Lifestyle

Rozviňte si fantáziu so sci-fi a fantasy knihami, o ktorých ste sotva počuli

Knihy = brány do iných svetov (Foto: pixabay.com)

Ste fanúšikmi fantasy či sci-fi literatúry a hľadáte nové zaujímavé tituly, do ktorých by ste sa mohli pustiť? Prinášame vám niekoľko neodkukaných tipov, ktoré by vás mohli zaujať a obohatiť. Bez akejkoľvek spupnosti však musíme dodať, že množstvo kvalitných titulov je súčasťou mnohokrát dlhých knižných sérií a veľa z nich zatiaľ nebolo preložených do slovenského jazyka.

Záber zo seriálovej adaptácie knižnej série, ktorej súčasťou je aj román První čarodejovo pravidlo (Foto: wallpaperup.com)

První čarodejovo pravidlo

Príbeh z pera Terryho Goodkinda je známy hlavne vďaka seriálu Legenda o Pátračovi (The Legend of the Seeker). Knižnou predlohou je fantasy séria s názvom Meč pravdy, ktorá je veľmi rozsiahla, ale s tým je potrebné v tomto žánri rátať. První čarodejovo pravidlo rozpráva o dobrodružstvách Richarda Cypheroa, ktorý bojuje proti silnému zlému mágovi. Stáva sa adeptom na ovládnutie moci Meča pravdy, nie je to však ľahká úloha a prichystané prekážky sú ozajstnou výzvou. Svet plný mágie a špecifický rukopis autora sa postarali o veľké množstvo celosvetovo predaných kópií knihy.

Vizualizácia scény z Malakandry – zvláštna grafika vychádza z autorovho opisu planéty v knihe (Foto: youtube.com)

Malakandra

C. S. Lewis je predovšetkým známy fantasy sériou pre mladších čitateľov – Kroniky Narnie. O niečo menej známa je jeho sci-fi trilógia, iba nedávno preložená do slovenského jazyka. Malakandra je jej prvou časťou a pomerne útlou knihou, v ktorej bol hlavný hrdina unesený na planétu blízko Zeme a musí zistiť, čo (a prečo) sa okolo neho vlastne zomlelo. Kniha nie je typickým dielom vedeckej fantastiky práve kvôli roku vzniku a špecifickému autorskému štýlu. Jej tromfmi sú však pestré a zaujímavé vykreslenie planéty, satira a etický presah, keďže kniha je vlastne kresťanskou alegóriou.

Obálka pôvodného ruského vydania knihy Bludiště odrazu (Foto: wikimedia.org)

Bludiště odrazu

Príbeh od ruského autora Sergeja Lukjanenka bol vydaný v roku 1997, ale napriek tomu sú v ňom zaujímavo a realistické odhadnuté možnosti a hrozby virtuálnej reality. Tá sa tu nazýva Hlbinou a mnoho ľudí v nej trávi veľkú časť života. Niektorí v nej dokonca uviaznu a musia ich zachraňovať Diveri, teda špecialisti na vyťahovanie ľudí z virtuálnej reality. Jedného dňa sa objaví prípad Smoliara, človeka takmer bez šance na vyslobodenie a na špeciálnu úlohu pri jeho záchrane sa podujme Leonid, ktorý pre to neváha vykonať všetko, čo sa dá, a aj to, čo by sa nemalo. Zaujímavé je, že tento román, ktorý rozšírilo aj pokračovanie, sa údajne stal kultovou knihou ruských hackerov.

České vydanie Kozmonauta z Čech nasledovalo až po tom anglickom (Foto: goodreads.com)

Kozmonaut z Čech

Inšpiratívny príbeh o kozmonautovi napísal Čech Jaroslav Kalfař, zaujímavé však je, že román vyšiel najprv v anglickom jazyku a zaznamenal medzinárodný úspech. Až o tri mesiace neskôr vyšiel aj český preklad. Hlavným hrdinom knihy je Jakub Procházka, ktorému sa splní veľký sen – bol vybraný ako jediný člen posádky misie na Venušu. Toto dobrodružstvo umožnilo hrdinovi prežiť krušné chvíle a zamyslieť sa nad tým, prečo sa vôbec na túto úlohu podujal. Kniha je unikátna v tom, že sa v nej do istej miery podarilo skĺbiť a ponúknuť zážitok zo sci-fi, napínavých sekvencií, humoru, lovestory a filozofických úvah.

Svety a ich strety

Mala ochutnávka zaujímavých, starších i novších, abstraktnejších aj poetickejších, knižných titulov je iba zlomkom z toho, čo sa dá na pultoch objaviť. Výber je široký, sci-fi, fantasy a ich podžánre sa stále rozvíjajú a mnoho unikátnych kníh v rámci nich ešte čaká na to, kedy sa dostanú do širšieho povedomia. Poznali ste niektorú z práve predstavených kníh? Zaujala vás niektorá z nich alebo máte tip na inú? Budeme radi, ak sa s odporúčaniami podelíte v komentároch. 😉

 

 

Patrik Čigáš

Roztržitý puntičkár s citom pre nezvyčajné veci. Rozplývam sa v britskom humore, hľadajúc základnú otázku života, vesmíru a vôbec. Často sa venčím na čerstvom vzduchu v pekných pozostatkoch slovenských lesov. No a popritom všetkom píšem, aby som nezabudol čo sa vlastne stalo. Moja pozornosť pritom smeruje hlavne na knihy, vychytávky z internetu a zaujímavé kultúrne podujatia.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *