trhu nájdete naozaj mnoho (najmä nekvalitných) značiek, preto treba byť pri ich výbere obozretný! Prihliadať by ste mali na konkrétne plemeno, veľkosť psa v dospelosti a choroby, ktorými môže trpieť.

Obojok alebo postroj?

Každá z možnosti je správna. Obojok má váš miláčik vždy na sebe, dajú sa na neho pripnúť známky a môže slúžiť aj ako dekorácia psa. Pri tejto prvej možnosti netreba zabúdať na to, že ho pes nemôže mať veľmi stiahnutý. Pýtate sa, ako zistíte, že mu obojok dokonale sadol? Pod jeho vnútornú stranu by sa mali zmestiť vaše dva prsty.

Ak však zistíte, že máte takého tvrdohlavého psa ako je napríklad ten môj, určite odporúčam postroj. Vďaka nemu môžete psa lepšie ovládať, nebude vás ťahať a navyše je vo svete psov teraz veľmi moderný.

Kastrovať či nekastrovať?

Kastrácia nie je finančne náročná, no aj napriek tomu sú útulky preplnené. Ak neplánujete mať aspoň päť malých šteniatok, o ktoré sa budete vo dne v noci starať, je pre vás vhodným riešením, pretože si treba uvedomiť, že pes nie je vec, ktorú môžete odhodiť do odpadkového koša.

Dúfam, že vám tieto rady aspoň trochu pomohli či inšpirovali. Viac informácií ohľadom stravy a granúl, nájdete vo facebookovej skupine: Granule SR – sprievodca svetom krmív pre psov a mačky. Do budúcna vám želám miláčika, ktorý vám bude robiť rovnako veľkú radosť ako mne ten môj.

(FOTO: Ingrid Oravcová)
(Fotot: Ingrid Oravcová)
Avatar

Ingrid Oravcová

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *